Рішення від 27.02.2018 по справі 803/78/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року ЛуцькСправа № 803/78/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання незаконним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (Луцьке ОУПФУ Волинської області, відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення від 17.11.2017 №44 щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язання відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію на пільгових умовах згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши у пільговий стаж роботу за період з 17.03.1983 по 04.01.1990 та з 01.01.1992 по 07.03.2001 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» календарно, з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 17.10.2017.

В обґрунтування позову позивач вказала, що вона 17.10.2017 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як, має достатній пільговий стаж роботи та досягла відповідного пенсійного віку.

Відповідно до рішення від 07.11.2017 № 86/966 комісії з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області їй зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 07.09.1981 по 16.03.1983, з 05.01.1990 по 31.12.1991 - календарно, з 01.01.1992 по 07.03.2001 - за фактичною тривалістю на посаді прядильниці 5-го розряду, знімальницею пряжі та старшою знімальницею прядильного цеху №1 на ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс». Відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 17.03.1983 по 04.01.1990 оскільки зазначена посада не передбачена Списком.

Враховуючи вищевказане рішення комісії з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, рішенням Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 17.11.2017 № 44 про результати розгляду заяви від 17.10.2017 про призначення пенсії на пільгових умовах, її пільговий стаж роботи становить 9 років 8 місяців 10 днів. Вищевказаним рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку відсутністю необхідного пільгового стажу. З даним рішенням вона не погоджується, відмову у призначенні пенсії згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вважає протиправною та такою, що порушує її законні права та інтереси.

Вказує, що її пільговий стаж підтверджується записами у трудовій книжці та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи у ЗАТ «Волинський шовковий комбінат» і не потребує додаткового підтвердження.

З огляду на наведене, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Луцького ОУПФУ Волинської області від 17.11.2017 № 44 щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах, згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію на пільгових умовах згідно п. «є» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши у пільговий стаж роботу за період з 17.03.1983 по 04.01.1990 та з 01.01.1992 по 07.03.2001 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» календарно, з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 17.10.2017.

Відповідно до ухвали судді від 29.01.2018 розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), як це визначено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву (а.с.71-74).

В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що 17.10.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як має достатній пільговий стаж роботи та досягла відповідного пенсійного віку для призначення пільгової пенсії.

Рішенням від 07.11.2017 №86/966 комісії про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області позивачу зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 07.09.1981 по 16.03.1983, з 05.01.1990 по 31.12.1991 - календарно, та з 01.01.1992 по 07.03.2001 - за фактичною тривалістю на посаді прядильниці 5-го розряду, знімальницею пряжі та старшою знімальницею прядильного цеху №1 на ВАГ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс».

В ході розгляду заяви з доданими до неї документами було встановлено, що загальний страховий стаж роботи позивача становить 33 роки 09 місяців 21 день, а пільговий стаж роботи заявниці становить 9 років 8 місяців 23 дні.

Згідно поданих документів та відповідно до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсію за віком на пільгових умовах призначають робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років, пільгового стажу потрібно мати не менше 20 років.

Відповідач вважає, оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж, тому права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - не має.

Враховуючи вищевикладене, рішення Луцького ОУПФУ Волинської області від 17.11.2017 № 44 про відмову у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 прийняте правомірно, без порушень законних прав та інтересів позивача і вимога позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах є безпідставною, та такою, що не відповідає чинному законодавству.

З наведених підстав відповідач у задоволенні позову просив відмовити.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи ОСОБА_1, 17.10.2017 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як, вона має достатній пільговий стаж роботи та досягла відповідного пенсійного віку (а.с.28,64).

Відповідно до рішення від 07.11.2017 № 86/966 комісії з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області їй зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 07.09.1981 16.03.1983, з 05.01.1990 по 31.12.1991 - календарно, з 01.01.1992 по 07.03.2001 - за фактичною тривалістю на посаді прядильниці 5-го розряду, знімальницею пряжі та старшою знімальницею прядильного цеху №1 на ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс». Відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 17.03.1983 по 04.01.1990 оскільки зазначена посада не передбачена Списком (а.с.29,65).

Рішенням Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 17.11.2017 № 44 про результати розгляду заяви від 17.10.2017 про призначення пенсії на пільгових умовах, її пільговий стаж роботи становить 9 років 8 місяців 10 днів (а.с.30,66).

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно підпункту «в» пункту 16 розділу II «Пенсії по старості» Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 - на пільгових умовах мають право на пенсію по старості робітниці підприємств текстильної промисловості - за списком виробництв і професій, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР, при досягненні 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Список виробництв і професій, робота на яких дає право робітницям текстильної промисловості право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 10 листопада 1967 року № 1021, який включає виробництва: бавовняне, ватне, льняне, вовняне, шовкове, конопле-джутове, трикотажне, текстильно-галантерейне і валяльно-повстяне; текстильні цехи у виробництвах штучного та синтетичного волокна. Професії: прядильники.

Відповідно до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсію за віком на пільгових умовах призначають робітницям текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту «б» частини першої цієї статті.

Згідно Списку текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 583 (в редакції від 14.08.2015 року) право на отримання пільгової пенсії за віком після досягнення 55-річного віку мають жінки, які пропрацювали на виробництвах: бавовняне, ватне, льняне, вовняне, шовкове, конопле-джутове, трикотажне, текстильно-галантерейне і валяльно-повстяне, текстильні цехи (дільниці, відділення) у виробництвах штучного та синтетичного волокна, виготовлення металевих сіток. Професії: прядильники.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини 1 статті 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до пункту 1 Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У трудовій книжці ОСОБА_1 БТ-I № 0481318 всі записи внесені у відповідності до норм чинного законодавства.

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області та Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області дійшли невірного висновку, що за періоди роботи з 01.01.1992 по 07.03.2001 до пільгового стажу зараховуються лише фактично відпрацьовані дні на підставі архівних довідок, оскільки законодавець не пов'язує обчислення пільгового стажу, згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», із зайняттям на цих роботах повний робочий день. Ні даним Законом, ні іншим нормативно-правовим актом не передбачено, що до пільгового стажу роботи «прядильниці» включається тільки той стаж, коли працівник працював повний робочий день.

Періоди її роботи на даному підприємстві підтверджуються підписом відповідальної особи та печаткою підприємства відповідно до записів у її трудовій книжці (а.с.40-44).

Крім того, згідно архівних довідок про заробітну плату від 11.05.2016 № 855/1-11, № 856/1-11, № 857/1-11, ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата за період з 1981 року по 2001 рік, з якої сплачувався збір на обов'язкове пенсійне страхування. Також, в особовій картці ОСОБА_1 форми Т-2 наявні записи про надання відпусток, за які також сплачувався збір на обов'язкове пенсійне страхування.

Законодавець не пов'язує обчислення пільгового стажу згідно з пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з зайняттям на цих роботах повний робочий день; ні цим Законом, ні іншим нормативно-правовим актом не передбачено, що до пільгового стажу роботи «прядильники» включається тільки той стаж, коли працівник працював повний робочий день.

Така правова позиція неодноразово висловлювалася Вищим адміністративним судом України при розгляді такої категорії справ у своїх судових рішеннях, зокрема у справі № К/800/36796/13 від 14 квітня 2014 року, № К/800/13913/17 від 27 квітня 2017 року.

Окремо слід зазначити, що стаття 113 Кодексу Законів про працю України передбачає, що час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Згідно зі статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до трудового стажу зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях (далі-підприємство) і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховувалась також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків. Незалежно від того, коли призначатиметься пенсія, робота до 01 січня 2004 року, як постійна, так і тимчасова, як з повним, так і з неповним робочим днем, незалежно від суми сплачених внесків зараховується до страхового стажу в повному обсязі.

Таким чином, період роботи ОСОБА_1 на посаді прядильниці з 07.09.1981 по 07.03.2001 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» є періодом, який включається до спеціального стажу, зараховується календарно і який дає право на пенсію за вислугу років.

Згідно з положеннями частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено повноваження суду при вирішенні справи, зокрема, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Як визначено частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відтак, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є підставними, оскільки на час звернення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач досягла більше 55 років, її загальний трудовий стаж перевищував 33 роки і пільговий стаж становив більше 20 років, в тому числі період роботи на посаді прядильниці з 07.09.1981 по 07.03.2001 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» який необхідно зарахувати календарно, тому відмова у призначенні пенсії на пільгових умовах є неправомірною, а належним способом захисту є зобов'язання відповідача призначити та виплачувати пенсію на пільгових умовах згідно з пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з починаючи з дати її звернення з заявою до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, а саме з 17.10.2017.

Відповідно до частин першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, то з відповідача на користь позивача слід стягнути підтверджені документально судові витрати - судовий збір, сплачений згідно з квитанцією від 18.01.2018 № 0.0.942239660.1 (а.с.2), тобто 704,80 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 263, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 17.11.2017 № 44 щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах, згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, код ЄДРПОУ 40370530) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (43024, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію на пільгових умовах згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши у пільговий стаж роботу за період з 17.03.1983 по 04.01.1990 та з 01.01.1992 по 07.03.2001 у ВАТ «Луцький шовковий комбінат «Волтекс» календарно, з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 17.10.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 1, код ЄДРПОУ 40370530) на користь ОСОБА_1 (43024, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський