Рішення від 20.02.2018 по справі 146/1056/14

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 лютого 2018 р. Справа № 146/1056/14

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мультян М.Б.,

за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

представників сторін:

позивача: Корнійчука С.А.

відповідача: Снітко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 )

до: Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (24500, Вінницька область, м. Ямпіль, вул. Незалежності, 9)

про: визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Томашпільського районного суду Вінницької області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 01 квітня 2014 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі із заявою та надав всі необхідні документи для призначення пенсії із скороченням віку на 5 років, так як 27 січня 2014 року йому виповнилось 55 років. Для підтвердження факту постійної роботи в зоні посиленого радіологічного контролю позивач подав трудову книжку, посвідчення 4 категорії потерпілого від аварії на ЧАЕС та довідку видану 12 березня 2014 року Томашпільською райдержадміністрацією, якою було підтверджено постійну роботу з травня 1986 року по даний час в населених пунктах, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України УРСР № 106 від 23 липня 2017 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. 10 квітня 20114 року управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі надіслало виписку з протоколу № 1 засідання комісії з розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсії відповідно до чинного законодавства України. У протоколі зазначено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії із скороченням віку згідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в зв'язку із не підтвердженням постійної роботи або проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю та як такій, що суперечать вимогам діючого законодавства України.

Постановою Томашпільського районного суду Вінницької області від 30 липня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року постанову Томашпільського районного суду Вінницької області від 30 липня 2014 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 жовтня 2017 року постанову Томашпільського районного суду Вінницької області від 30 липня 2014 року та ухвалу Томашпільського районного суду Вінницької області від 30 липня 2014 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Так, в ухвалі Вищого адміністративного суду України зазначено, що вирішуючи спір та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій залишили поза увагою та не врахували посилань ОСОБА_1 наведених останнім як в позовній заяві, так і в подальшому в апеляційній скарзі, на те, що рішенням Томашпільського районного суду від 17 червня 2014 року (яке набрало законної сили 27.06.2014 року) вже встановлено факт його постійної роботи з травня 1986 року по даний час в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а отже не дослідили в цьому контексті обставин справи та не надали оцінки правомірності дій відповідача, зокрема, й в розумінні приписів ст.124 Конституції України та п.7 ч.1 ст.7, ст.ст.14, 255 КАС України щодо обов'язковості судових рішень.

Ухвалою Томашпільського районного суду Вінницької області від 07 листопада 2017 року справу прийнято до свого провадження.

26 грудня 2017 року ухвалою Томашпільського районного суду Вінницької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.

18 січня 2018 року адміністративна справа № 146/1056/14 надійшла до Вінницького окружного адміністративного суду.

Відповідно до статті 31 КАС України проведено автоматичний розподіл, за результатами якого визначений головуючий суддя у справі ОСОБА_2 .

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечувала та просила при винесенні рішення врахувати відзив на адміністративний позов. Зокрема, зазначила, що обов'язковою передумовою надання пенсій за віком особам є те, що вказані особи повинні постійно проживати, працювати або навчатись на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Так, представником відповідача зазначено, що при детальному розгляді документів та акту зустрічної перевірки було зроблено висновок, що з наданих ОСОБА_1 документів не вбачається факт постійної роботи або проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю. А рішення Томашпільського районного суду Вінницької від 17 червня 2014 року не є підставою для призначення пенсії ОСОБА_1 із зниженням пенсійного віку на 5 років, оскільки судові рішення, що набрали законної сили виконуються органами Пенсійного фонду відповідно до покладених зобов'язань в установленому чинним законодавством порядку.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

ОСОБА_1 1959 року народження з 13 серпня 1985 року по 01 липня 1998 року працював на посаді начальника штабу цивільної оборони. З 01 липня 1998 року по даний час працює на посаді начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій Томашпільської районної державної адміністрації. В період з травня 1986 року по даний час постійно працює у населених пунктах, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР № 106 від 23 липня 1991 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

12 березня 2014 року Томашпільською РДА видано довідку № 01-01-31/744 начальнику відділу з цивільного захисту населення райдержадміністрації ОСОБА_1 в тім, що він відповідно до функціональних обов'язків визначених положенням про відділ цивільного захисту затвердженого головою райдержадміністрації № 224 від 12 липня 2013 року постійно працює з травня 1986 року по даний час по здійсненню радіакційного контролю за радіаційною обстановкою в населених пунктах Вапнярка, Жолоби, Благодатне, Антопіль, Марківка, Олександрівка, Паланка, Касянівка, Ізобіляни, Горошівка, які згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відносяться до зони посиленого радіологічного контролю.

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області від 17 червня 2014 року встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з посадовими обов'язками постійно працює по здійсненню радіакційного контролю за радіаційною обстановкою у період з травня 1986 року по даний час у населених пунктах Томашпільського району Вінницької області, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю, а саме: смт. Вапнярка, с. Жолоби, с. Благодатне, с. Антопіль, с. Марківка, с. Олександрівка, с. Паланка, с. Касянівка, с. Забіляни. Рішення вступило в законну силу 27 червня 2014 року.

01 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі із заявою та надав всі необхідні документи для призначення пенсії із скороченням віку на 5 років, так як 27 січня 2014 року йому виповнилось 55 років. Для підтвердження факту постійної роботи в зоні посиленого радіологічного контролю позивач подав трудову книжку, посвідчення 4 категорії потерпілого від аварії на ЧАЕС та довідку видану 12 березня 2014 року Томашпільською райдержадміністрацією, якою було підтверджено постійну роботу з травня 1986 року по даний час в населених пунктах, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 2017 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

10 квітня 20114 року управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі надіслало на адресу позивача виписку з протоколу № 1 засідання комісії з розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсії відповідно до чинного законодавства України. У протоколі зазначено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії із скороченням віку згідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в зв'язку із не підтвердженням постійної роботи або проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю та як такій, що суперечать вимогам діючого законодавства України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, статтею 14 Закону № 796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ, передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058), пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09 березня 1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Як свідчать матеріали справи, позивач має право на зменшення пенсійного віку з підстав передбачених відповідним положенням, закріпленим статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", доказом якого являється наявна в матеріалах справи копія посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю Серії НОМЕР_1 , категорія 4 (а.с. 11).

Разом з тим, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області від 17 червня 2014 року встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з посадовими обов'язками постійно працює по здійсненню радіакційного контролю за радіаційною обстановкою у період з травня 1986 року по даний час у населених пунктах Томашпільського району Вінницької області, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю, а саме: АДРЕСА_2 . Рішення вступило в законну силу 27 червня 2014 року.

Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відтак, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які підтверджують факт його постійної роботи з травня 1986 року по даний час в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідач відмовляючи позивачеві в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" невірно трактує дану норму закону, оскільки в даній статті вказано, що пенсії надаються із зменшення пенсійного віку, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Однак відповідач відмовив позивачеві в зв'язку із не підтвердженням постійної роботи або проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю так як такій, що суперечить вимогам діючого законодавства України.

На підставі наявних у справі доказів суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 надав УПФ України в Томашпільському районі достатньо належних документів, які підтверджують факт його постійної роботи з травня 1986 року по даний час в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а тому має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто, зі зменшенням пенсійного віку.

Доводи відповідача, наведені у відзиві на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 із скороченням віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити та виплачувати пенсію у зв'язку із скороченням віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 28 січня 2014 року (з дня наступного за днем досягнення пенсійного віку) відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 73,08 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 );

Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (24500, Вінницька область, м. Ямпіль, вул. Незалежності, 9, код ЄДРПОУ 41247227).

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 27.02.2018

Суддя Мультян Марина Бондівна