Постанова від 20.02.2018 по справі 526/1917/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 526/1917/17

Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Григорова А.М.

суддів: Тацій Л.В. , Старосуда М.І.

за участю секретаря судового засідання Ткаченко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 на постанову Гадяцького районного суду Полтавської області, Полтавська область, від 04.12.2017, суддя Тищенко Л.І., , повний текст складено 04.12.17 по справі № 526/1917/17

за позовом ОСОБА_2

до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області

про зобов'язання проведення індексації пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання проведення індексації пенсії.

У позові позивач вказує, що перебуває на обліку у Гадяцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області. 23 серпня 2017 року його представник звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повідомити про здійснену індексацію пенсії щомісячно, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01.01.2014.

31 серпня 2017 року відповідач листом № 2853/03-10 повідомив позивача, що індексація його пенсії не проводиться, оскільки він має статус працюючого пенсіонера, тоді, як згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, він є непрацюючим пенсіонером. Позивач зазначив, що вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду та просив зобов'язати Гадяцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести йому індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні, за період з січня 2014 року по липень 2017 року включно 217,6 %.

Постановою Гадяцького районного суду Полтавської області від 04.12.2017р. відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні адміністративного позову до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання проведення індексації пенсії з урахуванням індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по липень 2017 року включно 217,6 %.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції представником позивача ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій зазначає, що з таким рішенням суду першої інстанції не згодні та вважають, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки не досліджено в повному обсязі всі наявні матеріали справи, що призвело до неправильного вирішення справи. Зазначають, що посилання суду першої інстанції на те, що індексація працюючим пенсіонерам провадиться тільки після індексації заробітної плати є не обґрунтованою оскільки згідно постанови Вищого адміністративного суду України викладених від 05.08.2015 року по справі № К/9991/56244/12, де судом касаційної інстанції зазначено наступне: «Індексація доходів працюючого пенсіонера провадиться за сумарним принципом в межах прожиткового мінімуму для працюючої особи, відомості щодо якої про заробітну плату та нарахований розмір індексації до органу Пенсійного фонду повинно подаватись підприємством за місцем роботи пенсіонера. Сам факт роботи не може бути підставою для не нарахування індексації пенсії чи стягнення нарахованої. Відповідно до Верховного Суду України, висловленій у постановах від 23 квітня 2012 року № 21-239а11 та 19 березня 2013 року № 21-53а13, оскільки з самого визначення поняття "пенсія" випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Зазначає, що відповідно до листа Державної служби статистики України (Держстат) від 15.08.2017 року №15,2-20/1405 ПІ індекс інфляції за період із січня 2014 року по липень 2017 року включно становив 216,6%. Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 грудня 2016 року складає 1600 гривень, тобто з грудня 2016 року індексація пенсії позивача має складати 3254,4 грн. (1600 * 203.4 %). Непроведення індексації пенсії позивача відповідачем в зв'язку з тим, що позивач працює є протиправним та прямо протирічить порядку проведення індексації грошових доходів населення та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», якими передбачено проведення індексації пенсії працюючим пенсіонерам. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Аналогійного висновку дійшов, зокрема, Київський апеляційний адміністративний суд при винесенні постанови по справі № 758/9406/16-а. На підставі вищевикладеного просять скасувати постанову Гадяцького районного суду Полтавської області від 04.12.2017 року за справою № 526/117/17 та прийняти нову в якій, адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, був повідомлений заздалегідь та належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_2 відсутні, оскільки обов'язковими умовами проведення індексації протягом вказаного позивачем періоду є подання довідки підприємства про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексованої її суми і суми індексації, з урахуванням тих обставин, що заробітна плата працюючого пенсіонера не буде перевищувати прожиткового мінімуму встановленого для працездатної особи, а у разі звільнення з роботи пенсіонера - подання відповідної довідки органу, який призначає і виплачує пенсію.

Судом першої інстанції встановлено, та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач з 11 грудня 2014 року перебуває на обліку в Гадяцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.

Представник позивача 23 серпня 2017 року звернувся до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою, в якій просив повідомити про здійснену ОСОБА_2 індексацію пенсії помісячно з 01.01.2014 по день звернення, до якої було додано лист Державної служби статистики України про індекси споживчих цін № 15.2-20/1405ПІ від 15.08.2017.

Гадяцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області листом від 31.08.2017 за № 2853/03-10 надано відповідь представнику позивача, а саме повідомлено, що індексація пенсії ОСОБА_2 не проводилась, оскільки згідно матеріалів пенсійної справи він працює з 02.06.2014 на посаді комерційного директора ТОВ «Торгова група «Кристал-Плюс».

Індексація доходів працюючого населення провадиться за основним місцем роботи. Крім того, зазначено, що тільки після заробітної плати настають підстави для індексації пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Аналогічні положення містилися в Кодексі адміністративного судочинства України в редакції яка діяла на момент розгляду справи судом першої інстанції.

Відповідно до заперечень та відзиву на апеляційну скаргу Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на адміністративний позов від 10.10.2017, у заяві від 27.02.2015, яку позивач подавав до управління для призначення пенсії зазначено, що на час звернення за призначенням пенсії він працював, даний факт також підтверджується довідкою ТОВ «Торгова Група «КРИСТАЛ-ПЛЮС» від 31.03.2015 № 1/03/15-1.

За визначенням ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Виходячи зі змісту ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно зі статтею 4 вказаного Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Пенсія працюючого пенсіонера індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року (далі по тексту - Порядок № 1078).

Пунктом 9 Порядку № 1078 передбачено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.

У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.

Після звільнення пенсіонера з роботи обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації пенсії здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення його пенсії.

Таким чином у випадку, коли пенсіонер є працюючим, індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи в межах сум прожиткового мінімуму для працездатної особи. В першу чергу індексується його сума оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

При цьому особа надає до органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості про звільнення (копію трудової книжки із записом про звільнення та /або копію цивільно-правового договору).

Що до посилань представника позивача в судовому засіданні на той факт, що ч. 2 статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», що індексація проводиться в порядку передбаченому Кабінетом міністрів України, проте дану норму визнано неконституційною Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008, колегія суддів зазначає наступне.

Дійсно Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 було визнано не конституційною зміни внесені в ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», але відповідно до п. 2.21 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) шляхом подання заяви.

Крім того, колегія суддів зазначає, що самі положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого Кабінетом міністрів України №1078 від 17.07.2003р. не конституційними не визнані, та не протирічать, на думку колегії суддів, положенням ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» саме в частині взаємодії при обчисленні пенсії працюючих пенсіонерів.

Крім того, колегія суддів зазначає, що рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. мотивовано виключно незаконністю внесення змін в Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

При цьому особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору). Також є чинними положення ст. 10 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення».

Колегія суддів зазначає, що згідно діючого законодавства первинна індексація доходів особи проводиться спочатку за основним місцем роботи.

Згідно наданих Гадяцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області письмових пояснень, згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2 значився працюючим на посаді комерційного директора та індексація пенсії йому не проводилась.

Позивач Гадяцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області не повідомив про своє звільнення з роботи, хоча зобов'язаний був це зробити.

Інформація про розмір оплати праці та проіндексовану її суму позивачем до управління також не надавались.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, відсутність у відповідача на момент звернення позивача з заявою інформації про його звільнення з роботи та відсутність відповідної довідки підприємства про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексованої її суми і суми індексації у Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області були відсутні підстави для проведення індексації пенсії позивачу.

Також колегія суддів зазначає, що посилань представника позивача, в апеляційній скарзі, на рішення Верховного Суду України від 23 квітня 2012 року по справі № 21-239а11 та рішення від 19 березня 2013 року по справі № 21-53а13, постанову Вищого адміністративного суду України викладених від 05.08.2015 року по справі № К/9991/56244/12 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду по справі № 758/9406/16-а є помилковим, оскільки не співпадає предмет розгляду справи, в даному випадку загальне право позивача на індексацію пенсії не спростовується.

Крім того, колегія суддів зазначає, що позивач не позбавлений права, повторно, звернутися до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області та подати відповідний пакет документів для проведення індексації пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 246, 250, 308, 310, п. 1 ч.1 ст. 315, 316, 321, 322, 325, 326, Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Гадяцького районного суду Полтавської області від 04.12.2017 по справі № 526/1917/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

.

Головуючий суддя (підпис)А.М. Григоров

Судді(підпис) (підпис) Л.В. Тацій М.І. Старосуд

Повний текст постанови складено 26.02.2018.