Єд. унік. № 243/1250/18
Провадження № 3/243/615/2018
«26» лютого 2018 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Старовецький В.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Містки Сватівського району Луганської області, громадянина України, РНОКПП: не відомий, який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 у військовому званні молодший сержант на посаді водія - заправника, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП ,-
В провадженні Слов'янського міськрайонного суду знаходиться адміністративний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення серії А 1493 № 10 від 09 лютого 2018 року відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Розглянувши даний матеріал про адміністративне правопорушення, вважаю, що дана справа підлягає поверненню командиру Військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення, з огляду на наступне.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії А1493 № 10 від 09 лютого 2018 року, 08 лютого 2018 року близько 09 години 00 хвилин військовослужбовець ОСОБА_1 , знаходячись на території базового табору військової частини НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , перебував у стані наркотичного сп'яніння, в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до норм ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини визначено, що кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Відповідно д о ст. 6 цієї ж Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вивчивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши та зіставивши їх між собою та в сукупності, приходжу до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання за наступних підстав.
Так, згідно Довідки щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів № 113 виданої КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська» вбачається, що 08 січня 2018 року о 15 годині 25 хвилин з метою медичного огляду на стан сп'яніння доставлено ОСОБА_1 , за результатами проведення якого встановлено, що останній перебуває у стані наркотичного сп'яніння (а.с.5).
Посадовою особою, яка проводила огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів відносно ОСОБА_1 , вказано дату проведення медичного огляду «08 січня 2018 року», що не відповідає обставинам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії А 1493 № 10 від 09 лютого 2018 року.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на до оформлення.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, відповідно до ст. ст. 256, 278 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повертається для належного до оформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала дану довідку, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення № 3/243/615/2018 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП командиру військової частини НОМЕР_1 для до оформлення та приведення протоколу у відповідність із вимогами ст. 256 КУпАП.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду В.І. Старовецький