Ухвала від 26.02.2018 по справі 816/2185/17

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 лютого 2018 рокум. ПолтаваСправа №816/2185/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кукоби О.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Пилипенко А.В.,

представника відповідача - Котенка М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_2 до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, Головного управління Національної поліції в Полтавській області, у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Центральної комісії Міністерства внутрішніх справ України з розгляду питань, пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій, щодо неприйняття рішення за результатами розгляду документів, поданих Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області щодо надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо повторного не направлення відповідних матеріалів щодо надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій під час проведення антитерористичної операції на сході України до комісії МВС України з розгляду питань, пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області повторно направити відповідні матеріали щодо надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій під час проведення антитерористичної операції на сході України до комісії МВС України з розгляду питань, пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій;

зобов'язати Центральну комісію Міністерства внутрішніх справ України з розгляду питань, пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій, повторно розглянути документи, надіслані Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області щодо надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій, та прийняти за результатами їх розгляду рішення.

Мотивуючи позовні вимоги позивач посилався на те, що комісією МВС України у квітні 2016 року було розглянуто питання про надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій, за результатами чого ухвалено рішення про повернення документів позивача на доопрацювання до ГУНП в Полтавській області. Однак, Головне управління Національної поліції в Полтавській області у період з квітня 2016 року до моменту звернення позивача до суду не вжило жодних дій щодо доопрацювання документів та повторного їх надіслання до Комісії для розгляду питання про надання ОСОБА_2 статуту учасника бойових дій.

Позивач надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник Комісії в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Представник ГУНП в Полтавській області у судовому засіданні повідомив, що Головним управлінням після отримання відповіді Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 19.09.2017 №179/1/9908 повторно надіслані матеріали щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій до Комісії, якою 19.12.2017 ухвалено рішення про відмову у наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій /а.с. 93/.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Таким чином, підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у особи суб'єктивного переконання у тому, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.

Разом з цим, як визначено частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, метою судового захисту в адміністративному судочинстві є ефективне поновлення невизнаних, порушених або оспорюваних прав особи-позивача у сфері публічно-правових відносин.

Натомість, як встановлено судом, Головне управління Національної поліції в Полтавській області фактично усунуло порушення, про наявність яких стверджував позивача у позовній заяві, шляхом повторного надіслання матеріалів щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій до Комісії МВС.

Згідно з пунктом 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

З огляду на викладене, беручи до уваги те, що Головним управлінням Національної поліції в Полтавській області самостійно до ухвалення судом рішення у справі вчинені дії щодо повторного надіслання до Комісії МВС матеріалів щодо надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій, суд дійшов висновку, що даним відповідачем виправлені порушення, які стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалення судом рішення про визнання неправомірною бездіяльності ГУНП в Полтавській області не призведе до відновлення порушених прав позивача, адже у спірних відносинах відповідні права порушені рішенням Комісії МВС від 19.12.2017 №5/IV/XVII/30 про відмову у наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій.

За таких обставин, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в частині позовних вимог до Головного управління Національної поліції в Полтавській області.

Керуючись статтями 2, 5, 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо повторного не направлення матеріалів про надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій під час проведення антитерористичної операції на сході України до комісії МВС України з розгляду питань, пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області повторно направити матеріали щодо надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій під час проведення антитерористичної операції на сході України до комісії МВС України з розгляду питань, пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій - закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено 27 лютого 2018 року.

Суддя О.О. Кукоба