27 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/188/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Чеснокової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Полтавській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
19 січня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ПФУ в Полтавській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області у якій просить зобов'язати суд:
визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області щодо виготовлення довідки від 06 травня 2017 року № 4/9588 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії без урахуванням усіх складових грошового забезпечення, у розмірі, передбаченому чинним законодавством, та зобов'язати відповідача надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2115,00 грн., премія (60,2 %) - 4102,63 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3407,50 грн., доплата за службу в нічний час (35%) посадового окладу - 900,00 грн.;
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2018 року відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у порядку письмового провадження).
Судом встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 01 лютого 2018 року Пз/9901/8/18 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 820/6514/17 за позовом фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Окрім цього, ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02 лютого 2018 року Пз/9901/1/18 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17 за позовом фізичної особи до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Порівняльний аналіз суб'єктного складу, предмету та підстав позову в адміністративних справах № 816/188/18 та 802/2196/17, № 820/6514/17 є підставою для висновку, що дана справа має ознаки типової.
Особливості провадження у типовій справі визначені статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини першої цієї статті суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Частиною третьою названої статті визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи факт відкриття Верховним Судом проваджень у зразкових справах та відповідність даної справи ознакам типової адміністративної справи, зважаючи на обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовими рішеннями Верховного Суду у зразкових адміністративних справах № 820/6514/17 та № 802/2196/17.
Керуючись статтями 248, 256, 290, 291 Кодексу адміністративного судочинства України,
Провадження в адміністративній справі № 816/188/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Полтавській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразкових адміністративних справах № 820/6514/17 та № 802/2196/17.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Роз'яснити сторонам, що провадження у справі буде поновлено після набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання шляхом подання апеляційної скарги відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017.
Суддя А.О. Чеснокова