Справа № 815/5478/17
21 лютого 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Марина П.П.,
за участю секретаря Станкової О.Ф.
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (особисто), ОСОБА_2, ОСОБА_3 (за довіреністю);
від відповідачів: Білоконь Н.О.;
розглянувши клопотання представника відповідачів про зупинення провадження у справі,-
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_5 до Біляївського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В судовому засіданні представник відповідачів заявила клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/2/18.
Позивач та представники позивача заперечували проти задоволення клопотання та зупинення провадження у даній справі, зазначивши, що провадження у зразковій справі Верховним судом України має бути відкрито саме за ідентичними сторонами, при цьому, оскільки позивачами у справах є різні особи, провадження у справі не підлягає зупиненню.
Вислухавши думку позивача, представників позивача та представника відповідачів, вивчивши матеріали справи та подану ухвалу Верховного Суду від 15.02.2018 року №Пз/9901/2/18, суд вважає, що клопотання представника відповідачів про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню з наступних підстав.
15.02.2018 ухвалою Верховного Суду у справі №Пз/9901/2/18 (806/3265/17) відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_6 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, третя особа - Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
З вказаної ухвали суду вбачається, що провадження у цій справі відкрито 30 листопада 2017 року за позовом громадянки України ОСОБА_6 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Грушевського, 5, м. Коростень, Житомирська обл.), третя особа - Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Пушкінська, 44, м. Житомир), у якому позивачка просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неоформлення їй паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки та, відповідно, просить зобов'язати відповідача оформити та видати їй бланк паспорта у формі паспортної книжечки.
Звернення з таким позовом до суду обґрунтовано тим, що позивачка через свої релігійні вірування та переконання заперечує, щоб паспорт громадянина України їй виготовляли у формі картки з безконтактним електронним носієм, який міститиме її персональні дані. З посиланням на норми пунктів 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2235-ІІІ, а також на положення статті 13, частин другої, четвертої та шостої статті 14 Закону України від 20 листопада 2012 року № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» позивачка стверджує, що паспорт громадянина України може виготовлятися як у формі картки, так і у формі книжечки. Тож виготовлення паспорта громадянина України у формі безконтактної картки є правом, а не обов'язком громадянина і за можливості вибору форми цього документа відмова відповідача у виготовленні паспорта громадянина України у паперовому варіанті (паспортної книжечки), за відсутності для цього підстав, встановлених статтею 16 названого вище Закону, є неправомірною.
Згідно з п.21 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.291 КАСУ, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Отже, оскільки ухвалою Верховного Суду від 15.02.2018 року у справі №Пз/9901/2/18 (806/3265/17) відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_6 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, третя особа - Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, суд вважає за доцільне зупинити провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/2/18, у відповідності до приписів п.9 ч.2 ст.236, ч.1 ст.291 КАС України.
Керуючись п.9 ч.2 ст. ст. 236, 248 КАС України, суд,-
Зупинити провадження у справі № 815/5478/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_5 до Біляївського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/2/18.
Ухвала набирає законної сили згідно з статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 26 лютого 2018 року.
Суддя /підпис/ П.П.Марин