23 лютого 2018 року справа № 404/4627/17
провадження №2-а/404/475/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.,
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 05 грудня 2017 року у справі №404/4627/17(провадження №2-а/404/475/17) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268";
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії позивачу з 01 січня 2016 року згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" без обмеження граничного розміру.
Крім цього, позивач просив стягнути на його користь з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області всі понесені ним судові витрати, та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов'язавши відповідача подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилався на те, що з травня 2006 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в
Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Враховуючи, що згідно вимог діючого законодавства виникло право на перерахунок раніше встановленої пенсії, у липні 2017 року він звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з відповідним запитом про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, однак отримав відмову з посиланням на те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, яка видана ліквідаційною комісією УМВС України у Кіровоградській області, була отримана ГУ ПФУ у Кіровоградській області, проте перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вказуючи на неправомірність таких дій відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 05 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено частково, а саме:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268", починаючи з 01.01.2016 року, без обмеження граничного розміру.
В задоволенні вимоги про встановлення контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили надати до суду звіт про виконання судового рішення - відмовлено.
Крім цього, вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у сумі 640,00 гривень.
Постанова мотивована наявністю у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Апеляційна скарга фактично обгрунтована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як орган державної влади, який діє в межах наданих повноважень, не мав можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Крім цього, заявник вказує на помилковість висновку суду першої інстанції про не обмеження максимального розміру пенсії з огляду на положення ч.7 ст.43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також, заявник вказує на безпідставність стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління судового збору, оскільки відповідач звільнений від сплати судового збору в силу приписів Закону України "Про судовий збір".
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлені судом першої інстанції обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
29 березня 2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року №9493/02-23 з інформацією про отримання повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України, в якому зазначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м.Києві.
Головним управлінням 03.04.2017 року листом №1898/03-21, направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку на адресу голови ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області, який отримано представником ліквідаційної комісії 03.04.2017 року.
23 травня 2017 року до Головного управління надійшла довідка від ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на гр. ОСОБА_1 від 10.05.2017 року №8636.
Листом від 14.07.2017 №16-73/М-11 Головне управління повідомило позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, видана ліквідаційною комісією УМВС України у Кіровоградській області, була отримана ГУ ПФУ у Кіровоградській області, проте перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
За наслідками перегляду судового рішення, суд апеляційної інстанції вважає частково обґрунтованим висновок суду першої інстанції про задоволення позову, з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Вказаний висновок суду першої інстанції, з огляду на доводи апеляційної скарги, не заперечується і відповідачем, натомість, відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії можливий лише за наявності відповідного бюджетного фінансування.
Такі доводи заявника апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вважає безпідставними, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Про вказане, зокрема, свідчить і практика Європейського суду з прав людини (справи: "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України"), яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", є джерелом права.
З огляду на викладене, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправну бездіяльність пенсійного органу щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на встановлені колегією суддів обставини щодо виникнення права у позивача на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 року та факту його не проведення з вини відповідача, який після отримання відповідної довідки не перерахував розмір пенсії позивача, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що права позивача підлягають захисту саме з 01.01.2016 року.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії позивачу без обмеження граничним розміром.
Так, у відповідності до положень ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10740 гривень.
Конституційний Суд України у рішенні № 7-рп/2016 від 20.12.2016 положення частини 7 ст. 43 Закону № 2262 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 визнані неконституційними з 20.12.2016 - дати прийняття рішення Конституційного Суду України.
В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, що набрав чинності 01.01.2017, в ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 внесено зміни, згідно з якими тимчасово, з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Отже, як на момент звернення позивача з позовом до суду, так і на момент розгляду справи судом першої інстанції чинним законодавством було встановлено обмеження щодо граничного розміру пенсії.
Вказана норма права щодо обмеження максимального розміру пенсії у 2017 році є чинною, неконституційною не визнавалась.
Отже, рішення суду в частині зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату недоплаченої пенсії без обмеження граничним розміром ухвалено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню.
Щодо підстав для стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат у вигляді судового збору, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
За змістом частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Пунктом 18 ст.5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного судового рішення) встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, Пенсійний фонд України та його органи.
Тобто, даною нормою звільнено органи Пенсійного фонду України саме від сплати судового збору.
При цьому, ні Кодексом адміністративного судочинства України ні Законом України "Про судовий збір" - в редакціях на час ухвалення рішення судом першої інстанції, не було встановлено підстав для звільнення суб'єкта владних повноважень від обов'язку відшкодування судових витрат, понесених позивачем, у разі задоволення позовних вимог.
За наведених вище обставин, суд першої інстанції вірно вирішив питання розподілу судових витрат та стягнув за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений ним при подачі позову судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - задовольнити частково.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 05 грудня 2017 року у справі №404/4627/17(провадження №2-а/404/475/17) в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії без обмеження граничним розміром - скасувати та в цій частині заявлених вимог прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
В іншій частині постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 05 грудня 2017 року у справі №404/4627/17(провадження №2-а/404/475/17) - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 23.02.2018р. та не підлягає оскарженню в касаційному порядку крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий суддя: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк