номер провадження справи 32/173/17
15.02.2018 Справа № 908/2551/17
м. Запоріжжя
За позовом Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164)
до відповідача ОСОБА_1 селищної ради Запорізької області (72400, Запорізька область, Приазовський район, смт. Приазовське, вул. Покровська, 6)
суддя Колодій Н.А.
при секретарі Лола Н.О.
За участю представників сторін:
Від позивача - ОСОБА_2 (дов. № 17 від 04.09.17)
Від відповідача - ОСОБА_3 - голова (посвідчення № б/н від б/д); ОСОБА_4 (дов. № 309 від 14.02.18)
Заявлено позов про зобов'язання відповідача виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 18-рш від 02.08.2007р., шляхом визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів в смт. Приазовське за результатами проведення конкурсу (згідно з Порядком проведення конкурсу на надання послу з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 16.11.2011р. № 1173) та надання цьому виконавцю повноважень на укладання договорів по надання зазначених послуг з фізичними та юридичними особами.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.12.2017р. позовна заява прийнята до розгляду, відкрито загальне провадження у справі № 908/2551/17, підготовче засідання призначено на 10.01.2018р. Ухвалою суду від 10.01.2018р. підготовче засідання відкладено на 15.02.2018р.
В підготовчому засіданні 15.02.2018р. за згодою обох сторін суд ухвалив закрити підготовче засідання та перейшов до розгляду справи по суті.
У судовому засіданні 15.02.2018р. представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав викладений у позовній заяві.
Представники відповідача з позовними вимогами погодились в повному обсязі, а також зазначили, що на даний час ОСОБА_1 селищна рада Запорізької області здійснює необхідні заходи щодо виконання рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 18-рш від 02.08.2007р.
15.02.2018р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд
В ході виконання доручення Антимонопольного комітету України від 13.02.2017р. №14-01/230-К щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_5, в діях ОСОБА_1 селищної ради Приазовського району (далі - ОСОБА_1 селищна рада, відповідач) було виявлено ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, які полягали у не проведенні ОСОБА_1 селищною радою конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів в межах смт. Приазовське.
В зв'язку з цим, розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення від 05.05.2017р. №32-р було розпочато провадження у справі №02/16-17 за ознаками порушення з боку ОСОБА_1 селищної ради законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку збирання та перевезення твердих побутових відходів (ТПВ). Про що листом від 10.05.2017р. № 02-18/01-1093 ОСОБА_1 селищну раду було повідомлено.
02.08.2017р. адміністративною колегії Запорізького обласного територіального відділення прийнято рішення № 18-рш, яким, зокрема, зобов'язано ОСОБА_1 селищну раду Приазовського району Запорізької області визначити виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів в смт. Приазовське за результатами проведення конкурсу (згідно з Порядком проведення конкурсу на надання послу з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 16.11.2011р. № 1173) та надання йому виконавцю повноважень на укладання договорів по надання зазначених послуг з фізичними та юридичними особами. Термін виконання встановлено 2 місяці.
Оскільки відповідач зазначене рішення не виконав, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Згідно статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг відносяться послуги з вивезення побутових відходів.
Повноваження органів місцевого самоврядування та виконавчих органів рад визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Одним із завдань Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, в частині контролю за прийняттям органами місцевого самоврядування рішень, які мають вплив на конкуренцію.
Правові відносини щодо діяльності у сфері поводження з відходами, визначення основних умов, вимог і правил щодо екологічно безпечного поводження з відходами регулюються, зокрема, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року №1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів».
Пунктом п'ятдесят п'ятим частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення питання визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Статтею 35-1 Закону України «Про відходи» визначено, що збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
З метою створення правового поля для визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року за № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів», затверджено Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (далі - Порядок).
Пунктом першим Порядку визначено, що цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Пунктом четвертим Порядку визначено, що підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами (далі - організатор конкурсу) у порядку, встановленому законом.
Абзацом першим пункту тридцятого Порядку визначено, що організатор конкурсу протягом не більше п'яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу, та зазначає строк, протягом якого виконавець має право надавати такі послуги, але не менш як п'ять років.
Отже, підставою для прийняття органом місцевого самоврядування рішення про визначення виконавців послуг з вивезення, зокрема із збирання та перевезення побутових відходів є рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту.
З позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 селищної ради (лист від 02.07.2014р. №806) було прийнято рішення від 24.04.2014р. №3 «Про проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) на території ОСОБА_1 селищної ради» (далі - Рішення про проведення конкурсу).
Відповідно до пункту 3 Рішення про проведення конкурсу, організатором конкурсу з надання послуг з вивезення побутових відходів на території ОСОБА_1 селищної ради є ОСОБА_1 селищна рада.
В газеті «Приазовская новь» від 07.05.2014р. та 04.06.2014р. було розміщено оголошення про проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території ОСОБА_1 селищної ради. Проте, конкурс проведено не було, оскільки заяв про участь в конкурсі на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території ОСОБА_1 селищної ради від підприємств не надійшло.
У разі прийняття конкурсною комісією рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, його організатор письмово повідомляє протягом трьох робочих днів з дня його прийняття всіх учасників конкурсу та організовує протягом десяти календарних днів підготовку нового конкурсу (пункт 26 Порядку).
Проте, до квітня 2017 року ОСОБА_1 селищною радою так і не було проведено конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території ОСОБА_1 селищної ради.
Водночас, до 17.06.2016р. послугу з вивезення твердих побутових відходів в смт. Приазовське надавало ПП «Роса-6», на підставі договору управління майном від 01.08.2008р., укладеного між ПП «Роса-2» та ПП «Роса-6». Відповідно до вимог договору управління, ПП «Роса-2» передає ПП «Роса-6» в управління майно, яке використовується для надання послуг з вивозу твердих побутових відходів (передане 1111 «Роса-2» в право оперативного управління рішенням ОСОБА_1 селищної ради від 03.01.2003 №68).
З 17.06.2016 ПП «Роса-6» припинило надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, оскільки за рішенням Донецького апеляційного господарського суду від 15.06.2016 у справі №908/5214/15 ПП «Роса-2» було зобов'язано повернути територіальній громаді смт. Приазовське майно, яке було отримано в оперативне управління, в тому числі і те майно, яке за Договором управління було передано ПП «Роса-6».
З 24.06.2016р. по теперішній час послугу з вивезення твердих побутових відходів на території ОСОБА_1 селищної ради надає фізична особа-підприємець ОСОБА_6 на підставі рішення від 21.06.2016р. №1, прийнятого ОСОБА_1 селищною радою на дев'ятій сесії 7 скликання, та рішення від 06.12.2016р. № 4, прийнятого ОСОБА_1 селищною радою.
Відповідно до вимог пункту 4 Рішення № 1 та вимог пункту 3 Рішення № 4, ФОП ОСОБА_6 надано право укладати договори по наданню послуг з вивозу ТПВ з фізичними та юридичними особами на території ОСОБА_1 селищної ради.
Таким чином, ФОП ОСОБА_6 надає послугу з вивозу ТПВ фізичним та юридичним особам без визначення його виконавцем вказаної послуги на конкурсній основі.
Слід зазначити, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі № 325/979/16-а (2-а/325/12/2016) від 30.11.2016р. скасовано рішення № 1 від 21.06.2016р. дев'ятої сесії ОСОБА_1 селищної ради Приазовського району Запорізької області сьомого скликання «Про розгляд заяви Фізичної особи підприємця ОСОБА_6О.»
За інформацією ОСОБА_1 селищної ради (лист від 25.01.2017 №155), «... Станом на 23.01.2017 майно, що належить ОСОБА_1 селищній раді, (в тому числі майно, яке використовується для надання послуг з вивезення ТПВ) ПП «Роса-2» не повернуто.
В позовній заяві також зазначено, що ОСОБА_1 селищна рада не може оголосити конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів, не маючи виконаного судового рішення та не маючи на балансі майна, яке буде використовуватися для цих цілей.
Відповідно до пункту № 3 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення ТПВ, учасниками конкурсу можуть бути суб'єкти господарювання, установчими документами яких передбачено провадження діяльності у сфері поводження с побутовими відходами, а також, які можуть забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». При цьому, будь-яких інших обмежень, щодо участі у такому конкурсі Порядок не містить, а, отже, конкурс є відкритим для всіх претендентів.
Згідно з пунктом 5 Порядку, для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка має містити, зокрема, інформацію про кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу:
- наявність матеріально-технічної бази;
- вартість надання послуг;
- досвід роботи з надання послуг з вивезення побутових відходів;
- наявність та кількість працівників відповідної кваліфікації;
- наявність ліцензії на провадження господарської діяльності із збирання і заготівлі
окремих видів відходів як вторинної сировини (у разі проведення конкурсу з визначення
виконавця послуг з вивезення вторинної сировини, що утворилася в результаті
роздільного збирання побутових відходів).
При цьому, будь-яких інших обмежень щодо участі у такому конкурсі Порядок не містить, а, отже, конкурс є відкритим для всіх претендентів.
Відсутність на балансі ОСОБА_1 селищної ради майна, яке використовується для надання послуг з вивезення ТПВ не є підставою для не проведення ОСОБА_1 селищною радою конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення ТПВ на території смт. Приазовське. Не проведення, всупереч вимогам чинного законодавства, конкурсу з надання послуг із вивезення ТПВ обмежує право певних осіб, які мали (мають) намір взяти участь у такому конкурсі, змагатися за право здійснення відповідної господарської діяльності на ринку надання послуг із вивезення ТПВ.
Крім того, надання права здійснювати вивезення побутових відходів без участі у конкурсі звільняє суб'єктів господарювання від потреби пропонувати для здобуття права на надання такої послуги, кращі умови її надання, тобто використовувати власні досягнення для отримання переваг порівняно з іншими суб'єктами господарювання.
Отже, ФОП ОСОБА_7П, отримавши право здійснювати вивезення побутових відходів без участі у конкурсі, здобув переваги над іншими суб'єктами господарювання не завдяки власним досягненням, а внаслідок зовнішніх факторів - впливу державних органів.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції», органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Таким чином, непроведення ОСОБА_1 селищною радою конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів може призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг з вивезення побутових відходів на підпорядкованій території.
Враховуючи вищевикладене, 02.08.2017 адміністративною колегією Відділення було прийнято рішення «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» (надалі - Рішення), яким дії ОСОБА_1 селищної ради, які полягають у прийнятті Рішення 1 та Рішення 2, згідно з якими ФОП ОСОБА_6 отримав право на укладання договорів по наданню послуг з вивозу твердих побутових відходів з фізичними та юридичними особами на території смт. Приазовське, без проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до обмеження конкуренції на ринку збирання та перевезення ТПВ.
Пунктом 2 Рішення було зобов'язано відповідача, визначити виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів в смт. Приазовське за результатами проведення конкурсу (згідно з Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1173) та надання цьому виконавцю повноважень на укладання договорів по наданню зазначених послуг з фізичними та юридичними особами.
Частиною 1 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Рішення було надіслано разом з супровідним листом від 03.08.2017 № 02-17/01-1662 та отримано відповідачем 08.09.2017р, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 04.08.2017 № 6910702976276.
Статтею 22 Закону «Про Антимонопольний комітет України» визначено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Таким чином, відповідач повинен був виконати Рішення в строк до 08.11.2017р.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Частиною 2 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
На час розгляду справи по суті рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 18-рш від 02.08.2017р. відповідач не виконав.
На підставі викладеного, вимоги позивача про зобов'язання відповідача виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 18-рш від 02.08.2007р., шляхом визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів в смт. Приазовське за результатами проведення конкурсу (згідно з порядку проведення конкурсу на надання послу з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 16.11.2011р. № 1173) та надання йому виконавцю повноважень на укладання договорів по надання зазначених послуг з фізичними та юридичними особами, є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 202, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1 селищну раду Запорізької області (72400, Запорізька область, Приазовський район, смт. Приазовське, вул. Покровська, 6; код ЄДРПОУ 20527198) виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 18-рш від 02.08.2007р., шляхом визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів в смт. Приазовське за результатами проведення конкурсу (згідно з Порядком проведення конкурсу на надання послу з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 16.11.2011р. № 1173) та надання цьому виконавцю повноважень на укладання договорів по наданню зазначених послуг з фізичними та юридичними особами.
Стягнути з ОСОБА_1 селищної ради Запорізької області (72400, Запорізька область, Приазовський район, смт. Приазовське, вул. Покровська, 6; код ЄДРПОУ 20527198) на користь Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164; ЄДРПОУ 20497824) суму 1600 (одна тисяча шістсот) грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22.02.2018р.
Суддя Н.А. Колодій