Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/64/17-а
26 лютого 2018 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді: Ковальчука М.В.
з участю:
секретаря судового засідання Дворак Г.П.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
третіх осіб: ОСОБА_5
ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Олевської міської ради Житомирської області, ОСОБА_7 про визнання дій неправомірними та скасування права власності, -
ОСОБА_1 звернувся до Олевського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Олевської міської ради, ОСОБА_7 про визнання дій неправомірними та скасування права власності, в якому просить скасувати рішення Олевської міської ради ІІІ сесії VІІІ скликання № 43 від 17.02.2017 року , яким Олевська міська рада затвердила технічну документацію із землеустрою та передала ОСОБА_7 у власність земельну ділянку площею 0,0339 га за адресою : м. Олевськ, бульвар Воїнів-Афганців , 10/1, як такі, що прийняті з порушенням ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ст. 79-1 Земельного кодексу України, а також скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_7 на земельну ділянку за адресою: м. Олевськ, бульвар Воїнів-Афганців , 10/1, площею 0,0339 га , кадастровий номер 1824455100:01:030:0054, номер запису про право власності 19478552.
В судовому засіданні позивач вимоги позовної заяви підтримав.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Так, відповідно до ч.ч.1,2,5 ст.158 ЗК України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей… У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом.
Згідно роз'яснень, які містяться у п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 за N 7, згідно зі статтею 158 ЗК ( 2768-14 ) суди розглядають справи за спорами про межі земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні громадян-заявників, які не погоджуються з рішенням органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Зазначені спори підлягають розгляду місцевими судами незалежно від того, розглядалися вони попередньо органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів чи ні. Рішення цих органів щодо такого спору не може бути підставою для відмови в прийнятті заяви чи для закриття провадження в порушеній справі.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.п.6,7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01 березня 2013 року №3 при вирішенні питань, пов'язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати роз'яснення, викладені в пунктах 2 і 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" (із змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2), а також Рішення Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому суди мають виходити з того, що згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з'ясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов'язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин. Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116,118,123,128,131,144,146, 147,149,151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI"Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом до Олевської міської ради Житомирської області, ОСОБА_7 про скасування рішення органу місцевого самоврядування щодо видання дозволу на затвердження проекту землеустрою, про надання земельної ділянки відповідачу ОСОБА_7 у власність, скасування права власності, тобто наявний спір, що виникає із земельних відносин, у якому однією зі сторін є фізична особа, який згідно із вимогами ст. 19 ЦПК України повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що слід закрити провадження у справі, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
При цьому роз'яснюється, що закриття провадження у справі не позбавляє позивача права звернення до суду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, слідує, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 238, 294, 295 КАС України, суд,-
Провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Олевської міської ради Житомирської області, ОСОБА_7 про визнання дій неправомірними та скасування права власності - закрити у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: М.В.Ковальчук