Справа № 206/4334/17
Провадження № 3/206/1/18
23 лютого 2018 року суддя Самарського районного суду міста Дніпропетровська Маштак К.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого водієм-інспектором в «Експрес Банк», що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2/1-а, за 124 КУпАП, -
В провадженні Самарського районного суду м. Дніпропетровська перебуває адміністративна справа відносно ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія БР № 199594 від 09.08.2017, 25.07.2017 року о 12 год. 40 хв. в м. Дніпро по вул. М. Малиновського в районі буд. 122 водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем НОМЕР_1 перевищив безпечну швидкість руху, не витримав безпечну дистанцію та допустив зіткнення з автомобілем НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2, який здійснював рух в попутному напрямку та здійснив маневр розвороту. Внаслідок даної ДТП обидва вищевказані автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків.
В судовому засідання ОСОБА_1 свою винну не визнав та пояснив, що 25.07.2017 близько 12 год. 30 хв. він рухався по своїй полосі в напрямку Самарського мосту по вулиці Малиновського в м. Дніпрі та біля заправки «Лотус» раптово, з крайнього правового ряду почав виконувати розворот автомобіль НОМЕР_3. В цей момент він одразу почав гальмувати, але зіткнення уникнути не вдалося.
В судовому засідання водій Сhevrolet Aveo н/з НОМЕР_4 ОСОБА_2 пояснив, що у даній ситуації він діяв відповідно до ПДР, він зайняв ліву полосу, показав лівий поворот, знизив швидкість та здійснив маневр розвороту.
Старший інспектор відділу розшуку та опрацювання матеріалів ДТП УПП в м. Дніпрі капітан поліції ОСОБА_3 у судовому засідання пояснив, що на місце ДТП виїжджав не він та відповідно плах-схему місця ДТП він не складав. Йому були передані матеріали і на підставі цих доказів він склав протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до висновку судової транспортно-трасологічної та автотехнічної експертизи № 5118/5119-17 по адміністративній справі встановити вину не вдається можливим через відсутність достатнього комплексу транспортно-трасологічних ознак та розбіжності у показах ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Вивчивши матеріали справи, суддя дійшов висновку про те, що справа підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положення КУпАП відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для порушника, меті адміністративної відповідальності.
Він передбачає як індивідуальний підхід до застосування примусових заходів залежно від особистих якостей порушника та характеру і обставин вчинення проступку, так і можливість пом'якшення і навіть відмови від застосування заходів відповідальності, якщо її мета може бути досягнута іншим шляхом.
Реалізація принципу індивідуалізації адміністративної відповідальності тісно пов'язана із інститутом звільнення від неї. Адміністративна відповідальність має подвійну мету - захист правопорядку і виховання громадян у дусі поваги до закону та правил співжиття. Зазначену мету можна конкретизувати через дві основні функції адміністративної відповідальності.
Перша з них, репресивно-каральна (або «штрафна»), полягає в тому, що адміністративна відповідальність є, по-перше, актом відплати держави щодо правопорушника, а, по-друге, засобом, який попереджає нові правопорушення.
Друга функція, запобіжно-виховна, тісно пов'язана з попередньою. Вона покликана забезпечити формування в адресатів адміністративно-правових норм мотивів, які б спонукали їх дотримуватись вимог законів, поважати права і законні інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення унеможливлюють встановлення суспільної небезпечності (шкідливості) діяння, протиправності, карності, вини особи.
Стаття 247 КУпАП, чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Після виключення провадження втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави стверджувати про відсутність у судді необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття справи.
Такий висновок судді прямо переплітається з науково-консультативним висновком НКР при ВАСУ, а саме, під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
Із адміністративної справи вбачається, що правопорушення вчинено 25.07.2017. Тримісячний термін для накладення адміністративного стягнення закінчився.
Відповідно до ч. 1 п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Враховуючи, що провадження по справі підлягає закриттю та адміністративне стягнення не накладається, судовий збір не стягується, оскільки за вимогами ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 38, 247, 283, 284 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП провадженням закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, потерпілим, його представником, або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Самарський районний суд м. Дніпропетровська.
Постанова набирає чинності після закінчення строків подання апеляційної скарги та внесення подання або розгляду справи Апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.
Суддя К.С. Маштак