Постанова від 19.02.2018 по справі 295/4290/17

Справа №295/4290/17

Категорія 87

2-а/295/455/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2018 року м. Житомир

Богунський районний суд м.Житомира , в складі:

головуючої судді - Чішман Л.М.,

за участі секретаря с/з - Савіної Л.І.

позивача ОСОБА_2,

представників відповідача Шайденко О.В., Ярош Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що є пенсіонером та знаходиться на пенсійному обліку у відповідача. Пенсію призначено під час роботи на дочірньому підприємстві "ВС Партнер ( ПАТ Вібросепаратор" з липня 2013 року в розмірі 1461,08 грн. Управлінням при проведені індексації не враховано, що базовий місяць для розрахунку пенсії є липень 2013 року та індексація має бути обчислена від серпня 2013 року наростаючим підсумком. В лютому 2014 року індекс інфляції перевищив 101% тому відповідач в березні 2014 року мав нарахувати, а в квітні 2014 року вперше виплатити індексацію 14,62 грн. Посилаючись на норми ст. 14 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та вимоги п. 9 абз 4 Постанови КМ України № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" позивач вважає, що Управління зобов"язано було здійснювати контроль за дотриманням законодавства про індексацію і в разі необхідності перерахувати належні до виплати позивачу кошти.

Крім того, позивач зазначає, що 22.07.2014 року його було звільнено з роботи та він перейшов до категорії непрацюючих пенсіонерів, відповідач мав збільшити доплату за понаднормативний стаж за період роботи з 1 липня 2013 року по 22 липня 2014 року на 1 відпрацьований рік, що в грошовому виразі збільшило б доплату за понаднормовий стаж на 9,78 грн., проте відповідач перерахунок пенсії за додатковий стаж не зробив, що в подальшому щомісячно збільшує борг. На підставі викладеного, просить суд зобов"язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити доплату за понаднормовий стаж, індексацію та стягнути з відповідача ( з урахуванням уточнених позовних вимог від 12.02.2018 року) 29953,19 грн. індексації та компенсацію за невиплачену індексацію за період з серпня 2013 року по грудень 2017 року в сумі 434891,08 грн.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та доповненнях до неї.

Представники відповідача заперечували щодо задоволення позову. Письмові заперечення приєднані до матеріалів справи. Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши їх у сукупності, приходить до наступних висновків.

Судом установлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком з 01.07.2013 року відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058). Пенсію було обчислено за законодавством, яке діяло на момент її призначення. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати до 22.07.2014 року. З 23.07.2014 року позивач не працював та 27.04.2015 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до стажу, що не заперечувалось сторонами по справі. Загальний стаж при нарахуванні пенсії було враховано по 01.07.2013 року згідно даних персоніфікованого обліку та складав 38 років 10 місяців 27 днів, що вказує на наявність понаднормового стажу - 3 роки. Розмір пенсії позивача з 01.07.2013 року становить 1487,90 грн., з них 1461,08 грн. - основна пенсія та 26,82 грн. за понаднормовий стаж. Відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 (в редакції на момент перерахунку пенсії ), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058 (в редакції на момент призначення пенсії), «Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини». Таким чином, вимога позивача про перерахунок пенсії в зв"яку з збільшенням понаднормового стажу станом на квітень 2015 року на 1 рік є безпідставною, оскільки останній звернувся з відповідною заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії 27.04.2014року, а саме до спливу 24 місяців після призначення пенсії.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача провести індексацію нарахованої пенсії, суд виходить з наступного. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», а також прийнятим на його виконання Порядком проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078. У відповідності до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. Згідно зі ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Положеннями ч.ч. 1-3 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. У частині другій статті 6 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. З метою реалізації Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінет Міністрів України затвердив Порядок.

Згідно п. 9 Порядку № 1078 працюючим пенсіонерам у першу чергу індексується заробітна плата. Працюючим пенсіонерам пенсія індексується після індексації заробітної плати на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Пенсії непрацюючих пенсіонерів індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Оскільки позивачем не надано відповідачу відповідну довідку з місця роботи про розмір проіндексованої суми заробітної плати, вимоги до відповідача в частині індексації пенсії в період з липня 2013 року до 23.04.2014 року є безпідставними. Крім того , виплати отримані за місцем роботи позивача за місцем роботи, а саме ДП ПАТ Вібросепаратор "ВС Партнер" є значно більшими за розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб( а.с. 11-15)

Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з грудня 2013 року по серпень 2015 року становив 949,00 грн.

Індексація грошових коштів не здійснюється виключно у базовому місяці - не проводиться. Індексація пенсій проводиться автоматично інформаційно-обчислювальним центром Міністерства соціально захисту населення непрацюючим пенсіонерам. Розмір індексації кожному пенсіонеру нараховується індивідуально в залежності від базового місяця та доплат до мінімального розміру пенсії. Інформація щодо змін індексу споживчих цін щомісячно опубліковується Держкомстатом в офіційних виданнях.

В зв"язку з тим, що індекс інфляції перевищив поріг індексації, тому при проведення індексації пенсії позивача у листопаді 2014 року, по базовому місяцю липень 2014 року величина фіксованого проросту становить 3,7%, розмір індексації станом на 01.11.2014 року становив 35,11 грн. ( 949 х3,7 %).

В свою чергу при проведенні індексації пенсій у грудні 2014 року приріст індексу споживчих цін для проведення індексації по базовому місяцю липень 2014 року величина фіксованого приросту становить 6,2%, розмір індексації станом на 01.12.2014 року становив 58,84 грн. ( 949 х6,2 %).

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Фіксована сума індексації встановлюється з 1 числа місяця перерахунку, у випадку, коли розмір підвищення призначеного розміру пенсії менше можливої поточної індексації або попередньої індексації у місяці перерахунку.

Фіксована сума індексації визначається як різниця між можливою поточною індексацією або попередньою індексацією у місяці перерахунку та сумою підвищення пенсії таким чином, щоб сума призначеної пенсійної виплати з урахуванням фіксованої суми індексації не перевищувала загального доходу до підвищення.

Розмір підвищення пенсії з 01.09.2015 року проводиться згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" від 17.09.2015 р. № 704, де передбачено підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1074,00 грн.

Це стало підставою для підвищення розмірів виплат, які залежать від прожиткового мінімуму: мінімальної пенсії за віком, підвищень, доплат і надбавок. Водночас, є категорії осіб, розмір пенсії яких не змінився. Зокрема, це громадяни, в яких розмір пенсії перевищує прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, і до пенсійної виплати не входять складові, що залежать від прожиткового мінімуму.

Таким чином, розмір фіксованої суми індексації станом на 01.10.2015року для позивача становив 55,09 грн.

У зв'язку із змінами до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Закон України № 911-УІІІ) змінюється порядок визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації.

З 01.12.2015 поняття «базовий місяць» замінюється на поняття «місяць підвищення пенсії». Місяць підвищення розміру пенсії встановлюється той місяць, в якому підвищено розмір пенсії внаслідок перерахунку її постійних складових. До постійних складових пенсії не належить раніше зафіксована сума індексації.

З 1 травня 2016 року проведено перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», відповідно до якого збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1074,00 грн. до 1130,00 грн.

Таким чином розмір фіксованої індексації зменшується з 01.05.2016 року, якщо підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації менше суми фіксованої індексації. Зменшення фіксованої індексації з 01.05.2016р. проводиться на суму підвищення пенсії. Індексація пенсії з 01.05.2016 р. зафіксована у такому розмірі, щоб сума пенсійних виплат з урахуванням індексації до проведення перерахунку не перевищувала суми пенсійних виплат після проведення перерахунку з 01.05.2016 р., тому сума індексації з 01.05.2016 р. встановлена в розмірі 53,41 грн.

Виплата фіксованої індексації припиняється з 01.12.2016, якщо з 01.12.2016 підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації більше або дорівнює сумі фіксованої індексації.

Розмір фіксованої індексації зменшується з 01.12.2016, якщо підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації менше суми фіксованої індексації. Зменшення фіксованої індексації з 01.12.2016 проводиться на суму підвищення пенсії. Таким чином з 01.12.2016 року фіксована сума індексації становить 49,90 грн.

Після проведення перерахунку пенсій з 01.05.2017 перевизначення місяця підвищення пенсії відбувається за умови наявності підстав для визначення травня 2017 року як місяця підвищення пенсії ( 1312, 00 грн.) або місяця, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків.

Враховуючи, що місяць перерахунку (травень 2017 року) визначається як місяць підвищення пенсії, то порівнюється сума підвищення розміру пенсійної виплати з сумою зафіксованої індексації до проведення перерахунку. Розмір фіксованої індексації залишається незмінним, якщо з 01.12.2016 не відбулося підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації. Виплата фіксованої індексації припиняється з 01.05.2017, якщо з 01.05.2017 підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації більше або дорівнює сумі фіксованої індексації. Розмір фіксованої індексації зменшується з 01.05.2017, оскільки підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації менше суми фіксованої індексації. Зменшення фіксованої індексації з 01.05.2017 проводиться на суму підвищення пенсії. Таким чином з 01.05.2017 року фіксована індексація становить 47,95 грн.

У зв'язку з проведенням осучаснення заробітної плати з 01.10.2017р., із використанням єдиного показника середньої зарплати за 2016 у розмірі 3764,40 грн. згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» фіксована індексація не зберігається.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про те, що нарахування індексації до пенсії позивача проведено у відповідності до діючих норм діючого законодавства.

Відмовляючи в задоволенні вимог щодо зобов"язання здійснення перерахунку пенсії та інфляційних виплат, не підлягає задоволенню похідна від них вимога про стягнення з відповідача заборгованості за пенсійними виплатами, оскільки стягнення пенсійних виплат можливо лише за умови їх нарахування.

Водночас, суд не може самостійно здійснити розрахунок та відповідно зазначити розмір пенсійних виплат, які підлягають стягненню, оскільки Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 і здійснює свої повноваження на підставі п.7 зазначеного Положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення щодо призначення, донарахування, перерахунку пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті пенсії, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача і питання про розмір такого роду виплат відноситься до компетенції управління Пенсійного фонду.

Керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 19, 77, 243-246, 260, 293, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2( АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( 10003 м.Житомир, вул. Перемоги, 55, ЕДРПОУ 37927490. ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.М. Чішман