Провадження № 22-ц/774/960/18 Справа № 204/6720/16-ц Головуючий у 1 й інстанції - Дубіжанська Т. О. Доповідач - Красвітна Т.П.
Категорія 30
23 січня 2018 року колегія суддів Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
головуючого - Красвітної Т.П.,
суддів: Свистунової О.В., Єлізаренко І.А.,
при секретарі Шило С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу по апеляційній скарзі ОСОБА_2 на рішення Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 11 липня 2017 року по справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги переміщеним особам на проживання,-
У жовтні 2016 року позивач звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_2, яка прописана на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1, управлінням праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради було призначено допомогу та виплачено кошти як переміщеним особам на проживання з 28 жовтня 2014 року по 30 вересня 2016 року у сумі 20332,00 грн. Всі належні виплати з урахуванням допомоги по переміщенню особам на проживання ОСОБА_2 отримала. У результаті проведеної соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що ОСОБА_2 надала неправдиву інформацію про інші житлові приміщення, які перебувають у її власності (п.5 постанови про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг), а також зазначила недостовірні дані у відомостях про витрати на придбання нерухомого майна 03 листопада 2007 року, які здійснені перед зверненням за допомогою. Згідно з даними, отриманими управлінням від Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єкта права нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_2 має у власності житло в Україні, за межами окупованої території та лінії зіткнення. Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» грошова допомога не призначається, якщо будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. А також не призначається грошова допомога, якщо будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує 10-ти кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. На момент звернення прожитковий мінімум складає 1218,00 грн. на особу. 12 вересня 2016 року управлінням направлено повідомлення відповідачу про безпідставність отримання нею вищевказаної допомоги та про зобов'язання повернути суму допомоги. 14 вересня 2016 року відповідач із повідомленням ознайомилась та отримала його, крім того пояснила, що суму допомоги повернути не збирається. Тому позивач просив визнати одержання коштів ОСОБА_2, виплачених у вигляді допомоги, неправомірними та стягнути з ОСОБА_2 на розрахунковий рахунок Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради грошові кошти в сумі 20332,00 грн.
Рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 11 липня 2017 року позов задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради суму незаконно отриманої допомоги переміщеним особам на проживання у розмірі 19562 грн. 06 коп. на рахунок до державного бюджету України: р/р 35413020046491 в УДК України в Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 3192484; стягнуто з ОСОБА_2 на користь позивача судовий збір у розмірі 1378,00 грн., в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування оскаржуваного рішення та ухвалення нового про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 6 ст. 147 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" у разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно-територіальних одиниць), та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті "Голос України" повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду. Згідно абз. 3 п. 3 розд. XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах. Також п. 8 ч. 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України, в редакції, що діє з 15.12.2017 року, передбачено, що до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 367 ЦПК України, і заявлених позовних вимог, колегія суддів дійшла висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення відсутні, виходячи з наступного.
Встановлено судом та стверджується зібраними у справі доказами, що згідно довідки №1203000207 від 27 жовтня 2014 року ОСОБА_2 перемістилася з окупованої території (району проведення антитерористичної операції ), а саме з АДРЕСА_2 до АДРЕСА_3 (а.с. 10).
28 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради (попередня назва Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради), в якій зазначила, що у будь-якого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає. У володінні членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції, немає. У будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів, у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, немає (а.с. 7).
Також, 28 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради (Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради) в якій зазначила про відкритий поточний рахунок для надання грошової допомоги (а.с.9).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 30 жовтня 2014 року ОСОБА_2 було призначено за період з 28 жовтня 2014 року по 27 квітня 2015 року допомогу переміщеним особам на проживання на сім'ю у сумі 884,00 грн. (а.с. 11).
18 травня 2015 року ОСОБА_2 звернулася з заявою про продовження щомісячної адресною допомоги на проживання в зв'язку з тим, що обставини для призначення грошової допомоги не змінилися (а.с. 12), а також надала заяву про те, що у будь-якого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає. У володінні членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції немає. У будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів, у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб немає (а.с. 14).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 18 червня 2015 року ОСОБА_2 було призначено за період з 28 квітня 2015 року по 27 жовтня 2015 року допомогу переміщеним особам на проживання на сім'ю у сумі 884,00 грн. (а.с. 13).
28 жовтня 2015 року ОСОБА_2 знову звернулась із заявою про призначення допомоги, в якій вказала, зокрема, що у будь-якого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає. У володінні членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції немає. У будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів, у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб немає (а.с. 15).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 01 грудня 2015 року ОСОБА_2 було призначено за період з 28 жовтня 2015 року по 27 квітня 2016 року допомогу переміщеним особам на проживання на сім'ю у сумі 884,00 грн. (а.с. 16).
01 березня 2016 року було складено акт за №31, відповідно до якого ОСОБА_2 мешкає за адресою: АДРЕСА_4 (а.с. 17).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 10 березня 2016 року ОСОБА_2 було призначено за період з 01 березня 2016 року по 27 квітня 2016 року допомогу переміщеним особам на проживання на сім'ю у сумі 884,00 грн. (а.с. 19).
28 квітня 2016 року ОСОБА_2 надала заяву, в якій вказала, що у будь-якого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції немає. У володінні членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції немає. У будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів, у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб немає (а.с. 20).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 29 квітня 2016 року ОСОБА_2 було призначено за період з 28 квітня 2016 року по 26 жовтня 2016 року допомогу переміщеним особам на проживання на сім'ю у сумі 884,00 грн. (а.с. 21).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 09 серпня 2016 року ОСОБА_2 було призначено за період з 27 жовтня 2016 року по 27 жовтня 2016 року допомогу переміщеним особам на проживання на сім'ю у сумі 884,00 грн. (а.с. 22).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна у приватній власності ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) перебуває квартира АДРЕСА_5 загальною площею 37,6 кв.м., житловою площею 19,3 кв.м., на підставі договору купівлі-продажу ВМТ №794981 (реєстр №5-1179) від 08.06.2010 року, що посвідчений нотаріусом Третьої дніпропетровського державної нотаріальної контори.
26 серпня 2016 року на засіданні районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було прийнято рішення про відмову ОСОБА_2 у наданні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з 28 жовтня 2014 року, що підтверджується копією протоколу №8 від 26.08.2016 року (а.с. 25-26).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 26 серпня 2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у наданні допомоги переміщеним особам на проживання у зв»язку з тим, що відповідач володіє житловим приміщенням не на окупованій території та не в зоні АТО, а саме квартирою АДРЕСА_1 (а.с. 28).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту Красногвардійського райвиконкому від 26 серпня 2016 року ОСОБА_2 отримала на проживання соціальну допомогу у розмірі 19562,06 грн. (а.с. 27)
26 серпня 2016 року ОСОБА_2 було надіслано повідомлення про відмову у наданні допомоги на проживання (а.с. 30), що також підтверджується повідомлення за №949 від 30 серпня 2016 року (а.с. 29).
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
За змістом ч 1. ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково. Разом із заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
Також, згідно аб.1 п. 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року за №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», чинного на час спірних правовідносин, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Пунктом 10 вказаного вище Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку (п. 11 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг»).
Виходячи з викладеного, надавши належної оцінки представленим у справі доказам у їх сукупності; встановивши, що при оформленні адресної грошової допомоги відповідач подала до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради, правонаступником якого є Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради, недостовірну інформацію щодо наявності в неї у власності нерухомого майна, що свідчить про її недобросовісність, - місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність нарахованих та виплачених коштів у розмірі 19562,00 грн., а тому вони підлягають стягненню з відповідача.
Посилання місцевого суду на наявність у власності відповідача житлового будинку по АДРЕСА_6 - не є належним, оскільки рішенням Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради від 26 серпня 2016 року ОСОБА_2 відмовлено у наданні допомоги переміщеним особам на проживання у зв»язку з наявністю у власності відповідача іншого житла - квартири АДРЕСА_5 (а.с. 28). Враховуючи наведене, доводи апелянта про те, що відповідач не є власником будинку по АДРЕСА_6 - не спростовують правильність наведених вище висновків суду про наявність підстав для задоволення даного позову та стягнення з відповідача 19562,00 грн.
Отже, неправильне посилання місцевого суду на наявність у власності відповідача будинку по АДРЕСА_6 не потягло помилки у висновках суду про часткове задоволення позовних вимог, тому колегія дійшла висновку, що оскаржуване рішення підлягає залишенню без змін, оскільки не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Суд звертає увагу, що, відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст. 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, колегія дійшла висновку, що оскаржуване судове рішення підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 259, 268, 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 11 липня 2017 року- залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та протягом тридцяти днів може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий
Судді