23 лютого 2018 року
Київ
справа №345/4234/16-а,2-а/345/37/17
адміністративне провадження №К/9901/1182/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Коваленко Н.В.,
суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І.,
перевіривши касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі за позовом Малого приватного підприємства «Буран» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення,
До Верховного Суду 19 грудня 2017 року надійшла касаційна скарга Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року.
Ухвалою від 28 грудня 2017 року Верховний Суд залишив без руху касаційну скаргу з підстав невідповідності її вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не зазначено ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України та не додано оригінала документа або засвідченої у визначеному законом порядку його копії, що підтверджує повноваження особи, яка підписала касаційну скаргу.
На виконання вимог ухвали 19 січня 2018 року від Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області надійшла нова редакція касаційної скарги із зазначенням ідентифікаційного коду в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України та засвідчена у визначеному законом порядку копія довіреності, що підтверджує повноваження особи, яка її підписала.
Ухвалою від 24 січня 2018 року Верховний Суд залишив без руху касаційну скаргу в зв'язку з визнанням неповажними причин пропуску строку на касаційне оскарження.
Надав строк десять днів з дня вручення копії ухвали для усунення недоліку касаційної скарги шляхом звернення до суду із заявою, в якій вказати інші підстави для поновлення строку на касаційне оскарження.
Копію ухвали Верховного Суду про залишення касаційної скарги без руху скаржник отримав 29 січня 2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
На виконання вимоги ухвали 12 лютого 2018 року від Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області надійшло клопотання, в якому просить поновити строк на касаційне оскарження.
В обґрунтування поважності причин пропуску строку вказує на відсутність коштів для сплати судового збору. Також зазначає, що касаційну скаргу вперше було подано до Вищого адміністративного суду України у травні 2017 року.
Вказану підставу пропуску строку суд визнає неповажною.
Встановлено, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 серпня 2017 року касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року повернуто скаржнику.
Повторно із касаційною скаргою Державна архітектурно-будівельна інспекція в Івано-Франківській області звернулася 15 грудня 2017 року.
Відповідно до підпункту 14 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання ним чинності.
Згідно з частиною другою статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, чинній на момент постановлення оскаржуваного судового рішення, касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції чинній на момент ухвалення оскаржуваного рішення, касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених статтею 212 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження.
Аналогічні положення закріплені у чинній редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з частиною третьою статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Пунктом 4 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, визнані судом неповажними.
З огляду на зазначене колегія суддів прийшла до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі за позовом Малого приватного підприємства «Буран» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення.
2. Надіслати Державній архітектурно-будівельній інспекції України в особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя М.І. Гриців