Справа № 541/2607/17
Провадження № 2-а/541/17/2018
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
вул. Гоголя 133 м. Миргород Миргородський район Полтавська область Україна 37600
16 лютого 2018 року м.Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді Куцин В.М.,
за участю секретаря Євдокимової Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миргород справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача вчинити певні дії,
27.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись на порушення відповідачем - суб'єктом владних повноважень, його прав в частині необґрунтованої відмови у перерахунку пенсії відповідно до закону.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що він з 29 квітня 1986 року по 02 червня 1986 року в складі військової частини № НОМЕР_1 , яка після аварії на Чорнобильській АЕС передислокувалася в м. Чорнобиль, приймав безпосередню участь в ліквідації наслідків такої аварії, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інвалідом ІІ-Ї групи з 11.08.2014 року. Ця інвалідність набута ним під час виконання обов'язків військової служби, як рядовим строкової служби, звільненим у запас 03 грудня 1986 року, та безпосередньо пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації згаданої аварії.
Після смерті дружини, самостійно виховую малолітнього сина, потребуючи додаткових коштів на його утримання і навчання. Єдиним джерелом мого доходу є пенсія.
Відповідно до ст. 59 ч. з Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону України №2148-VIII ВІД 03.10.2017 року) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на і січня відповідного року.
26 жовтня 2017 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача про здійснення перерахунку та подальшу виплату йому основної державної пенсії згідно до приписів ст. 59 ч. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
На його звернення відповідач не повідомив про результати розгляду його звернення, а відтак, проявляючи неправочинну бездіяльність, фактично відмовив у задоволенні заяви від 26 жовтня 2017 року, чим порушив його права на залежний соціальний захист, що спонукає його звернутися в суд з цим позовом.
Просив суд визнати протиправною бездіяльність Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови мені в перерахунку та виплаті моєї основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на і січня відповідного року.
Зобов'язати Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплату йому основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав викладених у позові.
Представник відповідача Гончаренко Я.М., що діє на підставі довіреності (а.с. 25), заявлений позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Підтримуючи відзив на позов та відзив на уточнення до позову ОСОБА_1 зазначав, що 27.11.2017 громадянину ОСОБА_1 проведено перерахунок його пенсії з 01.10.2017 після перерахунку розмір пенсії збільшився до 10036,88 грн. Пенсія позивача переглянута та виплачена в новому розмірі з врахуванням положень змін до чинного законодавства відповідно до Постанови КМУ №851 від 15.11.2017 року. Даний факт свідчить про те, що управлінням не допускалось протиправної бездіяльності щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу.
Управлінням правильно проведено перерахунок пенсії позивачеві у зв'язку із чим є безпідставним та не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо здійснення перерахунку йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії 2 групи інвалідності у розмірі передбаченому нормами Постанови КМУ №851 від 15.11.2017 року.
Нарахування та виплата пенсії позивачу здійснюється у відповідності до Постанови КМУ №851 від 15.11.2017 року, Постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. №745, Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р, №1210, ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54, 59 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статті 20 Бюджетного кодексу України, ст.ст.. 2,5,6,11,49,51 Кодексу адміністративного судочинства України, Миргородське об'єднане управління ПФУ. Тому просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив.
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інвалідом ІІ-Ї групи, підтвердженням чому є посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_2 видане 22.10.2014, довідкою до акта огляду МСЕК серія 10 ААА (а.с.8,9).
Відповідно до довідки виданої УПФ України Полтавської області № 1317 від 13.02.2018 року ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ Миргородське об'єднане управління ПФУ і отримує пенсію по інвалідності, що визнається відповідачем (а.с.41).
26 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до відповідача про здійснення перерахунку та подальшу виплату йому основної державної пенсії згідно до приписів ст. 59 ч. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на і січня відповідного року (а.с.5).
Як зазначено у відзиві на позовну заяву, на заяву ОСОБА_1 управлінням 08.11.2017 надано проміжну відповідь вихідний №7874/02-24 та 24.11.2017 надано відповідь по суті звернення позивача вихідний номер №8191/02-24.
15 листопада 2017 р., постановою Кабінету Міністрів України № 851 затверджено зміни, що вносяться до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
27.11.2017 управлінням у відповідності до вищезазначених змін у законодавстві зокрема відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи позивачу починаючи із 01.10.2017 перераховано та виплачено пенсію. Після перерахунку розмір пенсії збільшився до 10036,88 гри. При проведенні перерахунку пенсії позивача в були дотримані норми Постанови КМУ №851 від 15.11.2017 року.
Позивачу нараховується та виплачується в розмірах, встановлених постановою КМУ від 23.11.2011р. № 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На підставі Закону № 76-VII „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих атів України" 28.12.2014 року статті 50, 54 Закону - № 796-ХІІ викладені в новій редакції, де умови, порядок призначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актом Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення, перерахунку та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення”, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 ст. 45 зазначеного Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до п. 1.5 Порядку № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Згідно з п. 2.8. Порядку № 22-1, поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.3 Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту З пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення.
Однак відповідачем всупереч наведеній нормі не було прийнято рішення про перерахунок пенсії або відмову у перерахунку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно ч.2 ст.9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідачем не розглянуто належним чином заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, та не прийнято передбачене Порядком № 22-1 рішення за його заявою, отже належним способом захисту прав позивача у спірних відносинах є визнання протиправною бездіяльності Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 26 жовтня 2017 про перерахунок пенсії та зобов'язання Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 жовтня 2017 про здійснення перерахунку та подальшу виплату йому основної державної пенсії згідно до приписів ст. 59 ч. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та прийняти рішення відповідно до вимог пенсійного законодавства.
Керуючись ст. ст. 9, 77, 93, 139, 241-246, 257, 295 КАС України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 26 жовтня 2017 про перерахунок пенсії та виплаті основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Зобов'язати Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 жовтня 2017 про перерахунок пенсії та виплаті основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
В задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (в сумі 18615 гривень щомісячно), встановленої законом на 1 січня відповідного року відмовити.
Стягнути з Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави пропорційно до задоволених позовних вимог судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
Повний текст постанови складений 23 лютого 2018 року.
Суддя В. М. Куцин