Провадження № 2-а/537/38/2018
Справа № 537/116/18
23.02.2018 р. м. Кременчук
Суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1, за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області за участі третьої особи Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області за участі третьої особи Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позову зазначено, що постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Зобов'язано Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення. Рішення суду набрало законної сили 17.08.2017 року. 05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука видано виконавчий лист №537/1051/17, з примусового виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року. 17.10.2017 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_4 постановою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року про зобов'язання Кременчуцького об'єднаного УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняття відповідного рішення. 20.09.2017 року Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято рішення №318, яким вирішено відмовити ОСОБА_3 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком. Тому 18.12.2017 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_4 при примусовому виконанні виконавчого листа №537/1051/17, постановлено на підстав п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження закрити, оскільки рішення суду виконано в повному обсязі та листом від 24.10.2017 року надано рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про розгляд заяви ОСОБА_3 Вважає постанову державного виконавця незаконною та такою що підлягає скасуванню, оскільки наведений в постанові державного виконавця про закінчення виконавчого провадження лист від 24.10.2017 року, до якого було долучено рішення боржника від 20.09.2017 року №318 про відмову в перерахунку пенсії не є підставами для закінчення виконавчого провадження, оскільки виконавчий документ боржником не виконано. А тому просив постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області ОСОБА_4 від 18.12.2017 року про закінчення виконавчого провадження з огляду на повне його виконання згідно з п.9 ч.1 ст.39 та ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» - визнати незаконною та скасувати і зобов'язати відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області відновити виконавче провадження згідно вимог ст.41 Закону України «Про виконавче провадження».
Представник відповідача подав письмовий відзив на позов, в якому Управління не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Пояснив, що Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Полтавської області від 20.09.2017 відмовлено ОСОБА_3 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком. Таким чином рішення суду виконано у повному обсязі. Вважає, що старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області при винесенні постанови від 18.12.2017 року про закінчення виконавчого провадження діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому оскаржувана постанова про закінчення виконавчого провадження є законною і скасуванню не підлягає.
Представник третьої особи подав письмі пояснення на позов, в яких пояснив, що 24.10.2017 року управління надало відповідачу лист ВПВР УДВС ГТУЮ в Полтавській області в якому зазначено, що 23.10.2017 року Кременчуцьке об'єднане управляння Пенсійного фонду України Полтавської області отримало постанову про відкриття виконавчого провадження від 17.10.2017 року, яка винесена на підставі виконавчого листа за № 537/1051/17 від 05.10.2017 року, що видав Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області про зобов'язання управління розглянути заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення. В листі управлінням повідомлялось, що вищезазначену постанову суду виконано у добровільному порядку 20.09.2017 року, заяву гр. ОСОБА_3 розглянуто та винесено рішення за № 318 від 20.09.2017 року, яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком. А тому не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно частини першої, другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Беручи до уваги зміст наведених норм та відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю, суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
В ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Судом встановлено, що 15.05.2017 року постановою Крюківського районного суду м. Кременчука адміністративний позов ОСОБА_3 до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Зобов'язано Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення.
Рішення суду набрало законної сили 17.08.2017 року.
05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука видано виконавчий лист №537/1051/17, з примусового виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року.
Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_4 постановою від 17.10.2017 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року про зобов'язання Кременчуцьке об'єднане УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняття відповідного рішення.
20.09.2017 року Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято рішенням №318, яким відмовлено ОСОБА_3 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_4 від 18.12.2017 року постановлено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука закінчити.
Підставою для закінчення виконавчого провадження державний виконавець вказав, що рішення суду виконано у повному обсязі та листом від 24.10.2017 року надано рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про розгляд заяви ОСОБА_3
При цьому, державний виконавець керувався положеннями п. 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до яких виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Так, статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною першою статті 5 Закону України «Про виконавче провадження», визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців.
Також, відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів як, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Статтею 25 Закону України «Про виконавче провадження», передбачено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Таким чином, боржник зобов'язаний виконувати рішення суду у строк для самостійного виконання, наданий постанові про відкриття виконавчого провадження, а не в вимозі державного виконавця, яка вже є наслідком його примусового виконання та надсилається боржнику у разі відсутності у відділі відомостей щодо повного, фактичного виконання рішення суду.
Як вбачається з матеріалів справи, в Відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області перебуває виконавче провадження №54912056 з виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області про зобов'язання Кременчуцького об'єднаного УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 17.10.2017 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа, боржнику надано 10-денний строк для самостійного виконання рішення суду та повідомлено про відповідальність за невиконання законної вимоги державного виконавця.
Відповідно до п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Полтавської області від 20.09.2017 відмовлено ОСОБА_3 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком.
Таким чином, суд вважає що постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року виконано боржником в повному обсязі, оскільки Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області розглянуто заяву ОСОБА_3 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийнято відповідне рішення.
Відповідно до п.9 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Тому, державним виконавцем було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 18.12.2017.
З огляду на наведене, суд вважає що постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області є правомірною, оскаржувана постанова винесена державним виконавцем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законами України, та є обґрунтованою та законною. А тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області за участі третьої особи Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити дії не підлягає до задоволення.
Керуючись, ст.ст. 5-9, 13,72-77, 90, 241-246 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області за участі третьої особи Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О.В. Маханьков
Повний текст рішення виготовлено 23 лютого 2018 року