Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 554/263/17
Провадження № 2-а/553/23/2018
Іменем України
15.02.2018м. Полтава
Ленінський районний суд міста Полтави у складі:
головуючого - судді Чистик І.О.,
при секретарі - Павленко І.В.,
з участю позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Липівської Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції по контрою за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради, треті особи: Виконавчий комітет Полтавської міської ради, Управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Полтавської міської ради, про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулась до суду з позовом до Інспекції по контрою за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради, треті особи: Виконавчий комітет Полтавської міської ради, Управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Полтавської міської ради, про зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона будучи власником квартир АДРЕСА_1 з 2009 року обмежена в можливості користуватись внутрішньоквартальним проїздом до житлового будинку цього кварталу. Згідно рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 15.06.2015 року у справі за її позовом, було зобов'язано інспекцію по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради провести демонтаж самовільно встановлених паркувальних бордюрів, замків, шлагбаумів на території дворового простору та на внутрішньоквартальному проїзді будинків по вул. Жовтневій, 59-а, Жовтневій, 61-а, Ватутіна, 2, в м. Полтаві. 25.12.2015 року вона отримала постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 24.12.2015 року. Проте вже наступного дня на цьому ж місці з'явилася бетонна плита, а пізніше інші раніше демонтовані перешкоди. Вона неодноразова зверталась до різних інстанцій з приводу необхідності проконтролювати виконання рішення суду, зокрема до відповідача, але отримала відмову, незважаючи на те, що судовим рішенням було зобов'язано саме відповідача провести демонтаж. До теперішнього часу на даній території не усунені перешкоди по пересуванню, а демонтаж не проведений. З наведених підстав просила суд задовольнити позов, зобов'язати Інспекцію по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради провести демонтаж самовільно встановленої бетонної плити перекриття та шлагбаума на території дворового простору та на внутрішньо квартальному проїзді по вул. Ватутіна, 2 в м. Полтаві.
В судовому засіданні позивач поданий позов підтримала з викладених в ньому підстав. Крім того, пояснила суду, що невиконання відповідачем обов'язку по демонтажу бетонної плити та перекриття створює перешкоди не лише для проїзду транспортних засобів мешканців кварталу, але й робить неможливим проїзд швидкої допомоги або пожежного автомобілю.
Представник відповідача поданий позов не визнала. Письмовий відзив відповідача на позовну заяву або будь-які докази в обґрунтування такої позиції суб'єкта владних повноважень у встановленому КАС України порядку суду не подала.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши позовну заяву, дослідивши письмові докази, що є в матеріалах адміністративної справи, проаналізувавши надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 15.06.2015 року частково задоволений адміністративний позов ОСОБА_1, визнана протиправною бездіяльність Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради та Виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо не проведення демонтажу самовільно встановлених паркувальних бордюрів, замків, шлагбаумів на території дворового простору та на внутрішньо квартальному проїзді будинків по вул.Жовтневій, 59-а, Жовтневій, 61-а, Ватутіна, 2 в м.Полтаві. Зобов'язано Інспекцію по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради та Виконавчий комітет Полтавської міської ради провести демонтаж самовільно встановлених паркувальних бордюрів, замків, шлагбаумів на території дворового простору та на внутрішньо квартальному проїзді будинків по вул.Жовтневій, 59-а, Жовтневій, 61-а, Ватутіна, 2 в м.Полтаві. Постанова суду набрала законної сили (а.с. 11-15).
Згідно вказаної постанови, судом було встановлено, що Рішенням Полтавської міської ради сорок третьої сесії шостого скликання від 22.07.2014 року «Про надання земельних ділянок, передачу в користування та продовження права користування земельними ділянками» затверджено ОСББ "Ватутінський" проект із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,1092 га, для експлуатації та обслуговування житлового будинку, та площею 0,1432 га, для експлуатації та обслуговування прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку по вул. Ватутіна, 2 в м. Полтаві, а також передано в оренду строком на 5 років земельну ділянку, площею 0,1432 га, для експлуатації та обслуговування прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку по вул. Ватутіна, 2 в м. Полтаві.
На виконання вищезазначеного рішення між Полтавською міською радою та ОСББ «Ватутінський» 03 вересня 2014 року було укладено договір оренди землі для експлуатації та обслуговування житлового будинку та прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку по вул. Ватутіна, 2 в м. Полтаві, який 17.09.2014 року було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п.1.1 Положення про інспекцію по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста від 05.12.2013 року Інспекція є виконавчим органом Полтавської міської ради.
Призначенням інспекції є контроль за утриманням території міста в належному стані, її своєчасне санітарне очищення, збереження об'єктів благоустрою; участь у розробці та подання на затвердження у встановленому порядку міській раді проектів програм охорони навколишнього середовища; участь у розробці регіональних програм охорони довкілля, програм соціально-економічного розвитку міста (п. 2.1.1, п.2.1.3).
Основним завданням Інспекції є контроль за збереженням чистоти і порядку в м. Полтава суб'єктами господарювання усіх форм власності, підприємствами, установами, організаціями, очищення території від побутових відходів, безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів та елементів благоустрою; розробка нормативно-правових актів з питань благоустрою, охорони довкілля в м. Полтава; підготовка проектів рішень та розпоряджень міськвиконкому з благоустрою та санітарного стану території міста; участь в обговоренні проектів благоустрою територій, іншої технічної документації з питань благоустрою, екологічного та санітарного стану, внесення відповідних пропозицій, на розгляд міської ради; участь у розробці та подання на затвердження у встановленому порядку міській раді проектів програм охорони довкілля, участь у розробці регіональних програм охорони довкілля, програм соціально-економічного розвитку міста; підготовка проектів рішень Полтавської міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, спрямованих на забезпечення безпеки життєдіяльності населення та охорони довкілля міста; координація діяльності спеціально уповноважених державних органів управління з охорони природи, підприємств, установ і організацій розташованих на території м. Полтава незалежно від форм власності і підпорядкування (п. 2.2.1, 2.2.3, 2.2.5, 2.2.9, 2.2.13, 2.2.15, 2.2.19).
Основними функціями Інспекції є проведення рейдів та перевірок дотримання фізичними і юридичними особами вимог чинного законодавства України у сфері благоустрою та Правил благоустрою та забезпечення чистоти і порядку визначеному законодавством України; надання приписів та складання протоколів про адміністративні правопорушення у сфері благоустрою з метою притягнення винних до відповідальності у порядку визначеному законодавством України; підготовка матеріалів для розгляду на засіданнях постійних комісій Полтавської міської ради з проблемних питань у сфері охорони довкілля міста (п. 2.3.1, п. 2.3.2, 2.3.9).
Відповідно до п. 77.3 ст. 77 Правил благоустрою та забезпечення чистоти в місті Полтава встановлення антипаркувальних засобів, обмежуючих пристроїв в місцях загального користування на землях комунальної власності проводиться за умови наявності відповідного дозволу органів місцевого самоврядування та інших уповноважених органів державної влади. У випадку самовільного розміщення тимчасової споруди або конструкції, відповідно до ст. 78 Правил, здійснюється демонтаж встановлених тимчасових споруд та будь-яких конструкцій. Тимчасові споруди та конструкції, антипаркувальні засоби, обмежуючі пристрої підлягають демонтажу згідно з поданням комісії з питань розміщення тимчасових споруд на території міста та припису на демонтаж інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста в десятиденний термін з дати отримання його володільцем ТС, конструкції або виконавцем демонтажу. У разі невиконання вимог припису тимчасова споруда, конструкція, антипаркувальний засіб, обмежуючий пристрій демонтується ПМ ШЕД та зберігається за рахунок коштів комунального підприємства з подальшим відшкодуванням витрат у порядку визначеному законодавством власником тимчасової споруди, конструкції.
Рішенням тридцять шостої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 05.12.2013 року затверджено Положення про інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста, відповідно з яким до основних завдань інспекції відносяться: контроль за забезпеченням чистоти і порядку в м. Полтава суб'єктами господарювання усіх форм власності підприємствами, установами, організаціями, очищення території від побутових відходів, безхазяйного майна, самовільно розміщених об'єктів та елементів благоустрою; виявлення та призупинення робіт, які проводяться самовільно і порушують стан благоустрою території міста, виявлення та призупинення незаконного, бездозвільного будівництва, яке проводиться з порушенням вимог чинного та містобудівного законодавства України та інші. Основними функціями інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста (далі - інспекція) є проведення рейдів та перевірок дотримання фізичними та юридичними особами чинного законодавства України у сфері благоустрою та Правил благоустрою та забезпечення чистоти і порядку в м. Полтава зокрема: надання приписів та складання протоколів про адміністративні правопорушення у сфері благоустрою з метою притягнення винних до відповідальності у порядку визначеному законодавством України тощо. Згідно ст. 78 Положення демонтаж встановлених тимчасових споруд та будь яких конструкцій здійснюється у випадках: самовільного розміщення тимчасової споруди, конструкції; недотримання вимог паспорту прив'язки при встановленні тимчасової споруди, конструкції; у разі закінчення строку дії та анулювання паспорту прив'язки, інших дозвільних документів.
Згідно постанови про закінчення виконавчого провадження від 24.12.2015 року закрито виконавче провадження з примусового виконання вказаного судового рішення від 15.06.2015 року у зв'язку з виконанням боржником зобов'язання в повному обсязі (а.с. 16).
Згідно змісту ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Правилами благоустрою міста Полтави, затвердженими рішенням одинадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 16.06.2017 року встановлено наступне:
95.7. Встановлення антипаркувальних засобів, обмежуючих пристроїв в місцях загального користування на землях комунальної власності проводиться за умови наявності відповідного дозволу уповноважених органів виконавчої влади.
95.10. Самовільно встановлені ТС та інші конструкції підлягають демонтажу у спосіб передбачений чинним законодавством.
97.5. Організація демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, збірно-розбірних металевих гаражів, МАФ, антипаркувальних засобів, обмежуючих пристроїв, автолавок, спеціальних конструкцій для розміщення зовнішньої реклами, вивісок та вказівників здійснюється інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста, роботи з демонтажу виконуються підприємством, організацією або іншим суб'єктом підприємницької діяльності на підставі договору укладеного з інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста.
Таким чином питання щодо організації демонтажу самовільно встановлених конструкцій відноситься до повноважень відповідача.
Згідно проекту розподілу території з метою визначення меж прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Ватутінський» по вул. Ватутіна, 2, розробленого проектною організацією ПП Творча архітектурна майстерня «Урбаністіка», визначена прибудинкова територія багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Ватутінський» В межах земельної ділянки території спільного користування проектом розподілу встановлені об'єкти сервітуту та їх межі, зокрема земельний сервітуту - право вільного проїзду та проходу сторонніх користувачів (а.с. 51-53).
Під час судового розгляду відповідачем не надано суду доказів того, що виконком Полтавської міської ради приймав рішення про зміну цільового призначення дворового простору та проїзду, не приймав рішення про обмеження руху в кварталі та про встановлення про це знаків відповідно Закону України «Про дорожній рух».
При цьому, згідно листа Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради від 10.08.2016 року управлінням надано доручення КП «ПМШЕД» провести обстеження прибудинкової території житлового будинку № 59-а по вул. Соборності та провести роботи по демонтажу бетонного блоку з дворового проїзду (а.с. 6).
Згідно листа Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста від 27.12.2016 року матеріали перевірки направлено до комісії по розміщенню тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтави для розгляду питання щодо проведення демонтажу обмежуючих конструкцій (шлагбауму та бетонного блоку), розміщених по вул. Ватутіна, 2, у спосіб, передбачений чинним законодавством України (а.с. 7).
Згідно листа Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста від 22.01.2016 року на адресу керівництва ОСББ «Ватутінський» надано припис на демонтаж зазначеного засобу. Оскільки у визначений термін демонтаж не проведено демонтаж у визначений термін, вказана інформація надіслана на адресу УЖКГ м. Полтави (а.с. 8).
Згідно листа Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста від 12.09.2016 року до комісії з розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтави для розгляду питання щодо проведення демонтажу зазначеної обмежувальної конструкції (а.с. 9).
У зв'язку з чим суд визнає обґрунтованими твердження позивача про те, що на теперішній час знову споруджені самовільно бетонна плита перекриття та шлагбаум на території дворового простору та на внутрішньо квартальному проїзді по вул. Ватутіна, 2 в м. Полтаві.
Незважаючи на наявність самовільно спорудженої бетонної плити перекриття та шлагбауму, до теперішнього часу відповідачем не вжиті заходи для організації їх демонтажу.
За таких обставин наявність бетонної плити перекриття та шлагбаума на території дворового простору та внутрішньоквартальному проїзді буд.2 по вул. Ватутіна, 2 в м. Полтаві порушує конституційне право позивача на свободу пересування.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В той же час представник відповідача не навів достатніх доводів в обґрунтування правомірності своїх дій в своїх усних поясненнях, письмовий відзив на позовну заяву або будь-які докази в обґрунтування такої позиції суб'єкта владних повноважень у встановленому КАС України порядку суду відповідачем не подано.
Під час розгляду справи судом були створені всі необхідні умови для всебічного та повного дослідження обставин справи, сторонам, в тому числі представнику відповідача, під час розгляду справи було роз'яснено їх права та обов'язки, зокрема положення щодо необхідності надання доказів на підтвердження своїх заперечень проти позову, сторонам були надані всі можливості для заявлення необхідних клопотань та надання доказів, що підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, суд вважає, що відповідач, незважаючи на наявність об'єктивної можливості, не надав суду жодних доказів правомірності своїх дій.
Враховуючи викладене, а також відсутність будь-яких законних підстав для відмови у позові, що підтверджується матеріалами справи, суд вважає, що вимоги позову є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, згідно ст.ст. 132, 134, 139 КАС України, суд вважає необхідним стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понсені судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 640 гривень (а.с. 1) та 1000 гривень на правову допомогу (а.с. 56а-57).
На підставі викладеного, ст.19 Конституції України, керуючись ст.ст. 8, 9, 74-77, 90, 242-246 КАС України, -
Позов ОСОБА_1 до Інспекції по контрою за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради, треті особи: Виконавчий комітет Полтавської міської ради, Управління житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Полтавської міської ради, про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Інспекцію по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради провести демонтаж самовільно встановленої бетонної плити перекриття та шлагбаума на території дворового простору та на внутрішньо квартальному проїзді по вул. Ватутіна, 2 в м. Полтаві.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Інспекції по контрою за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста Виконавчого комітету Полтавської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в загальному розмірі 1640 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції тобто до Харківського апеляційного адміністративного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави І. О. Чистик