Рішення від 23.02.2018 по справі 817/253/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2018 року м. Рівне №817/253/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, про зобов'язання відповідача призначити позивачу з 19.09.2017 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач та члени її сім'ї є вимушеними переселенцями з тимчасово непідконтрольної території Луганської області та на даний час проживають в м. Сарни. 19.09.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 26.09.2017 позивач отримав повідомлення від відповідача про відмову в призначенні допомоги у зв'язку з тим, що м. Алмазне Луганської області, в якому зареєстроване місце проживання позивача, відсутнє у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р. Вказану відмову позивач вважає протиправною. Так, позивач вказує, що місто Алмазне дійсно відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Однак, місто Алмазне підпорядковується Кадіївській міській раді Луганської області, а місто Кадіївка (до перейменування - Стаханов) включене до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Крім того, на запит позивача Штаб антитерористичного центру при Службі безпеки України повідомив, що територія Луганської області з 07.04.2014 визначена районом проведення антитерористичної операції, на даний час антитерористична операція триває, рішення про її припинення не прийнято. З наведених підстав просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким він позовні вимоги не визнав. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців; Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085. Позивач зареєстрований та постійно проживає в місті Алмазне Луганської області. Проте, місто Алмазне не входить до переліку населених пунктів зазначених у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085. Таким чином, на думку відповідача, він правомірно відмовив позивачу в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а тому просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач є вимушеною переселенкою з тимчасово непідконтрольної території Луганської області та на даний момент проживає в м. Сарни, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.08.2016 №5614117321.

Згідно з копією паспорта громадянина України місце проживання позивача зареєстровано за адресою: Луганська обл., м. Алмазне, вул. Камська, 48.

19.09.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Рішенням від 26.09.2017 відповідач відмовив позивачу в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Із змісту рішення слідує, що позивачу було відмовлено в призначенні допомоги згідно з п.2 абз.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, так як к населений пункт м. Алмазна Луганської області відсутній у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р.

Відповідно до листа Штабу антитерористичного центру при Службі безпеки України від 03.11.2017 за №33/7-9636, на території Луганської області з 07.04.2014 проводиться антитерористична операція.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Процедуру та підстави надання щомісячної адресної допомоги визначено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок №505).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 Порядку №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (Офіційний вісник України, 2014 p., № 92, ст. 2655; 2015 p., № 98, ст. 3368).

Як зазначено вище по тексту рішення, місце проживання позивача зареєстровано за адресою: Луганська обл., м. Алмазне, вул. Камська, 48.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин, місто Алмазне Луганської області не було включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р.

Разом з тим, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №79-р були внесені зміни у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р.

Вказаним змінами до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, включено, зокрема, місто Алмазне Луганської області.

В силу вимог частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з офіційним тлумаченням цього положення, наданим у Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.99 № 1-рп/99 у справі N 1-7/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Зворотна ж дія нормативно-правових актів в часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, стосується лише фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

В даному випадку, суд вважає, що зміни внесені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №79-р (зокрема, щодо включення міста Алмазне Луганської області до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження) з урахуванням положень статті 58 Конституції України мають зворотну дію в часі та поширюються на спірні правовідносини, оскільки вказані зміни спрямовані на покращення правового становища внутрішньо переміщених осіб.

Такий висновок суду не суперечить меті та соціальному призначенню принципу незворотності дії законів та інших нормативно-правових актів у часі та "духу" Конституції в цілому.

При цьому, суд зазначає, що згідно з статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Підсумовуючи вище наведене в його сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вказане, сплачена сума судового збору у розмірі 704,80грн. відповідно до квитанції від 17.01.2018 №117, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 19 вересня 2017 року.

Стягнути на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області судовий збір в розмірі 704,80грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 (34501, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1);

2) відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області (34500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Демократична, 46, код ЄДРПОУ 03195398).

Повне рішення суду складено 23 лютого 2018 року.

Суддя Комшелюк Т.О.