Рішення від 23.02.2018 по справі 816/443/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/443/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Канигіної Т.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Скорика С.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Кушової І.Б.,

представника третьої особи - Пелих Н.М.,

розглянувши у судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом

позивача ОСОБА_1

до відповідача третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди

ВСТАНОВИВ:

08.02.2018 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (надалі - ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області (надалі - ТУ ДСА України в Полтавській області, третя особа) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення виконавчих дій;

- зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області на виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2017 негайно вчинити всі можливі, у тому числі примусові виконавчі дії, які передбачені Законом України "Про виконавче провадження" та спрямовані на повне фактичне виконання судового рішення у справі № 816/1609/17;

- зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області притягнути до відповідальності службових осіб Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області, яка передбачена статтею 75 Закону України "Про виконавчого провадження";

- стягнути з відповідача на користь позивача за заподіяну моральну шкоду у розмірі 5000,00 грн.

В обгрунтування позовної заяви ОСОБА_1 зазначив про протиправну триваючу бездіяльність відповідача щодо невчинення виконавчих дій для забезпечення примусового виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 816/1609/17. За твердження позивача, жодні виконавчі дії з примусового виконання постанови суду не проводяться, оскільки державним виконавцем не дотримано своїх обов'язків, передбачених частиною другою статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", зокрема не проведено перевірку виконання боржником судового рішення, не накладено арешт на майно та інші цінності боржника, не отримано від банківських та інших фінансових установ інформацію про наявність рахунків та /або стан рахунків боржника, рух коштів та операцій за рахунками боржника, не накладено стягнення у вигляді штрафу на посадових осіб боржника.

У судовому засіданні 23.02.2018 позивач вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

У судовому засіданні 23.02.2018 представник відповідача проти позову заперечувала.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що на виконанні у ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області перебуває виконавче провадження № 55480388 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Полтавським окружним адміністративним судом 28.12.2017 у справі № 816/1609/17. Відповідач зазначив, що 05.01.2018 ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області відкрито виконавче провадження та надано боржнику 10-денний строк для самостійного виконання рішення суду. 17.01.2018 відповідачем направлено ТУ ДСА України в Полтавській області вимогу № 239 про зобов'язання виконати судове рішення у 5-денний термін. Листом ТУ ДСА України в Полтавській області повідомлено відповідача про неможливість виконання рішення суду у частині нарахування суми та неможливістю її виплати у зв'язку з відсутністю кошторисних призначень у 2018 році. Також відповідач заперечує проти стягнення моральної шкоди з огляду на недоведеність позивачем наявності підстав для її відшкодування.

Представник третьої особи у судовому засіданні 23.02.2018 проти задоволення позову заперечувала.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 28.12.2017 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 816/1609/17, відповідно до якого зобов'язано ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01.02.2017 по 30.09.2017 включно за період фактичної роботи та відпустки в розмірі, встановленому частиною другою, третьою, п'ятою статті 133, статтею 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VІ, тобто виходячи із посадового окладу 10 мінімальних заробітних плат, з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 року № 1801-VІІІ в розмірі 3200 грн, з виплатою доплати за вислугу років за період з 01.02.2017 по 30.09.2017 включно в розмірі 40% від посадового окладу в розмірі 10 мінімальних заробітних плат та з виплатою щомісячної доплати за перебування на адміністративній посаді виконуючого обов'язки голови Оржицького районного суду Полтавської області з 10.08.2017 по 30.09.2017 включно в розмірі 10% від посадового окладу судді в розмірі 10 мінімальних заробітних плат з урахуванням проведених ОСОБА_1 виплат у вказаному періоді /а. с. 28/.

05.01.2018 до ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_1 подано заяву від 02.01.2018 про прийняття до виконання виконавчого листа, у адміністративній справі № 816/1609/17, виданого 28.12.2017 Полтавським окружним адміністративним судом /а.с. 26-27/.

05.01.2018 ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 55480388 з виконання виконавчого листа № 816/1609/17, виданого 28.12.2017 Полтавським окружним адміністративним судом. Також у зазначеній постанові зобов'язано боржника - ТУ ДСА України в Полтавській області виконати рішення суду протягом 10 робочих днів /а.с. 31-32/.

Листом відповідача від 05.01.2018 № 72 постанову про відкриття виконавчого провадження від 05.01.2018 ВП № 55480388 направлено стягувачу та боржнику /а.с. 30/.

17.01.2018 відповідачем направлено до ТУ ДСА України в Полтавській області вимогу ВП № 55480388 про зобов'язання боржника виконати рішення суду у 5 денний термін та надати документи на підтвердження виконання. Також зобов'язано боржника повідомити відповідача про заходи, які вжиті боржником для виконання рішення суду /а. с. 33/.

Листом ТУ ДСА України в Полтавській області від 02.02.2018 № 03/626/2018-вих. повідомлено державного виконавця про те, що у зв'язку з відсутністю на 2018 рік кошторисних призначень по КПКВ 0501150 "Виконання рішень суддів на користь судів та працівників апаратів судів" управління (боржник) не має можливості виконати рішення суду в частині виплати позивачу 181889,29 грн. Вказано, що відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" № 4901-VI від 05.06.2012 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Крім того, зазначено, що відповідно до підпункту 2 пункту 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 № 845, передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечень виконання рішень суду безпідставне списання коштів з боржника (виконання рішення суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою; при цьому пункти 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми; у зв'язку з цим виконання рішень судів здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів"; вказано, що у ТУ ДСА України в Полтавській області відсутні бюджетні асигнування на виконання бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів". Зазначено, що ДСА України, яка є головним розпорядником бюджетних коштів, Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлені бюджетні призначення за програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" на суму 5100000 грн; 02.02.2018 управління звернулося до ДСА України з листом про виділення додаткових коштів, достатніх для виконання вказаного судового рішення /а.с. 36/.

Також третьою особою надано довідку, у якій вказано про відсутність кошторисних призначень по бюджетній програмі 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" /а.с. 37/.

Крім того, ТУ ДСА України в Полтавській області надано відповідачу лист від 02.02.2018 № ЕП-03/142/2018-вих., надісланий Голові ДСА України з проханням виділити додаткові кошти на виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 816/1609/17 /а.с. 38-39/.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, яка полягає у невчиненні всіх необхідних та можливих виконавчих дій, які б забезпечили фактичне повне виконання судового рішення, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (надалі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Положеннями пункту 1 частини першої статті 26 Закону № 1404-VIII визначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Як вищевказано, 28.12.2017 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 816/1609/17, відповідно до якого зобов'язано ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01.02.2017 по 30.09.2017 включно за період фактичної роботи та відпустки в розмірі, встановленому частиною другою, третьою, п'ятою статті 133, статтею 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VІ, тобто виходячи із посадового окладу 10 мінімальних заробітних плат, з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 № 1801-VІІІ в розмірі 3200 грн, з виплатою доплати за вислугу років за період з 01.02.2017 по 30.09.2017 включно в розмірі 40% від посадового окладу в розмірі 10 мінімальних заробітних плат та з виплатою щомісячної доплати за перебування на адміністративній посаді виконуючого обов'язки голови Оржицького районного суду Полтавської області з 10.08.2017 по 30.09.2017 включно в розмірі 10% від посадового окладу судді в розмірі 10 мінімальних заробітних плат з урахуванням проведених ОСОБА_1 виплат у вказаному періоді /а.с. 28/.

Згідно з частиною п'ятою статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього заяви або повідомлення, передбачених частиною першою цієї статті, отримує в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів електронну копію виконавчого документа та виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

На підставі заяви ОСОБА_1 05.01.2018 ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 55480388 з виконання виконавчого листа № 816/1609/17, виданого 28.12.2017 Полтавським окружним адміністративним судом /а.с. 31-32/.

Згідно з частиною восьмою статті 26 Закону № 1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

На виконання вищевказаних вимог законодавства державним виконавцем встановлено 10 строк для добровільного виконання рішення суду боржником, тобто строк добровільного виконання виконавчого листа № 816/1609/17 до 22.01.2018.

При цьому 17.01.2018 відповідачем направлено до ТУ ДСА України в Полтавській області вимогу ВП № 55480388 про зобов'язання боржника виконати рішення суду у 5 денний термін та надати документи на підтвердження виконання. Також зобов'язано стягувача повідомити відповідача про заходи, які вжиті боржником для виконання рішення суду /а.с. 33/.

Суд зазначає, що положеннями частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Водночас суд звертає увагу на те, що 02.02.2018 до відповідача надійшов лист ТУ ДСА України в Полтавській області від 02.02.2018 № 03/626/2018-вих., у якому вказано, що у зв'язку з відсутністю на 2018 рік кошторисних призначень по КПКВ 0501150 "Виконання рішень суддів на користь судів та працівників апаратів судів" управління (боржник) не має можливості виконати рішення суду в частині виплати позивачу 181889,29 грн. Вказано, що відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" № 4901-VI від 05.06.2012 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Крім того, зазначено, що відповідно до підпункту 2 пункту 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 № 845, передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечень виконання рішень суду безпідставне списання коштів з боржника (виконання рішення суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою; при цьому пункти 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми; у зв'язку з цим виконання рішень судів здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів". Вказано, що у ТУ ДСА України в Полтавській області відсутні бюджетні асигнування на виконання бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів". Зазначено, що ДСА України, яка є головним розпорядником бюджетних коштів, Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" встановлені бюджетні призначення за програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" на суму 5100000 грн; 02.02.2018 управління звернулося до ДСА України з листом про виділення додаткових коштів, достатніх для виконання вказаного судового рішення /а.с. 36/.

При цьому ухвалою Верховного Суду від 14.02.2018 задоволено клопотання ТУ ДСА України в Полтавській області та зупинено виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 816/1609/17 до розгляду справи Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.

Суд зазначає, що частиною четвертою статті 19 Закону № 1404-VIII визначено, що сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Положеннями пункту 2 частини першої статті 34 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом виконання за виконавчим документом (судовим рішенням) або зупинення дії судового рішення.

Враховуючи те, що ухвалою Верховного Суду від 14.02.2018 зупинено виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 816/1609/17 до розгляду справи Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, доводи позивача про бездіяльність відповідача, саме у період з 05.01.2018 до 14.02.2018 є безпідставними з огляду на встановлені під час судового розгляду обставини справи.

Суд зазначає, що положеннями частини першої статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Водночас з огляду на висновки суду щодо відсутності протиправної бездіяльності відповідача з виконання рішення суду у справі № 816/1609/17 похідні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача негайно вчинити всі можливі, у тому числі примусові виконавчі дії, які передбачені Законом України "Про виконавче провадження" та спрямовані на повне фактичне виконання зазначеного судового рішення у справі № 816/1609/17, та притягнути до відповідальності службових осіб ТУ ДСА України в Полтавській області, яка передбачена статтею 75 Закону України "Про виконавчого провадження" задоволенню не підлягать.

Також відсутні підстави для задоволення похідних вимог ОСОБА_1 про стягнення моральної шкоди з відповідача.

З урахуванням того, що у ході судового розгляду справи суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позову та у зв'язку з звільнення позивача від сплати судового збору за подання позову на підставі пункту 5 частини першої статті 9 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 139, 243-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37700, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (вул. Героїв-пожежників, 13, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 34874347), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області (вул. Сінна, 16, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 26304855) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Т.С. Канигіна