Справа № 815/64/18
16 лютого 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом УМВС України на Одеській залізниці до Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Коренюка О.В.: від 04.12.2017 року (виконавче провадження №53806039) про накладення на УМВС України на Одеській залізниці штрафу у розмірі 10200,00 грн.; від 04.12.2017 року (виконавче провадження №53806039) про стягнення з УМВС України на Одеській залізниці виконавчого збору у розмірі 12800,00 грн.; від 11.12.2017 року (виконавче провадження №55355170) про відкриття виконавчого провадження; від 11.12.2017 року (виконавче провадження 55354784) про відкриття виконавчого провадження,-
З позовом до суду звернулось УМВС України на Одеській залізниці до Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Коренюка О.В.: від 04.12.2017 року (виконавче провадження №53806039) про накладення на УМВС України на Одеській залізниці штрафу у розмірі 10200,00 грн.; від 04.12.2017 року (виконавче провадження №53806039) про стягнення з УМВС України на Одеській залізниці виконавчого збору у розмірі 12800,00 грн.; від 11.12.2017 року (виконавче провадження №55355170) про відкриття виконавчого провадження; від 11.12.2017 року (виконавче провадження 55354784) про відкриття виконавчого провадження.
В судовому засіданні 16.02.2018 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з огляду на те, що позивач вчинив всі необхідні дії з добровільного виконання постанови ООАС щодо виплати суми грошового забезпечення ОСОБА_2, однак затримка з виплатою сталася з вини ГУ ДКС в Одеській області про що був своєчасно поінформований державний виконавець, але він все таки стягнув виконавчий збір та відкрив виконавче провадження щодо його примусового стягнення, що на думку представника позивача є не законним. Представник відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.73-74), але в судове засідання не прибув без поважних причин, відзив на позов до суду не надав, а тому суд, на підставі положень ч.1 ст.205 КАС України ухвалив рішення розглядати справу в цьому судовому засідання за токаю явкою учасників справи.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні обставини та факти:
Відповідач - Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області, на підставі ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» є підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.5 цього ж Закону здійснює повноваження щодо виконання судових рішень, в порядку передбаченому цим Законом, а тому на підставі ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19, ст.287 КАС України позивач може оскаржити до суду в порядку адміністративного судочинства відповідне рішення (постанову) органу Державної виконавчої служби.
18.10.2016 Одеським окружним адміністративним судом винесено постанову по справі №815\998\16, якою зобов'язано УМВС України на Одеській залізниці сплатити на користь ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу при звільненні. Постанова вступила в законну силу 14.12.2016.
27.04.2017 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк Оленою Володимирівною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за №53806039. Згідно постанови, УМВС України на Одеській залізниці зобов'язано сплатити на користь ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу при звільненні. Зазначена постанова надійшла на адресу УМВС 27.04.2017 та була зареєстрована належним чином за №53.
Враховуючи той факт, що УМВС України на Одеській залізниці фінансується з коштів Державного бюджету України і проведення платежів відбувається через органи Державної казначейської служби відповідно до «Положення про Державну казначейську службу України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215, невідкладно, наступного ж дня, УМВС були підготовлені та передані до ГУ Державної казначейської служби в Одеській області відповідні платіжні доручення, фінансові та юридичні зобов'язання, необхідні для перерахування на користь ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги. В той же день, 28.04.2017 за вих. 8\84 було повідомлено старшого державного виконавця Коренюк О.В. про передачу до казначейської служби необхідних документів для сплати грошових коштів ОСОБА_2
05.05.2017 за вих. 8\90 було повідомлено старшого державного виконавця Коренюк О.В. про наявність на розрахунковому рахунку УМВС грошових коштів в необхідній сумі з цільовим призначенням - виплата ОСОБА_2 грошової допомоги, та про рішення ГУ ДКС в Одеській області тимчасово не проводити платежі з рахунку УМВС.
02.06.2017 за вих.№8\108 позивачем був направлений лист на адресу ГУ Державної казначейської служби в Одеській області, з повідомленням про здійснення всіх необхідних процедур для перерахування коштів ОСОБА_2 та про можливість застосування відносно УМВС заходів примусового характеру з боку виконавчої служби, в разі подальшого не проведення платежу працівниками казначейської служби.
06.06.2017, в зв'язку з подальшим не проведенням платежу з боку казначейської служби, за вих. №8/109 було направлено листа на адресу старшого державного виконавця Коренюк О.В. з проханням до ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області звернутися до суду із заявою про зміну способу виконання рішення.
26.09.2017 на адресу позивача надійшла ухвала Одеського окружного адміністративного суду, згідно якої у задоволенні заяви ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання рішення суду було відмовлено.
04.10.2017 на адресу УМВС надійшла вимога старшого державного виконавця Коренюк О.В., згідно якої зобов'язано УМВС в триденний строк надати документи, що підтверджують докази виконання рішення суду на користь ОСОБА_2 В той же день, 04.10.2017 за вих. 8\ 186 на адресу ГУ Державної казначейської служби в Одеській області направлені документи, а саме платіжне доручення, фінансові та юридичні зобов'язання, необхідні для здійснення виплати ОСОБА_2 Про здійснені УМВС заходи було повідомлено державного виконавця за вих. 8\190 від 06.10.2017.
За незалежних від позивача причин співробітниками ГУ Державної казначейської служби в Одеській області не було проведено перерахування грошових коштів ОСОБА_2 за нашим платіжним дорученням №24 від 04.10.2017.
06.11.2017 за вих. №8\231 позивачем на адресу ГУ Державної казначейської служби в Одеській області було направлено нове платіжне доручення №27 від 06.11.2017 для виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги. Але, з незалежних від нас причин співробітниками ГУ Державної казначейської служби в Одеській області знову не було проведено перерахування коштів, при цьому, УМВС на свою адресу не отримували будь-яких письмових відмов або заперечень з боку казначейства щодо неможливості виплати коштів ОСОБА_2 Натомість, лише 08.12.2017 співробітниками ГУ Державної казначейської служби в Одеській області, під час телефонної розмови було надано згоду на проведення платежу на користь ОСОБА_2, в зв'язку з чим, було рекомендовано направити на адресу казначейства нове платіжне доручення. На виконання цього, позивачем було підготовлено та передано до ГУ Державної казначейської служби в Одеській області нове платіжне доручення №32 від 08.12.2017 для виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги при звільненні. Необхідну операцію було проведено органом казначейської служби 11.12.2017 про що свідчить відповідна відмітка на платіжному дорученні, і врешті ОСОБА_2 отримав належні йому кошти.
Про перерахування казначейством одноразової грошової допомоги ОСОБА_2, на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2016 по справі №815\998\16 негайно було повідомлено державного виконавця Коренюк О.В. листом за вих. 8\284 від 11.12.2017.
Незважаючи на виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду по справі №815\998\16 з боку УМВС України на Одеській залізниці в межах своєї компетенції, старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк О.В. (виконавче провадження №53806039) 04.12.2017 року була винесена постанова про накладення на УМВС України на Одеській залізниці штрафу у розмірі 10200 грн. за невиконання рішення суду.
Крім того, 04.12.2017 Коренюк О.В. було винесено постанову про стягнення з УМВС України на Одеській залізниці виконавчого збору у розмірі 12800 грн. та винесені постанови про відкриття виконавчих проваджень щодо їх примусового виконання.
Суд оцінюючи оскаржені рішення суб'єкту владних повноважень, виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, приходить до висновку, що вони не відповідають законові з наступних підстав:
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною.2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейське обслуговування УМВС України на Одеській залізниці здійснює Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області.
Приписами п.5,7 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що сторони зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі про зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - про зміну місця роботи.
Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов'язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусовевиселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Згідно положень ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статгі 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Відповідно до положень ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановленийдержавним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Відповідно до положень ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 25 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно положень ст.75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, з вищевказаних норм вбачається, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Нормами ч.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейське обслуговування УМВС України на Одеській залізниці здійснює Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області.
Суд погоджується з позицією представника позивача про те, що при винесенні постанов про накладення штрафу, про стягнення виконавчого збору, про відкриття виконавчих проваджень, державним виконавцем не було в повній мірі з'ясовано те, що рішення суду було виконано УМВС України на Одеській залізниці в повному обсязі в межах своєї компетенції, внаслідок чого застосування до УМВС штрафу та стягнення виконавчого збору, вважаємо неправомірним.
Окрім того, суд враховує ту обставину, що ухвалою суду про відкриття провадження по справі від 24.01.2018 року відповідачу був встановлений строк для подання відзиву на позовну заяву та роз'яснення, що згідно положень ч.4 ст.159 КАС України, у разі не подання відзиву без поважних причин, суд може вважати це визнанням позову з боку відповідача.
До дати розгляду справи та ухвалення рішення по справі представник відповідача не надав до суду відзив на позов, а тому суд враховує вказану обставину як визнання позовних вимог з боку відповідача.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що постанова від 04.12.2017 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк О.В. (виконавче провадження №53806039) про накладення на УМВС України на Одеській залізниці штрафу у розмірі 10200,00 грн.; постанова від 04.12.2017 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк О.В. (виконавче провадження №53806039) про стягнення з УМВС України на Одеській залізниці виконавчого збору у розмірі 12800,00 грн.; постанова від 11.12.2017 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк О.В. (виконавче провадження №55355170) про відкриття виконавчого провадження; постанова від 11.12.2017 старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коренюк О.В. (виконавче провадження №55354784) про відкриття виконавчого провадження не відповідають критеріям законності, наведених у ч.2 ст.2 КАС України, в тому числі щодо їх невідповідності положенням ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1,2 ст.63, ч.1 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження», а тому, позовні вимоги про визнання їх протиправними та скасування підлягають задоволенню на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.
Ухвалою суду про відкриття провадження позивачу була надана відстрочка щодо сплати судового за подання позовної заяви до винесення судом рішення по справі. Станом на день винесення рішення 16.02.2018 року представником позивача не надано доказів проведення оплати відстроченої суми судового збору в розмірі 1762,00 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з позивача в дохід Державного бюджету України до вирішення справи по суті.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
1. Стягнути з УМВС України на Одеській залізниці (вул.Середньофонтанська,14,
м.Одеса, 65007, Код ЄДРПОУ 08603376) на користь Державного бюджету України розрахунковий рахунок №31212206784005 в ГУ ДКСУ в Одеській області, Код одержувача 37607526, МФО 828011 судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
2. Позовні вимоги задовольнити повністю.
3. Визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ в Одеській області Коренюка О.В.: від 04.12.2017 року (виконавче провадження №53806039) про накладення на УМВС України на Одеській залізниці штрафу у розмірі 10200,00 грн.; від 04.12.2017 року (виконавче провадження №53806039) про стягнення з УМВС України на Одеській залізниці виконавчого збору у розмірі 12800,00 грн.; від 11.12.2017 року (виконавче провадження №55355170) про відкриття виконавчого провадження; від 11.12.2017 року (виконавче провадження 55354784) про відкриття виконавчого провадження.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 23.02.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.