Справа № 373/2028/17
16 лютого 2018 року м. Переяслав-Хмельницький
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої - судді Керекези Я.І.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький цивільну справу № 373/2028/17 (2/373/190/18) за позовом Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості, представник позивача ОСОБА_2, до ОСОБА_3 про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 28627 гривень 67 коп.,-
Переяслав-Хмельницький міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з вказаним позовом та просить стягнути на свою користь 28627 грн.67 коп. незаконно отриманої допомоги по безробіттю з ОСОБА_3.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач перебувала на обліку в центрі зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю в той час, як їй була призначена пенсія за вислугу років, що унеможливлювало надання їй статусу безробітного та виплати допомоги. Відповідачу була вручена претензія щодо повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, але кошти до центру зайнятості повернуті не були.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позов підтримала повністю і просила його задовольнити.
Відповідач позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні. Посилається на те, що дата 06.09.2013 є лише днем звільнення з роботи, тоді як її заява щодо поновлення виплат пенсії до ПФУ була подана 08.10.2014 - після того, як вона була знята з обліку безробітних в Переяслав-Хмельницькому міськрайонному центрі зайнятості. Вважає, що і під час звернення з заявою про надання статусу безробітного, і під час перебування на обліку нею були надані повні та достовірні дані щодо джерел доходів. В період виплати допомоги вона була пенсіонеркою, однак пенсію не отримувала.
Судом встановлено наступне.
09 грудня 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.
З витягів із наказів Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості про прийняті рішення по ОСОБА_3 вбачається, що наказом Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості від 25 грудня 2015 року за №НТ141209, ОСОБА_3 надано статус безробітного.
Наказом Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості від 16 грудня 2014 року за №НТ141216, ОСОБА_3 призначено допомогу по безробіттю з 16 грудня 2014 року по 10 грудня 2015 року.
Наказом Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості від 16 грудня 2014 року за №НТ141216, ОСОБА_3 відкладено виплату допомоги по безробіттю З 16 грудня 2014 року по 19 грудня 2014 року.
Наказом Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості від 22 грудня 2014 року за №НТ141222, ОСОБА_3 поновлено виплату допомоги по безробіттю з 20 грудня 2014 року.
Наказом Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості від 16 грудня 2015 року за №НТ151216, ОСОБА_3 припинено виплату допомоги по безробіттю в зв'язку із закінченням строку виплати.
Наказом Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості від 16 грудня 2015 року за №НТ151216, ОСОБА_3 припинено реєстрацію безробітних, в зв'язку з поданням безробітним заяви про припинення реєстрації.
Із заяви про надання статусу безробітного та рекомендацій клієнту щодо сприяння працевлаштуванню, що були підписані відповідачем ОСОБА_3 09 грудня 2014 року, вбачається, що остання була ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені ЗУ «Про зайнятість населення та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», і вказала, що, зокрема, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує.
Відповідно до акту до особової справи №106814120400019 на громадянку ОСОБА_3 від 13 грудня 2016 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка перебуваючи на обліку у Переяслав-Хмельницькому центрі зайнятості, як безробітна з 09 грудня 2014 року по 16 грудня 2015 року, на день надання статусу безробітної вже була призначена пенсія за вислугу років з 07 грудня 2010 року, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з повідомленням заступника начальника Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління ПФУ Київської області від 09 грудня 2016 №6359/03 ОСОБА_3 з 07 грудня 2010 року призначено пенсію за вислугу років. З 10 грудня 2010 року в зв'язку з працевлаштуванням за спеціальністю виплату пенсії припинено. 17 грудня 2015 року виплату пенсії поновлено.
Згідно розрахунку по персональній картці ОСОБА_3 головного бухгалтера Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості проведеного згідно протоколу засідання комісії по розслідуванню страхових випадків від 13 грудня 2016року, сума переплати за період з 20 грудня 2014 року по 14 грудня 2015 року в зв'язку з виявленням факту отримання пенсійного забезпечення під час перебування на обліку як безробітного по даним, отриманим по результатам верифікації становить 28627 гривень 67 копійок, в тому числі допомоги по безробіттю - 28627 грн. 67 коп.
З метою досудового врегулювання спору 31 грудня 2016 року відповідачу ОСОБА_3 було вручено претензію №1708/02 Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості від 19 грудня 2016 року про повернення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 28627 гривень 67 коп. На день розгляду справи кошти до центру зайнятості відповідачем повернуті не були.
Відповідач ОСОБА_3 підтвердила, що підписи на заяві від 04.10.2013, рекомендації клієнту щодо сприяння працевлаштуванню від 04.10.2013 зроблені нею власноручно. Зазначила, що наказ позивача про стягнення з неї коштів в сумі 36326 грн. 51 коп., з яким ознайомилася у грудні 2016 року, не оскаржувала.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про зайнятість населення» № 5067-VІ від 05 липня 2012 року; Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02 березня 2000 року; Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМ України від 20.03.2013 №198; Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України №60/62 від 13 лютого 2009 року, постановою правління Пенсійного фонду України № 7-1 від 13 лютого 2009 року.
Відповідно до ч.6 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні
органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України
»Про зайнятість населення».
Одним із завдань та функцій центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальних органів є проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення та здійснення контролю за використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ( п.п.18, 19 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення»).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою. До зайнятого населення також належать:
- непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства;
- батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;
- особа, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за ним відповідно до законодавства.
До зайнятого населення не належать іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні і зайнятість яких пов'язана із забезпеченням діяльності іноземних посольств і місій або виконанням своїх професійних чи трудових обов'язків.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Таким чином, статусу безробітного не може набути особа, якій призначено пенсію, в тому числі і на пільгових умовах.
За п. 8 ч. 1ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» вільно обрана зайнятість - реалізація права громадянина вільно обирати вид діяльності, не заборонений законом (зокрема такий, що не пов'язаний з виконанням оплачуваної роботи), а також професію та місце роботи відповідно до своїх здібностей і потреб; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Згідно п. 8 ч. 1ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
За змістом п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятий така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи", - фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 45 цього Закону, реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років.
Відповідно до п. 7 вищезазначеного Порядку, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Відповідно до п. 9 цього Порядку, рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
Таким чином, проаналізувавши всі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач взагалі не мала права набувати статусу безробітного, оскільки з 07 грудня 2010 року їй було призначено пенсію за вислугу років, тому і допомога по безробіттю, яку вона отримала за період з 20 грудня 2014 року по 14 грудня 2015 року, отримана нею незаконно. При цьому обставина отримання чи не отримання нею в цей період пенсійних виплат значення не має.
ОСОБА_3 рішення Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості про повернення коштів не оскаржувала.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 43, 44, 45 Закону України «Про зайнятість населення», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 263, 265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позов Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості, представник позивача ОСОБА_2, до ОСОБА_3 про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 28627 гривень 67 коп. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 28627 (двадцять вісім тисяч шістсот двадцять сім) гривень 67 копійок незаконно отриманої допомоги по безробіттю на користь Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості (п/р 37170002001735, банк одержувача УДКС України в Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 22201383).
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривень 80 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу ХIIІ "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Переяслав-Хмельницький міськрайонний центр зайнятості; адреса: вул.Шевченка, 23, м.Переяслав-Хмельницький, Київська область, Україна, 08400; код ЄДРПОУ 22201383; E-mail: p_hmelnickiy@kocz.com.ua.
Представник позивача: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2; проживаюча ІНФОРМАЦІЯ_3; паспорт Серії СТ № 325544.
Відповідач: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1; проживаюча ІНФОРМАЦІЯ_4; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; паспорт Серії СМ № 224799.
Складання повного рішення вчинено 23 лютого 2018 року.
Суддя Я. І. Керекеза