Ухвала від 19.02.2018 по справі 760/4705/18

Провадження №1-кс/760/3093/18

Справа 760/4705/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання детектива Національного бюро Другого відділу детективів Третього підрозділу детективів головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , погоджене із прокурором другого відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52017000000000065 від 27.01.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.195 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

детектив звернувся з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: щодо державної закупівлі дизельного палива, оголошення про яке було оприлюднене (розміщено) 02.11.2016 у системі публічних закупівель, « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за номером UA-2016-11-02-000466с, зокрема: документація щодо аналізу цін на ринках продукції: службові записки, доповідні записки, матеріали аналізу та моніторингу цін, матеріали службового листування, підготовча документація щодо закупівлі, документація конкурсних торгів, зміни та роз'яснення до документації, в тому числі протоколи внесення змін, протоколи засідання комітету конкурсних торгів, протоколи розкриття та оцінки пропозицій, протоколи відхилення пропозицій конкурсних торгів, тощо; договірна документація, в тому числі усі додатки та додаткові угоди, специфікації до договору № ЦЗВ-14-00417-01 від 05.01.2017, протоколи, інші додатки, переддоговірне, договірне та після договірне листування з постачальником, листування з постачальником щодо укладення та виконання договору чи внесення в нього змін, листування з іншими учасниками конкурсних торгів, документи, які підтверджують повноваження підписантів договорів та додаткових угод; фінансово-господарська документація щодо вказаних закупівель, в тому числі рознарядки на постачання палива, податкові накладні, товаротранспортні накладні, залізничні накладні, видаткові накладні, акти прийому передачі продукції, акти звірки, інші товаро-супутні документи, документи, що підтверджують оплату продукції; інші речі та документи щодо зазначених державних закупівлях.

Детектив просив проводити розгляд клопотання без його участі та без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів.

Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Згідно з ч.1 ст.107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних заходів не здійснювалась.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

З матеріалів клопотання вбачається, що Національним антикорупційним бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52017000000000065 від 27.01.2018 за фактом розтрати майна державного підприємства шляхом зловживання службовим становищем службовими особами філії « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », вчиненого в особливо великих розмірах, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Як вбачається із матеріалів клопотання, 02.11.2016 на виконання Річного плану закупівель на 2016 рік філією « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (далі філія « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») здійснено оприлюднення оголошень про проведення державної закупівлі: газойлі код ДК 021:2015: 09134000-7, паливо рідинне та газ; оливи мастильні (дизельне паливо), розмістивши їх у системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за номерами: UА-2016-11-02-000464-с (10 000 т), UА- 2016-11-02-000466-с (10 000 т), UА-2016-11-02-000886-а (10 000 т), UА-2016- 11-02-000467-с (10 000 т), UА-2016-11-02-001978-b (25 000 т).

Проведення вказаних державних закупівель дизельного палива проводилось на підставі ЗУ «Про публічні закупівлі», метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Разом з тим, 15 та 22 грудня 2016 року, на відкритих аукціонах в системі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » TOB « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), серед інших учасників запропоновано найнижчу ціну по закупівлях: UA-2016-11-02-000464-с - 189 999 999 грн. (18 999 грн. за 1 т); UA-2016-11-02-000466-с- 193 989 600 грн. (19 398,9 грн. за 1 т); UA-2016-11-02-000886-а- 187 999 999 грн. (18 799 грн. за 1 т); UA-2016-11 -02-000467-с - 184 999 999 грн. (18 499 грн. за 1 т); UA-2016-11 -02-001978-Ь - 467 999 997 грн. (18 719,9 грн. за 1 т).

При цьому, середня ринкова ціна дизельного палива, при його постачанні залізничними цистернами на товарному ринку України станом на 15.12.2016 та 22.12.2016 складала 20 540 грн. за 1 т та 20 830 грн. за 1 т відповідно.

05.01.2017, між філією « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » укладено договори поставки на придбання дизельного палива: № ЦЗВ-14-00317-01, у обсязі 10 000 т за ціною 189 999 999 грн. та № ЦЗВ-14- 00417-01 у обсязі 10 000 т за ціною 193 989 600 грн.

Крім того, 11.01.2017, між філією « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » укладено договори поставки на придбання дизельного палива: № ЦЗВ-14-00817-01, у обсязі 10 000 т за ціною 187 999 999 грн грн., № ЦЗВ-14-00917-01 у обсязі 10 000 т за ціною 184 999 999 грн. та № ЦЗВ-14- 01017-01 у обсязі 25 000 т за ціною 467 999 997 грн.

16.01.2017 між філією « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », у зв'язку зі підвищенням акцизного податку, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі», укладено додаткові угоди № 1 та 2 до вказаних договорів поставки щодо підвищення ціни дизельного палива з 18 999 грн. за 1 т до 20 886 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-00317-01, з 19 398,9 грн. за 1 т до 21 285,6 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-00417-01, з 18 799 грн. за 1 т до 20 686,6 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-00817-01, з 18 499 грн. за 1 т до 20 386,6 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-00917-01, з 18 719,9 грн. за 1 т до 20 606,6 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-01017-01.

25.01.2017 між філією « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », у зв'язку зі зміною ціни за одиницю товару, підставі п. 2 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі», укладено додаткові угоди № 2 та 3 до вказаних договорів поставки щодо підвищення ціни дизельного палива з 20 886 грн. за 1 т до 22 971 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-ООЗ17-01, з 21 285,6 грн. за 1 т до 23 179,9 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-00417-01, з 20 686 грн. за 1 т до 22 751,2 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-00817-01, з 20 386,6 грн. грн. за 1 т до 22 421,1грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-00917-01, з 20 606,6 грн. за 1 т до 22 731,4 грн. за 1 т. - договір № ЦЗВ-14-01017-01.

У результаті укладення додаткових угод № 1-3 до вказаних договорів поставки ціна придбання дизельного палива була підвищена на: 3 972 грн. за 1 т - договір № ЦЗВ-14-00317-01, 3 781 грн. за 1 т - договір № ЦЗВ-14-00417- 01, 3 952,2 грн. за 1 т - договір № ЦЗВ-14-00817-01, 3 922,1 грн. за 1 т - договір № ЦЗВ-14-00917-01 та 4 251,5 грн. за 1 т - договір № ЦЗВ-14-01017- 01.

В той же час, середня ринкова цына дизельного палива при його постачанні залізничними цистернами на товарному ринку України, станом на 25.01.2017 складала 23 120 грн. за 1 т, тобто у порівнянні з 15.12.2016 та 22.12.2016 змінилася у бік збільшення ( з урахуванням акцизного збору) лише на 2 580 грн. за 1 т та 2 290 відповідно.

Таким чином, 16.01.2017 та 25.01.2017 службові особи філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у результаті укладення додаткових угод № 1-3 до вказаних договорів поставки вчинили розтрату майна державного підприємства ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на користь та в інтересах іншої юридичної особи - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », на суму близько 101 910 000 грн., що більш ніж у 600 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян тому є особливо великими розмірами, тобто вчинили злочин передбачений ч. 5 ст. 191 КК України.

Під час досудового розслідування у детективів виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, які виготовлені та отримані службовими особами філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час підготовки, організації та проведення конкурсних торгів із закупівлі дизельного палива, оголошення про які були розміщені 02.11.2016 у системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за номером UA-2016-11-02-000466-с, а також до документів щодо укладення та виконання договору поставки № ЦЗВ-14- 00417-01 від 05.01.2017, в тому числі документів вивчення цін на ринку, підготовки до відкритих торгів, фінансово-господарських та організаційно- розпорядчих документів, та ін.

У Національного антикорупційного бюро України є підстави вважати, що зазначені вище речі та документи перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), оскільки філія « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є відокремленим підрозділом ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » і згідно інформації, розміщеної у системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 », організовувала і забезпечувала конкурсні торги з закупівлі дизпалива, уклала та виконує відповідні договори про державну закупівлю.

Вивчення та дослідження вказаних речей та документів дасть можливість встановити конкретні процедурні порушення службовими особами філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » їх службових обов'язків та положень ЗУ «Про публічні закупівлі», а також невідповідність дій таких осіб інтересам державного підприємства, що має наслідком факти перевищення ціни закупівлі та будуть використанні в даному кримінальному провадженні в якості доказів спричинення шкоди (збитків) державному підприємству, а також будуть передані для проведення експертних досліджень.

Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути доказами у кримінальному провадженні, зважаючи на неможливість іншим способом встановити обставини, детектив просить надати відомості, які містяться у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з можливістю їх вилучення, оскільки оригінали документів будуть передані для проведення відповідних експертиз, результати яких будуть використані як докази у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, відносяться інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація, має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Крім того, детективом було доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Надати групі детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: щодо державної закупівлі дизельного палива, оголошення про яке було оприлюднене (розміщено) 02.11.2016 у системі публічних закупівель, « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за номером UA-2016-11-02-000466с, зокрема: документація щодо аналізу цін на ринках продукції: службові записки, доповідні записки, матеріали аналізу та моніторингу цін, матеріали службового листування, підготовча документація щодо закупівлі, документація конкурсних торгів, зміни та роз'яснення до документації, в тому числі протоколи внесення змін, протоколи засідання комітету конкурсних торгів, протоколи розкриття та оцінки пропозицій, протоколи відхилення пропозицій конкурсних торгів, тощо; договірна документація, в тому числі усі додатки та додаткові угоди, специфікації до договору № ЦЗВ-14-00417-01 від 05.01.2017, протоколи, інші додатки, переддоговірне, договірне та після договірне листування з постачальником, листування з постачальником щодо укладення та виконання договору чи внесення в нього змін, листування з іншими учасниками конкурсних торгів, документи, які підтверджують повноваження підписантів договорів та додаткових угод; фінансово-господарська документація щодо вказаних закупівель, в тому числі рознарядки на постачання палива, податкові накладні, товаротранспортні накладні, залізничні накладні, видаткові накладні, акти прийому передачі продукції, акти звірки, інші товаро-супутні документи, документи, що підтверджують оплату продукції; інші речі та документи щодо зазначених державних закупівлях, з можливістю ознайомитися з ними та вилучити їх.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.

У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1