Рішення від 19.02.2018 по справі 759/10949/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/10949/17

пр. № 2-а/759/329/17

19 лютого 2018 року Святошинський районний суд м. Києва у складі суду : суддя Величко Т.О., за участі секретаря судових засідань Забелі А.В. розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про стягнення суми надмірно сплачених пенсійних коштів в розмірі 17 560,06 грн., з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом щомісячного відрахування з пенсії 20 відсотків її розміру, починаючи з 01 серпня 2017 року неправомірними.Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві скасувати рішення про стягнення суми надмірно сплачених пенсійних коштів в розмірі 17 560,06 грн., з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом щомісячноговідрахування з пенсії 20 відсотків її розміру, починаючи з 01 серпня 2017 року неправомірними, Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повернути ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, кошти, що утримувались з його щомісячної пенсії, згідно рішення Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, починаючи з 01 серпня 2017 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 проходив військову службу у Збройних Силах України з 03 червня 2015 року по 02 грудня 2016 року, (з 03 червня 2015 року по 01 червня 2016 року на підставі Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14.01.2015 року, а з 02 червня 2016 року по 02 грудня 2016 року Позивачем було укладено контракт на проходження військової служби в Збройних Силах України строком на 6 місяців , згідно Закону України №711-УІІІ від 06.10.2015 року "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").31 травня 2017 року Позивачем було подано документи до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, для проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років та суми грошового забезпечення.

Позивач зазначив, що 26 червня 2017 року Позивачем було отримано лист Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 14545/03 від 21 червня 2017 року, з якого слідує, що у зв'язку з проходженням військової служби з 03 червня 2015 року по 02 грудня 2016 року, Позивачу здійснено перерахунок пенсії, яку Позивач отримував протягом зазначеного часу, та зазначено, що з 01 липня 2017 року пенсія становитиме 3758,68 грн.Разом з тим, у вказаному листі зазначається, що відповідно до положень ч. 3 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", були відсутні підстави для виплати Позивачу пенсії за період з 02 червня 2016 року по 02 грудня 2016 року тобто за час проходження мною військової служби за контрактом.Таке рішення ГУ ПФ в м. Києві було прийнято, оскільки, на його думку, умови прийняття Позивача на військову службу за контрактом не відповідали вимогам ч. 3 ст. 2 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач зазначив, що цим же листом Позивачу було запропоновано добровільно сплатити кошти у сумі 17 560,06 грн, неправомірно отримані Позивачем у вигляді пенсії під час військової служби за контрактом, в противному випадку зазначена сума буде стягнута на підставі рішення ГУ ПФ в м. Києві шляхом утримання щомісячно 20% від суми пенсії, починаючи з 01 серпня 2017 року. Позивач вважає винесення такого рішення Відповідачем неправомірним, що суттєво порушує права та інтереси, призводить до незаконного позбавлення частини пенсійних коштів, а отже таке рішення підлягає скасуванню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу у Збройних Силах України з 03 червня 2015 року по 02 грудня 2016 року, (з 03 червня 2015 року по 01 червня 2016 року на підставі Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14.01.2015 року, а з 02 червня 2016 року по 02 грудня 2016 року Позивачем було укладено контракт на проходження військової служби в Збройних Силах України строком на 6 місяців , згідно Закону України №711-УІІІ від 06.10.2015 року "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

Судом встановлено, що 26 червня 2017 року Позивачем було отримано лист Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 14545/03 від 21 червня 2017 року, з якого слідує, що у зв'язку з проходженням військової служби з 03 червня 2015 року по 02 грудня 2016 року, Позивачу здійснено перерахунок пенсії, яку Позивач отримував протягом зазначеного часу, та зазначено, що з 01 липня 2017 року пенсія становитиме 3758,68 грн.Разом з тим, у вказаному листі зазначається, що відповідно до положень ч. 3 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", були відсутні підстави для виплати Позивачу пенсії за період з 02 червня 2016 року по 02 грудня 2016 року тобто за час проходження ним військової служби за контрактом.Таке рішення ГУ ПФ в м. Києві було прийнято, оскільки, на його думку, умови прийняття Позивача на військову службу за контрактом не відповідали вимогам ч. 3 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведеня мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту, виплата пенсій під час такої служби не припиняється, після звільнення із служби цих осіб виплата пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу поворного прийняття їх на службу до дня демобілзації або звільення.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчиненнядії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно ч. 3 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладання нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, виплата пенсій не припиняється.

Згідно ст.63 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і зниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих і органів або суду.

Так, згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності розрахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне і страхування" встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягнуті на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відповідно до п. 3 Постанови правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року № 6-4 "Про затвердження Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера, або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягнуті на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку відповідно до ст. 50 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку, як одержувач пенсії.

Відповідно вимог ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. В разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду. Суми пенсій виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї, тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Доказів правомірності свого рішення, а також заперечень, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 41 Конституції України, ст. ст. 2, 73, 77, 241-247, 257-263, 295, 297 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про стягнення суми надмірно сплачених пенсійних коштів в розмірі 17 560,06 грн., з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом щомісячного відрахування з пенсії 20 відсотків її розміру, починаючи з 01 серпня 2017 року неправомірними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві скасувати рішення про стягнення суми надмірно сплачених пенсійних коштів в розмірі 17 560,06 грн., з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом щомісячноговідрахування з пенсії 20 відсотків її розміру, починаючи з 01 серпня 2017 року .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повернути ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, кошти, що утримувались з його щомісячної пенсії, згідно рішення Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, починаючи з 01 серпня 2017 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Т.О. Величко