Тальнівський районний суд Черкаської області
Справа № 704/1157/17
05.01.2018 року Тальнівський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Міщенко К.М.,
при секретарі - Самсоновій І.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в особі Звенигородського об'єднання УПФУ Черкаської області про проведення перерахунку помилково призначеної пенсії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в особі Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області проіндексівати та перерахувати йому пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 12 кращих місяців праці в зоні радіоактивного забруднення. Також просить суд здійснити вірний підрахунок трудового стажу відповідно до вимог чинного законодавства. На підставу своїх вимог посилається на те, що він отримує пенсію за віком, однак всупереч чинному законодавству йому було призначено пенсію нижче мінімальної, а саме 949 грн. на місяць. Він неодноразово звертався до відповідача з поданням розрахунків та проханням надати обґрунтовані відповіді щодо перерахунку йому пенсії, однак йому було відмовлено або надано неконкретні і неоднозначні відповіді, в зв'язку з чим він змушений звернутись з даним позовом до суду.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали повністю та просили суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав суду заперечення на позов та пояснив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Звенигородському об'єднаному управлінні ПФУ Черкаської області з 02.01.2017 і отримує пенсію по віку, відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (з врахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-УІ) та врахуванням статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
Загальний стаж позивача становить - 23 роки 2 місяці 7 днів.
За вимогою ОСОБА_1 розрахунок пенсії проведено із заробітку за нормами абзацу другого статті 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тобто відповідно статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кращих 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Розмір пенсії ОСОБА_1, відповідно склав - 949,00 грн. в тому числі: розмір пенсії по 1 складовій при неповному стажі становить 140,56 грн. + розмір 2 складової - 684,84 грн = 825,40 грн. Також встановлена державна адресна допомога в сумі 123,60 грн.
Управлінням Пенсійного фонду позивачеві неодноразово повідомлялося, що в разі подання ним заяви про зміну виду розрахунку з урахуванням вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" тобто із заробітної плати за будь- які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до липня 2000 року, та за весь період страхового стажу починаючи з липня 2000 року, розмір пенсії його становитиме - 1612,52 грн. Однак, з відповідною заявою позивач так і не звертався до управління, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до положень п.10 Перехідних положень КАС України в редакції від 15.12.2017 року справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши докази у їх сукупності та оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що базується на засадах відносності та припустимості доказів, приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено і не заперечується сторонами, що
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Звенигородському об'єднаному управлінні ПФУ Черкаської області з 02.01.2017 і отримує пенсію по віку, відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV та врахуванням статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», його загальний стаж позивача становить - 23 роки 2 місяці 7 днів.
Згідно заяви ОСОБА_1 від 31.03.2017 р. він просить Управління ПФУ в Тальнівському районі назначити йому пенсію на підставі ст. 57 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за кращих 12 місяців.
Згідно ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 передбачено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 N 1058-ІУ, передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Тобто, ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що частина розміру пенсії за віком за період стажу набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого Закону (1 складова), а частину розміру пенсії за період ( страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону ( 2 складова).
Таким чином, судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до наведених вище норм законодавства і її розмір складає - 949,00 грн. Дана сума складається з: розмір пенсії по 1 складовій при неповному стажі становить 140,56 грн. + розмір 2 складової - 684,84 грн. та державна адресна допомога в сумі 123,60 грн.,
Крім того, згідно повідомлення Пенсійного фонду України з 1 жовтня 2017 року ОСОБА_1 було підвищено пенсію на 424 грн. і його пенсія становить 1373 грн. щомісячно, тому суд приходить до висновку, що позов в частині вимог щодо перерахунку пенсії за віком задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про індексувати позивачу пенсію, то суд зазначає наступне:
Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (із змінами, далі - Закон від 03.07.1991 № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Згідно даної норми пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону від 03.07.1991 № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Оскільки позивач в позовній заяві не вказує на підстави проведення йому індексації, а також не вказав розміру грошового доходу, який підлягає індексації, то дані позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Також суд приходить до висновку, що не підлягають задоволенню і позовні вимоги щодо здійснення підрахунку трудового стажу відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки судом встановлено, що трудовий стаж позивачу, що дає право на трудову пенсію обчислено відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі поданих ним документів та на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Інших відомостей, які б були підставою для перерахунку трудового стажу позивачем надано не було.
На підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV, Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796, та керуючись ст.241-246 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в особі Звенигородського об'єднання УПФУ Черкаської області про проведення перерахунку помилково призначеної пенсії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя К. М. Міщенко