Справа № 638/2183/18
Провадження № 2-о/638/103/18
21.02.2018 року Дзержинський районний суд м. Харкова
в складі: головуючого судді Хайкіна В.М.
при секретарі Шульзі К. І.
з участю судового розпорядника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа: Харківській міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту народження дитини,-
Заявник ОСОБА_2 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова із заявою про встановлення факту народження дитини, а саме ОСОБА_3, яка народилася 25.01.2018 року у м. Сімферополь. Свої заявлені вимоги обґрунтовує тим, що у нього народилася донька на території окупованій території України, підтвердженням чого є медичне свідоцтво про народження. Він звернувся до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській областіщодо реєстрації народження дитини, проте отримав відмову, оскільки медичне свідоцтво про народження серії 35 №026356, видане Сімферопольським клінічним пологовим будинком №2 не є підставою для проведення державної реєстрації народження. Просить встановити факт народження дитини жіночої статі 25.01.2018 року у м. Сімферополь, а також встановити дані про її батьків.
Заявник в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням слухати справу без його участі, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській областів судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням слухати справу без його участі, заперечень щодо встановлення факту народження немає.
Суд, дослідивши доводи заявника та оцінивши докази, представлені в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2, громадянин ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, має зареєстроване місце проживання в Україні за адресою: м. Харків, вул. Цілиноградська, 54, що підтверджується паспортом громадянина ОСОБА_5, та посвідкою на проживання.
Згідно свідоцтва про шлюб серії І-ВЛ №322552, ОСОБА_2 та ОСОБА_6, громадянка України, 27 червня 2017 року зареєстрували шлюб у Харківському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, актовий запис №1710.
Згідно Обмінної карти №568 Жіночої консультації КЗОЗ «Харківський міський пологовий будинок №1», ОСОБА_6 знаходилась на обліку як вагітна двійнею.
01 лютого 2018 року видано медичне свідоцтво про народження серії 35 №026356 про народження ОСОБА_6 25 січня 2018 року дитини, дівчинки.
Згідно наявних матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до Харківського міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області із документами про народження дитини, ОСОБА_3, яка народилася 25.01.2018 року у м. Сімферополь. Розглянувши надані документи, заінтересованою особою винесено відмову у проведенні державної реєстрації народження (№ 2405/15.1-04-05 від 16.02.2018).
Згідно статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до частини 1 статті 144 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Заявник вказує, що його дружина народила дівчинку у м. Сімферополь, яка на теперішній час є тимчасово окупованою територією.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Так, заявник звернувся до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, однак йому було відмовлено в реєстрації народження дитини.
Відповідно до пункту 18 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно віст. 1 8 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
Відповідно до частини 3 статті 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини 5 статті 317 ЦПК України в разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження доньки.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Таким чином, заява ОСОБА_2, заінтересована особа: Харківській міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню у повному обсязі, оскількивстановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив факт факт народження громадянкою України ОСОБА_6. ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, 25.01.2018 року в м. Сімферополь, АР Крим, дитини жіночої статі, батьком якої є громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4
Керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 14, 81, 315-319ЦПК України, ст.144 Сімейного кодексу України,ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п. 18постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,-
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа: Харківській міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, 25.01.2018 року в м. Сімферополь, АР Крим, дитини жіночої статі, батьком якої є громадянин ОСОБА_5 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги до або через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: