Справа № 563/205/18
21.02.2018 м. Корець
Суддя Корецького районного суду Рівненської області Загородько Н. А. розглянувши матеріали, що надійшли від Корецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2 -
- за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
На розгляд до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, складений старшим державним виконавцем Корецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області щодо ОСОБА_1, в зв'язку з несплатою останнім аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі 23947,67 грн, що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме з 12.06.2014 року.
Згідно ст. 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення не містить пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не підписаний вказаною особою та в ньому відсутній запис про відмову вказаної особи від підписання протоколу.
Враховуючи викладене вище, під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, не роз'яснені її права і обов'язки, передбачені Кодекс України про адміністративні правопорушення; нормативно-правовий акт № 8073-X від 07.12.1984" статтею 268 цього Кодексу, не відібрані її пояснення по суті адміністративного правопорушення, не вручено копію вказаного протоколу, що перешкоджає суду належним чином розглянути адміністративну справу, вказаний матеріал підлягає поверненню до органу, який його склав, для належного оформлення у відповідності до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд -
постановив:
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Корецького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя