19.02.2018 справа № 17/226/08-АП
Суддя Корсун В.Л. розглянувши заяву начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області ОСОБА_1 за вих. від 09.02.18 № 06-671 про заміну стягувача у виконавчому листі по справі № 17/226/08-АП
за позовною заявою: Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції, 69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 12
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю “Три-А”,
юр. адреса: 70224, Запорізька обл., Гуляйпольський р-н, с. Верхня Терса, вул. Леніна, 74,
факт. адреса: 70224, Запорізька обл., Гуляйпольський р-н, с. Верхня Терса, вул. Механічна, 4
про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків в розмірі 840,09 грн.
без виклику представників сторін
Постановою господарського суду Запорізької області від 27.06.08 у адміністративній справі № 17/226/08-АП (яка була розглянута в порядку КАС України) судом задоволено у повному обсязі адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю “Три-А” заборгованості по сплаті страхових внесків в розмірі 840,09 грн.
Згідно з вказаним процесуальним рішенням, суд постановив стягнути з відповідача на користь позивача 840,09 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків.
На виконання постанови господарського суду Запорізької області від 27.06.08 - 24.07.08 вказаним судом видано відповідний виконавчий лист.
19.02.18 до господарського суду Запорізької області (в порядку ст. 379 ГПК України) надійшла заява за підписом начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області ОСОБА_1 за вих. від 09.02.18 № 06-671 про заміну стягувача у виконавчому листі по справі № 17/226/08-АП, а саме: Запорізьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ЄДРПОУ 20485413) його правонаступником - Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (р/р 37176200900800 в ГУДКСУ Запорізької області, МФО 813015, ЄДРПОУ 41320207).
19.02.18 протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду заява по справі № 17226/08-АП передана на розгляд судді Корсуну В.Л.
Розглянувши вказану заяву суд дійшов висновку про наявність правових підстав для її (заяви) направлення разом з матеріалами адміністративної справи № 17/226/08-АП за предметною підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду з огляду на наступне.
З 01.09.05 набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України (в редакції станом на час вирішення спору у справі № 17/260/08-АП) визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Поняття “адміністративна справа” визначено у ст. 4 в КАС України, де під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
В свою чергу, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, “публічно-правовий спір” це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Вбачається, що справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Також, ст. 4 КАС України було визначено поняття “суб'єкт владних повноважень” яким є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, ін. суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ст. п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України (у відповідній редакції), адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Статтею 19 КАС України визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 цієї статті.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
“...4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; ...”
Нормами, закріпленими в ГПК України (в редакції чинній з 15.12.17) не передбачено правових підстав для розгляду господарським судам адміністративних справ, ін. заяв чи клопотань у таких справах.
Проте, згідно з п. 6 розділу 7 (Прикінцеві та перехідні положення КАС України в редакції чинній до 14.12.17), до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до ГПК України 1991 р., вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України.
Відповідно до абзаців 1, 3 п. 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, окружний адміністративний суд починає свою діяльність після призначення (обрання) до його складу не менше трьох суддів і за наявності облаштованого приміщення.
Про початок діяльності кожного окружного та апеляційного адміністративних судів Державна судова адміністрація України повідомляє через загальнодержавні та відповідні місцеві офіційні друковані видання.
Офіційне відкриття, у т.ч. облаштованого приміщення Запорізького окружного адміністративного суду, відбулось 17.12.08.
В офіційному друкованому видані - газеті “Урядовий кур'єр” від 09.12.08. № 231 Державна судова адміністрація України, відповідно до ч. 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, повідомила про початок діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська (нова назва - ОСОБА_2), буд. 65-в, з 29.12.08.
Згідно з абзацами 3, 5 п. 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України (в редакції до 14.12.17), після початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні позови, подані до відповідних місцевих господарських судів у справах, що підсудні окружному адміністративному суду, передаються цими судами до окружного адміністративного суду, якщо провадження у справі ще не відкрито.
Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими та апеляційними господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються і вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту.
Розпочинаючи із 15.12.17 набув чинності Закон України від 03.10.17 № 2147 “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та ін. законодавчих актів”.
Із змісту вказаниого законодавчого акту, а також з його прикінцевими та/або ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ, не вбачається право того чи іншого господарського суду (у даному випадку господарського суду Запорізької області) станом на час винесення цієї ухвали розглядати заяви у справах, які відносяться до адміністративної юрисдикції.
Тим більше, у справах спір в яких було вирішено ще у 2006-2008 р.р. (у даному випадку до 27.06.08, тобто до дати, коли розпочав свою роботу Запорізький окружний адміністративний суд).
З підстав наведених вище у тексті цієї ухвали, заява начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області ОСОБА_1 за вих. від 09.02.18 № 06-671 про заміну стягувача у виконавчому листі по справі № 17/226/08-АП (разом із матеріалами вказаної адміністративної справи) підлягає передачі (направленню) за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду для вирішення питання щодо розгляду вказаної заяви в порядку так у строки визначені в КАС України у відповідній редакції.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 19, 20, 37, 171 КАС України (в редакції чинній з 15.12.17), ч.ч. 4, 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України (в редакції чинній до 14.12.17), суд
Заяву за вих. від 09.02.18 № 06-671 про заміну стягувача у виконавчому листі по справі № 17/226/08-АП разом з матеріалами вказаної справи за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції про стягнення з ТОВ “Три-А” 840,09 грн. заборгованості по сплаті страхових внесків направити за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду (69041, м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 65-в) для вирішення питання щодо розгляду вказаної заяви в порядку та у строки визначені в КАС України.
(Ухвала підписана - 21.02.2018)
Суддя В.Л. Корсун