номер провадження справи 32/164/17
13.02.2018 Справа № 908/2391/17
за позовом Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, пр. Соборний, 164, м. Запоріжжя)
до відповідача ОСОБА_1 житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області,( 71100, м. Бердянськ, Запорізька область, пл.Єдності , 2)
про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 14-рш від 27.06.2017р.
Судя ОСОБА_2
За участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_3, довіреність № 17 від 04.09.2017р.
від відповідача не з'явився
29.11.2017 на адресу господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 14-рш від 27.06.2017р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 30.11.2017 порушено провадження у справі № 908/2391/17, присвоєний номер провадження 32/164/17, справа призначена до розгляду на 21.12.2017.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” від 03.10.2017 р. №2147-VIII внесено зміни до Господарського процесуальної кодексу України, який набрав чинності з 15.12.2017р.
Згідно з п. 9 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи, що у цій справі вже порушено провадження за правилами Господарського процесуального кодексу України в редакції, яка діяла станом на день надходження позову до суду, а саме: 30.11.2017, суд вважає за необхідне повідомити сторони про перехід розгляду справи до норм чинного Господарського процесуального кодексу України зі стадії підготовчого провадження.
Справа № 908/2391/17 розглядається за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ст. 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
З метою дотримання вимог чинного ГПК України, а саме ст. 80 ГПК України, судом запропоновано сторонам надати додаткові докази по справі та заявити клопотання.
В судове засідання 21.12.2017 представники сторін не з'явились.
З метою забезпечення дотримання справедливого та неупередженого вирішення спору, судове засідання відкладалось до 13.02.2018
Ухвали суду були направлені на адреси сторін, в установленому законом порядку та в строк. Повідомлення про вручення відповідачу ухвали про порушення провадження у справі долучено до матеріалів справи.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що сторони належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.
Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.
Відповідно до ч. 3 п. 2 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Відповідач в судове засідання 13.02.2018р. не з'явився повторно, відзив на позовну заяву суду не надав.
Представником позивача в судовому засіданні заявлено клопотання про перехід до розгляду справи по суті.
Клопотання судом задоволено.
В судовому засіданні 13.02.2018 судом закрито підготовче провадження. За клопотанням представника позивача суд перейшов до розгляду спору по суті.
З урахуванням викладеного, суд вважає за доцільне розглянути справу по-суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю відповідача.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи у їх сукупності, вислухавши пояснення представника позивача, суд -
За результатами дослідження ринку послуг з вивезення побутових відходів (на виконання доручення Антимонопольного комітету України від 15.02.2017 за №13-01/49) в межах м. Бердянськ на предмет дотримання у 2014 - 2016 роках законодавства про закисі економічної конкуренції, в діях ОСОБА_1 житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (далі - УЖКГ Виконкому) було виявлено ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50. частиною першою статті 15 Закону України
«Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг зі збирання та перевезення ТПВ.
В зв'язку з цим, розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення) від 31.03.2017 № 17-р у відношенні УЖКГ Виконкому було розпочато розгляд справи № 02/08-17, про що листом від 31-03.2017 № 02-18/07-797 УЖКГ Виконкому було повідомлено.
У зв'язку із недосягненням згоди щодо виконання рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 14-рш від 27.06.2017р.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов наступного висновку:
Правові відносини щодо діяльності у сфері поводження з відходами, визначення
основних умов, вимог і правил щодо екологічно безпечного поводження з відходами, зокрема регулюються Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про відходи», «Про житлово - комунальні послуги», Порядком проведення конкурсу на надання
послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів
України від 16.11.2011 №1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів» (далі - Порядок № 1173).
Відповідно до визначень термінів, наведених у статті 1 Закону України «Про відходи»: - побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення;
- тверді відходи - залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, товарів, продукції, що не можуть у подальшому використовуватися за призначенням;
- рідкі відходи - побутові відходи, що утворюються у будинку за відсутності централізованого водопостачання та каналізації і зберігаються у вигрібних ямах;
- послуги з виведення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.
Пунктом 55 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення питання щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Статтею 35-1 Закону України «Про відходи» визначено, що збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для нього транспортними засобами.
Пунктом 1 Порядку №1173 визначено, що цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту.
Пунктом 4 Порядку №1173 визначено, що підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами (далі - організатор конкурсу) у порядку, встановленому законом.
Абзацом першим пункту тридцятого Порядку №1173 визначено, що організатор
Конкурсу протягом не більше як п'яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу, та зазначає строк, протягом якого виконавець має право надавати такі послуги, але не менш як п'ять років.
Отже, підставою для прийняття органом місцевого самоврядування рішення про визначення виконавців послуг з вивезення, зокрема із збирання та перевезення побутових відходів є рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту.
На теперішній час виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території приватного сектору міста визначено комунальне підприємство «Бердянськекотранс» Бердянської міської ради (відповідно до рішення Бердянської міської ради від 11.12.2012 №3 «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з території приватного сектору міста»).
Листом від 03.03.2017 № 01-1355/35 виконавчий комітет Бердянської міської ради повідомив, що 18.07.2014 Бердянською міського радою було прийнято рішення №17 «Про проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів», яким вирішено:
- провести конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор міста);
- визначивши організатором конкурсу управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради;
- затвердити склад комісії з проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з приватного сектору міста;
- управлінню житлово-комунального господарства здійснювати всі дії, пов'язані з проведення конкурсу у строгій відповідності до вимог чинного законодавства;
- організатору конкурсу - управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради: підготувати конкурсну документацію та провести конкурс у відповідності до вимог чинного законодавства; за результатами конкурсу підготувати та надати на розгляд чергової сесії Бердянської міської ради проект рішення щодо визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з території приватного сектору в кожному мікрорайоні міста;
- відповідальність за виконання цього рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
- контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії міської ради з питань житлового, комунального господарства, енергозбереження, транспорту та зв'язку, з питань екології та раціонального природовикористання, з питань управління комунальною власністю.
За інформацією УЖКГ Виконкому (лист від 29.03.2017 № 442) в період з 2014 по 2016 роки конкурс на падання послуг з вивезення побутових відходів з території приватного сектору в м. Бердянськ не проводився.
Тобто, управлінням житлово-комунального господарства виконавчою комітету Бердянської міської ради не проведено конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор).
В місті Бердянськ послуги з вивезення твердих побутових відходів, крім комунального підприємства «Бердяпськекотранс», надають: 'ГОВ «Керуюча компанія «Коменерго-Бердянськ», ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ФОН ОСОБА_10, ФОП ОСОБА_11
Тобто судом встановлено що товарний ринок з вивезення ТПВ є потенційно конкурентним.
Відповідно до третього пункту Порядку №1173, учасниками конкурсу можуть бути суб'єктами господарювання, установчими документами яких передбачено провадження діяльності у сфері поводження з побутовими відходами, а також, які можуть забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України «Про житлово- комунальних послуг». При цьому, будь-яких інших обмежень, щодо участі у такому конкурсі Порядок не містить, а отже, конкурс є відкритим для всіх претендентів
Таким чином, не проведення, всупереч вимогам чинного законодавства, конкурсу з надання послуг їх вивезення ТПВ обмежує право певних осіб, які мали (мають) намір взяти участь у конкурсі, змагатися за право здійснення відповідної діяльності на ринку надання послуг із вивезення ТПВ.
Крім того, надання права здійснювати вивезення побутових відходів без участі у конкурсі звільняє суб'єктів господарювання від потреби пропонувати для здобуття права на надання такої послуги, кращі умови її надання, тобто використовувати власні досягнення для отримання переваг порівняно з іншими суб'єктами господарювання.
Разом з тим, проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор міста)сприятиме створенню конкурентного середовища на цьому ринку та покращенню якості послуг.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції», органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь - яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Таким чином, не проведення управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради з липня 2014 року до травня 2017 року конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор міста) може призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг з вивезення побутових відходів на підпорядкованій території.
Враховуючи вищевикладене, бездіяльність ОСОБА_1 житлово-комунального виконавчого комітету Бердянської міської ради, яка полягає у не проведенні з липня 2014 року до травня 2017 року конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор міста) м. Бердянськ, є порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг зі збирання та перевезення ТПВ.
Тому, 27 червня 201 7 адміністративною колегією відділення було прийняте рішення № 14-рш, яким визнано, що бездіяльність управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради, яка полягає у не проведенні з липня 2014 до травня 2017 року конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор міста) Бердянськ, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 ст. 50, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку послуг зі збирання та перевезення ТПВ.
Зазначеним рішенням зобов'язано управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради припинити порушення, зазначене у пункті 1 рішення, шляхом проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор) Бердянськ.
Термін виконання зобов'язання - два місяці з дня отримання рішення.
Засвідчена копія рішення адміністративної колегії територіального відділення від 27.06.2017 14-рш була надіслана на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням № 6900702919302 разом із супровідним листом від 29.06.2017 № 02-17/07- 1440, та отримана відповідачем 30.06.2017.
Враховуючи викладене, відповідач повинен був виконати Рішення у строк до 30.08.2017.
Відповідно до частини першої статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
З матеріалів справи вбачається, що рішення виділення № 14-рш від 27.06.2017 в судовому порядку не оскаржувалось.
З метою з'ясування питання виконання зобов'язання встановленого Рішенням позивачем до відповідача було надіслано лист від 08.09.2017 №005-17/02-1614.
Листом №02-5738/38 від 14.09.2017 відповідач повідомив позивача, що Управлення житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради розроблений проект рішення Бердянської міської ради про проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів. На теперішній час згідно з даним проектом формується склад конкурсної комісії. Зазначений проект рішення планується розглянути на засіданні чергової сесії Бердянської міської ради.
Листом від 21.11.2017 № 02-7337/35 відповідач повідомив, що „ОСОБА_1 житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради розроблений та погоджений проект рішення Бердянської міської ради про проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів. Зазначений проект включено до порядку денного чергової сесії міської ради, пленарне засідання якої заплановано на 22.12.2017,"
На день розгляду спору по суті рішення № 14-рш відповідачем не виконано, доказів його належного виконання суду не надано.
Частиною 1 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Статтею Закону «Про Антимонопольний комітет України» визначено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету Украйні, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Частиною 2 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання позивач звернувся до суду з даним позовом.
На момент звернення до суду відповідач рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 14-рш від 27.06.2017р. не виконав.
Згідно зі ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 129 ГПК України, враховуючи міру та ступінь вини кожної із сторін у спірних правовідносинах, судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача на користь позивача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст. ст. 46, 129, 202, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до ОСОБА_1 житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 14-рш від 27.06.2017р. задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1 житлово - комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області виконати рішення адміністративної колегії обласною територіального відділення Антимонопольного комітету України № 14-рш від 27.06.2017, шляхом проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з одноквартирних житлових будинків міста (приватний сектор) Бердянськ.
Стягнути з ОСОБА_1 житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, (71100, м. Бердянськ, Запорізька область, пл.Єдності, 2, ЄДРПОУ 25969699) на користь Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, пр. Соборний, 164, м. Запоріжжя, ЄДРПОУ 20497824) 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 238 ГПК України, 16 лютого 2018.
Відповідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги. Відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.А. Колодій