21 лютого 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2167/17
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Соломко І.І, розглянивши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005) про визнання непровомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (відповідач), якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 26.08.2014 № 565 “Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України”, з посадового окладу в розмірі 1700 грн., та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаного наказу з 01.09.2014, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 26.08.2014 № 565 ''Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України'', зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.09.2014 № 1093/25870, йому має бути проведено перерахунок пенсії з розрахунку посадового окладу 1170 грн. Однак Головне управління ПФУ йому відмовило у перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 23.01.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.
Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам статті 162 КАС України, копія якого одночасно з поданням до суду має бути направлена іншим учасникам справи.
На адресу суду за вх. №3562/18 від 14.02.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано заперечення на позов, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію на підставі Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' (далі - Закон № 2262). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 ''Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262'' (далі - Постанова № 45) уповноважений орган готує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для призначення/перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду. Уповноваженими органами для військовослужбовців Міністерства оборони України є обласні військові комісаріати. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389 ''Про затвердження Положення про військові комісаріати'' обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги особам, звільненим з військової служби, і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил. Оскільки до Головного управління жодних довідок не надходило, тому вимоги позивача є передчасними.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків на ЧАЕС, відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80% грошового забезпечення.
07.11.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою, в якій просив, серед іншого, провести перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2014 відповідно до наказу Міністра оборони України від 26.08.2014 № 565 ''Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних сил України'', з посадового окладу в розмірі 1170 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.
20.11.2017 листом від 20.11.2017 за № 3193/03/ш-2 позивачу повідомлено, що правові підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Порядку про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема, посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
Наказом від 26.08.2014 № 565 ''Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України'', зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.09.2014 за № 1093/25870, затверджено схеми посадових окладів осіб офіцерського складу апарату Міністерства оборони України за основними типовими посадами в розмірах згідно з додатком 1; посадових окладів осіб офіцерського складу військової ланки, територіальних органів (підрозділів) Збройних Сил України за основними посадами в розмірах згідно з додатком 5.
Разом з тим, суд відхиляє аргументи позивача, що наказ Міністра оборони України від 26.08.2014 № 565 ''Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України'' є підставою для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб, так як даний наказ є відомчим документом і, відповідно, не є законодавчим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами Пенсійного фонду України і не може бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил статті 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб''.
Крім того, пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України № 389 від 03.06.2013 ''Про затвердження Положення про військові комісаріати'', встановлено, що обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб''.
Однак докази, які б підтверджували надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії позивачу, відсутні.
Таким чином, позовні вимоги є передчасними.
З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -
В задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005) про визнання непровомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 21 лютого 2018 року.
Суддя І.І. Соломко