Рішення від 01.02.2018 по справі П/811/2113/17

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2113/17

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області в інтересах Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області в інтересах Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Кіровоградській області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету Олександрійської міської ради Кіровоградської області податковий борг з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 57230,35 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб - підприємців у розмірі 57230,35 грн. Вказана сума є узгодженою та не сплаченою відповідачем у встановлений законодавством строк. У зв'язку з цим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та стягнути податковий борг у сумі 57230,35 грн.

Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав, про розгляд справи повідомлявся належним чином шляхом направлення ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі рекомендованою кореспонденцією за адресою відповідно до приписів ч.8 ст.126 КАС України.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку. Поштова кореспонденція, яка була направлена відповідачу за адресою, зазначеною в позовній заяві повернулась до суду з відміткою «за не запитом», що підтверджується підписом працівника зв'язку. (а.с. 26)

Відповідно до довідки наданої відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Кіровоградській області відповідач на обліку не перебуває (а.с.24).

Частиною 11 ст. 126 КАС України визначено, що розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

За таких обставин судом було здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.

Позивач у поданій позовній заяві просив суд розглянути справу без участі представника позивача (а.с. 5)

Суд вирішив здійснювати розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження оцінивши подані докази, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає повному задоволенню, з наступних підстав.

ОСОБА_1 є платником земельного податку з фізичних осіб.

Пунктом 286.1. ст.. 286 Податкового кодексу України передбачено, що: «Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру».

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення i справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Miністрів України.

«Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу», (п.286.5. ст.. 287 Податкового кодексу України)

Згідно п.287.5. ст.. 287 Податкового кодексу України передбачено, що: «Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення».

Суд встановив, що податковий борг відповідача виник у зв'язку з несплатою у повному обсязі податкових зобов'язань з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 57230,35 грн.

27.10.2016 року контролюючий орган сформував відповідачу податкове повідомлення - рішення № 18896-13, яким визначив останньому грошове зобов'язання з земельного податку з фізичних oci6 в сумі 645,59 грн. за 2013 piк.

Податкове повідомлення - рішення № 18896-13 було отримане відповідачем 01.12.2016 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с. 12)

27.10.2016 року контролюючий орган сформував відповідачу податкове повідомлення рішення № 18899-13, яким визначив останньому грошове зобов'язання з земельного податку з фiзичниx oci6 в сумі 3579,52 грн. за 2014 рік. (а.с. 12)

Податкове повідомлення - рішення № 18899-13 було отримане відповідачем 01.12.2016 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

27.10.2016 року контролюючий орган сформував відповідачу податкове повідомлення - рішення № 18897-13, яким визначив останньому грошове зобов'язання з земельного податку з фізичних oci6 в сумі 13412,40 грн. за 2015 рік.

Податкове повідомлення - рішення № 18897-13 було отримане відповідачем 01.12.2016 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с. 12)

27.10.2016 року контролюючий орган сформував відповідачу податкове

повідомлення - рішення № 18898-13, яким визначив останньому грошове зобов'язання з

земельного податку з фізичних oci6 в cyмі 19219,87 грн. за 2016 piк.

Податкове повідомлення - рішення № 18898-13 було отримане відповідачем

01.12.2016 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач не погодився з податковими повідомленнями - рішеннями № 18896 -

13, № 18897-13, № 18898-13, № 18899-13 та оскаржив їх до суду.

23.01.2017 року Кіровоградський окружний адміністративний суд ухвалив

постанову у cправі № п/811/1839/16 за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської ОДПІ

ГУ ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування

податкових повідомлень - рішень, якою відмовив у задоволенні позову.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від

11.07.2017 року по cправі № п/811/1839/16, апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.01.2017 року у cправі № п/811/1839/16 - залишено без змін.

Таким чином, постанова Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.01.2016 року по cправі № п/811/1839/16 набрала законної сили -11.07.2017 року.

30.06.2017 року контролюючий орган сформував відповідачу податкове повідомлення - рішення № 4084172-13, яким останньому визначив грошове зобов'язання з земельного податку з фізичних oci6 в сумі 20373,06 грн. за 2017 рік.

Податкове повідомлення - рішення № 4084172-13 було отримане відповідачем 26.07.2017 року, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с. 13)

Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом. Норми встановлені та закріплені Конституцією України є нормами прямої дії виходячи з того, що відповідно до ст.8 Конституції в Україні встановлено і діє принцип верховенства права.

Згідно з ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визначаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.

Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених вказаним Кодексом та законами з питань митної справи і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений вказаним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному вказаним Кодексом.

Як вбачається з положень п.п. 41.1, 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби. Органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень є органами стягнення.

Відповідно до п.58.3 ст.58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 ст. 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.

Згідно з п. 95.1. ст.95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).

Пунктом 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (пункт 87.2).

Відповідно до п.87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Докази вжиття відповідачем заходів щодо погашення податкової заборгованості в сумі 57230,35 грн. в матеріалах справи відсутні.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 25014, РНОКПП НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету Олександрійської міської ради Кіровоградської області заборгованість з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 57230 (п'ятдесят сім тисяч двісті тридцять) грн. 35 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула