про залишення позовної заяви без руху
08 лютого 2018 року м. Київ №810/631/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації, в якому просить:
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області оформити Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого АДРЕСА_1 та направити його з відповідними документами до Київської обласної державної адміністрації;
- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого АДРЕСА_1 статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 синього кольору, серія А з вкладкою у відповідності до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Положенням пункту 8 частини п'ятої статті 160 КАС визначено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Окрім того, згідно з частиною першої статті 161 КАС, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (частина четверта статті 161 КАС).
Як встановлено судом, позивачем в додатках до позовної заяви зазначено, зокрема, копія коду позивача, відповідь Управління соціального захисту населення №1131/08 від 10.11.2017 та копія квитанції про сплату судового збору.
Проте, у додатках до позовної заяви відсутні вказані документи, що підтверджено актом Київського окружного адміністративного суду від 07.02.2018.
При цьому, суд звертає увагу, що позивач просить звільнити його від сплату судового збору на підставі пункту 9 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI та на підтвердження пільг щодо сплати судового збору надає відповідні документи.
Окрім того, суд зазначає, що до позовної заяви додана копія листа Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області від 03.01.2017 №5/08, проте вказаний лист до переліку додатків до позовної заяви не включено.
З огляду на це позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати:
- належним чином засвідчені копії документів, не доданих до позовної заяви, зокрема, ідентифікаційного коду позивача та відповіді Управління соціального захисту населення 1131/08 від 10.11.2017 (у разі їх наявності);
- позовну заяву, яка оформлена у відповідності до вимог пункту 8 частини п'ятої статті 160 КАС (шляхом приведення у відповідність змісту переліку додатків фактично долученим документам і матеріалам) з урахуванням приписів частини першої статті 161 цього Кодексу та наведених вище висновків суду.
Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В позовній заяві зазначено про звернення позивача до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області з документами для видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Проте, не зазначено реквізитів відповідної заяви, з якою позивач звертався до вказаного органу.
Позовна заява також не містить реквізитів рішення Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області, яким позивачу відмовлено у видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
З огляду на це позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно зазначити реквізити заяви, з якою позивач звертався до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області для видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та реквізити рішення, прийнятого останнім, за результатом розгляду такої заяви, а також надати належним чином засвідчені копії таких документів (у разі їх наявності) або зазначити про наявність у іншої особи їх оригіналів.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС, передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу 1 частини статті 122 КАС, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тому, при визначенні початку вказаного строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Оскільки, позивачем не вказано коли він дізнався про своє порушене право, то в суду відсутня можливість з'ясувати питання, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, та чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Отже, позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, з доказами на підтвердження поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду або надати суду доказів, які підтверджують звернення до суду з даним позовом в межах строку, встановленого КАС.
Згідно з частинами першої та другої статті 169 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи положення статті 169 КАС, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та встановити строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС, суд
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити строк на усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Басай О.В.