Рішення від 26.01.2018 по справі 810/4576/17

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2018 року № 810/4576/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в квітні 2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015. Відповідач відмовляючи в задоволенні її заяви про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» вказав, що «вперше присвоєння рангу державного службовця відбулося 23 березня 2007 року, а тому стаж роботи на посаді віднесеній до відповідних категорій посад державних службовців визначених статтею 25 Закону, станом на 01 травня 2016 року складав 09 років 01 місяць 08 днів». Позивач вважає дану відмову неправомірною та просить визнати дії протиправними.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Відповідач надав до суду відзив на позов, в обґрунтування якого зазначив, що відмовляючи позивачу в задоволенні її заяви слід зазначити, що в особа має набути 10 років стажу на посадах державної служби саме на 1 травня 2016 року. У разі якщо на вказану дату не було набуто 10 років стажу державної служби, право на пенсію вона не матиме.

Частиною 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до трудової книжки позивача з 18 вересня 1974 року по 01 вересня 1975 року вона працювала старшою піонервожатою Маломоленської восьмирічної школи Хмельницького району Хмельницької області; з 01 вересня 1975 року по 15 серпня 1980 року навчалася стаціонарно в Кам'янець-Подільському державному педагогічному інституті; з 15 серпня 1980 року по 18 серпня 1981 року працювала вчителем в Іванківський середній школі; з 18 вересня 1981 року по 13 вересня 1983 року проходила службу в органах Міністерства внутрішніх справ; з 11 листопада 1983 року по 23 березня 2007 року працювала вчителем, вихователем в шкільних закладах Обухівського району Київської області; з 23 березня 2007 року по даний час працює державним службовцем в службі у справах неповнолітніх Київської обласної державної адміністрації.

В квітні 2017 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року. До зазначеного звернення позивач додала копію трудової книжки; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №699/01-12 від 03 квітня 2017 року; наказ начальника служби у справах дітей та сім'ї Київської обласної державної адміністрації № 02-к від 03 січня 2017 року; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією).

Відповідач листом №4285/1-3 від 21 липня 2017 року повідомив про відмову у переведенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року.

Відмову в задоволенні заяви про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року відповідач обґрунтував тим, що у ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж 10 років, оскільки вперше присвоєння рангу державного службовця відбулося 23 березня 2007 року, а тому стаж роботи на посаді віднесеній до відповідних категорій посад державних службовців визначених статтею 25 Закону, станом на 01 травня 2016 року, складав 09 років 01 місяць 08 днів.

Позивач, оскаржуючи відмову відповідача у призначенні пенсії за Законом України «Про державну службу», вказує на неправомірне не включення до стажу її роботи період проходження нею служби в органах Міністерства внутрішніх справ, оскільки такий час роботи зараховується до стажу державного службовця.

Частина перша статті 46 Конституції України встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, - на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Судом встановлено, що до стажу роботи на посаді державної служби ОСОБА_1 не зараховано період проходження нею служби в органах Міністерства внутрішніх справ з 18 вересня 1981 року по 13 вересня 1983 року.

Статтею 46 Закону України від 10 грудня 2015 року "Про державну службу" визначені особливості стажу державної служби, зокрема пунктом 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються:

1) час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону;

2) час перебування на посаді народного депутата України;

3) час перебування на посадах працівників дипломатичної служби;

4) час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування";

5) час перебування на посадах суддів;

6) час перебування на посадах прокурорів;

7) час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання;

8) час професійного навчання державного службовця з відривом від служби, якщо не пізніше 75 днів після його завершення така особа повернулася на державну службу, крім випадків, установлених законом;

9) період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом;

10) час перебування державного службовця у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду - у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку;

11) час перебування на посадах радників, помічників, уповноважених та прес-секретаря Президента України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника, працівників патронатних служб Прем'єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України, помічників-консультантів народних депутатів України, помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України, помічників суддів, а також на посадах патронатних служб в інших державних органах.

Виходячи з ч.4 п.2 ст.46 Закону «Про державну службу» час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання зараховуються до стажу державного службовця.

Як вбачається з наявної в справі копії трудової книжки, позивач з 18 вересня 1981 року по 13 вересня 1983 року проходила службу в органах Міністерства внутрішніх справ. З витягу з послужного списку від 24 червня 2016 року встановлено, що 24 вересня 1981 року позивачу було присвоєно звання старшини міліції, а з 01 вересня 1982 року - звання лейтенанта міліції.

Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року «Про державну службу».

Згідно пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку та Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої спільним наказом Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року №18-10 за часів СРСР (до 24 серпня 1991 року) до стажу державної служби зараховуються періоди роботи (служби) на посадах керівних працівників і спеціалістів у центральному апараті Міністерства внутрішніх справ СРСР, УРСР та інших республік СРСР, а також в апараті управлінь (самостійних відділів і інших підрозділів) внутрішніх справ - самостійних структурних підрозділів виконавчих комітетів місцевих Рад депутатів трудящих. Рад народних депутатів та апараті управлінь (самостійних відділів і інших підрозділів) внутрішніх справ, які були місцевими органами державного управління Міністерства внутрішніх справ СРСР, УРСР та інших республік СРСР.

Час служби в апараті перелічених вище органів внутрішніх справ зараховується лише на посадах середнього, старшого і вищого начальницького складу, а служба на посадах рядового та молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується.

Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року №114, спеціальне звання «старшина міліції» віднесене до молодшого начальницького складу, а спеціальне звання «лейтенант міліції» до середнього начальницького складу.

Враховуюче викладене, період роботи на посаді дільничного інспектора інспекції у справах неповнолітніх Українського селищного відділення міліції внутрішніх справ Обухівського райвиконкому може бути зараховано до стажу державної служби з 01 вересня 1982 року по 13 вересня 1983 року.

Таким чином позивач займала посади в Міністерстві внутрішніх справ, за які присвоюються звання, а тому цей час роботи з 01 вересня 1982 року по 13 вересня 1983 року враховується до стажу державного службовця, що було залишено відповідачем поза уваги та свідчить про протиправність його дій.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

В силу положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У відповідності до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини та п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивач мав необхідний стаж державного службовця на одержання пенсії державного службовця, суд приходить до висновку про протиправність дії відповідача щодо відмови позивачеві в призначенні пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу».

Виходячи з наведеного, а також системного аналізу вищевказаних норм права, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 77, 241- 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» .

3. Зобов'язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням стажу проходження служби на посаді дільничного інспектора інспекції у справах неповнолітніх Українського селищного відділення міліції внутрішніх справ Обухівського райвиконкому з 01 вересня 1982 року по 13 вересня 1983 року.

4. Стягнути з Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.