Ухвала від 08.02.2018 по справі 809/1901/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"08" лютого 2018 р. справа № 809/1901/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про залучення третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлани Василівни, третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Глибівська сільська рада Богородчанського району Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №№38971149, 38970205 від 26.12.2017, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.01.2018 за вказаним позовом ОСОБА_1 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду та залучено Глибівську сільську раду Богородчанського району Івано-Франківської області в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

07.02.2018 представником Управління реєстраційних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради подано до суду через канцелярію клопотання про залучення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (а.с. 161).

Клопотання мотивоване тим, що рішенням Івано-Франківської міської ради №57 від 11.03.2016 створене Управління реєстраційних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської рад, на яке покладено повноваження виконавчих органів міської ради, серед яких державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Станом на 07.02.2018 в такому Управлінні працюють дев'ять державних реєстраторів, які також наділені повноваженнями вчиняти реєстраційні дії щодо речових прав на нерухоме майно.

Зазначає, що обставини, які є предметом судового розгляду у даній справі, а також судове рішення, яке може бути ухвалене за наслідками її розгляду, можуть вплинути на права, інтереси та обов'язки, що пов'язані із наслідками вирішення справи з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Управління реєстраційних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Зокрема, суб'єктом виконання умов скасування рішення та вчинення дій, повинен бути не конкретний державний реєстратор, а орган державної реєстрації Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради у зв'язку з ймовірною відсутністю державного реєстратора на момент звернення.

Першим реченням частинии 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до початку першого судового засідання. Враховуючи те, що клопотання про вступ в справу подано 07.02.2018, а перше судове засідання призначено на 09.02.2018 суд ухвалив вирішити дане клопотання в порядку письмового провадження.

Розглянувши клопотання про залучення третьої особи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги клопотання, дослідивши і оцінивши наявні у матеріалах справи докази, в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Із змісту адміністративного позову та прохальної його частини слідує, що першою позовною вимогою позивача є визнання протиправними та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлани Василівни про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №№38971149, 38970205 від 26.12.2017, якими ОСОБА_1 відмовлено у державній реєстрації права приватної власності на дві земельні ділянки, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 за кадастровими номерами земельних ділянок НОМЕР_1 та НОМЕР_2. Іншою вимогою є зобов'язання державного реєстратора повторно розглянути заяву позивача від 19.12.2017.

Вказане свідчить, що дві вимоги ОСОБА_1 (про скасування реєстраційного рішення і зобов'язання вчинити дії щодо перегляду заяви про реєстрацію речового права) скеровані до державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

За змістом абзацу 1 пункту 2, пункту 3 частини 1 статті 6 Закону організаційну систему державної реєстрації прав, серед іншого, становлять:

- суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;

- державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення (частина 2 статті 6 Закону).

Аналіз вказаних норм Закону свідчить, що систему державної реєстрації прав складають державні реєстратори, якими є: відповідні суб'єкти державної реєстрації прав - зокрема виконавчі органи міських рад та державні реєстратори прав на нерухоме майно, як самостійній суб'єкти владних повноважень.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 10 Закону державним реєстратором, поряд з іншими, є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.

В той же час, самостійними реєстраторами є: нотаріус, державний виконавець та приватний виконавець (пункти 2, 3 частини 1 статті 10 Закону).

Таким чином, наведеними нормами Закону розмежовано поняття суб'єкта державної реєстрації прав - виконавчі органи міських рад, з яким державний реєстратор може перебувати у трудових відносинах та державного реєстратора, як самостійного учасника системи державної реєстрації.

В адміністративному позові відповідачем є державний реєстратор прав на нерухоме майно виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Гончаренко Світлана Василівна тобто державний реєстратор, який перебуває у трудових відносинах з Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, як суб'єктом державної реєстрації прав.

Отже, в даному випадку, суб'єктом державної реєстрації прав є Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради.

Статтею 37 Закону передбачено порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації прав. Частиною 1 даної статті Закону встановлено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.

Суд погоджується з доводами представника Управління реєстраційних процедур Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про те, що рішення в цій справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Однак, виходячи з системного аналізу норм Закону, Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради у спірних правовідносинах не може бути третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, а має відповідати за цим адміністративним позовом.

Таким чином, в задоволенні клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради слід відмовити.

Керуючись статтями 49, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання про залучення у справу №809/1901/17 Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.