Рішення від 08.02.2018 по справі 809/1889/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2018 р. справа № 809/1889/17

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2017 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку пенсії та не включення в розрахунок пенсії державного службовця нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця; зобов'язання нарахувати та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, в порушення норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про державну службу», відмовив позивачу у перерахунку пенсії та не включив в його заробіток (дохід) для обчислення пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та суму індексації заробітної плати відповідно до довідки Івано-Франківської обласної від 27.12.2017 за №11-114/1695р/182. Вважає такі дії протиправними та просить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, нарахувати та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.01.2018 відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження.

15.01.2018 Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало до суду заяву за № 263/06 від 15.01.2018 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а. с. 55).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 заяву Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд за правилами загального позовного провадження справи № 809/1889/17 за позовом ОСОБА_1 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення (а. с. 58 - 59).

Також, 15.01.2018 відповідач у строк встановлений судом подав суду відзив на позовну заяву. Відзив мотивований тим, що позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Обчислення пенсії здійснено виходячи із заробітку позивача в сумі 15 300, 15 гривень, з врахуванням обмежень по заробітній платі (5 050 гривень). Заробіток для обчислення пенсії державного службовця визначений у відповідності до довідок про складові заробітної плати за №№1-п, 2-п від 29.12.2006 за останні 24 місяці роботи перед звернення за пенсією. 27.12.2017 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії державного службовця з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за № 212 від 24.02.2013 не відносяться до інших надбавок, тому врахувати їх суму заробітної плати для обчислення пенсії не має підстав. Крім того, вважає, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України. З наведених підстав просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області за №139150 від 30.12.2006 ОСОБА_1, з 30.12.2006, призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Обчислення пенсії позивача як державного службовця здійснено у відповідності до довідок за №№1-п, 2-п від 29.12.2006 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» без врахувань матеріальної допомога на оздоровлення, матеріальної допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати позивача.

26.12.2017 позивач звернувся до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок йому пенсії з включенням в його заробіток (дохід) для обчислення пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань отриманої у листопаді 2005 року в розмірі 17 616, 02 гривень, та в березні 2006 року в розмірі 14 386, 59 гривень, матеріальної допомоги на оздоровлення отриману в грудні 2005 року в розмірі 14 539, 29 гривень та в травні 2006 - 14 171 гривню, а також сум проведеної в липні та листопаді 2005 року індексації заробітної плати.

27.12.2017 Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило позивачу у проведенні такого перерахунку, так як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не відносяться до інших надбавок, тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії не має підстав.

Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Згідно з статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень.

Заробітна плата складається з окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок, передбачених цим Законом.

Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад.

Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Посадовим особам органів місцевого самоврядування, які в період перебування на службі в цих органах визнані інвалідами I та II груп, незалежно від причини інвалідності пенсії по інвалідності призначаються в розмірах, передбачених законодавством України про державну службу, після припинення ними служби в органах місцевого самоврядування, за наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років та стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі повернення зазначених осіб на службу в органи місцевого самоврядування чи на державну службу виплата пенсії відповідно до цього Закону зупиняється до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування чи на державній службі. У цей час вони мають право на одержання пенсії, призначеної на загальних підставах.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно з статтею 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Державним службовцям, які у період перебування на державній службі визнані інвалідами I та II груп, незалежно від причини інвалідності пенсія по інвалідності призначається в розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, після припинення ними державної служби за наявності стажу державної служби не менше 10 років та страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, згідно з статтею 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

До того ж, відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

З правил Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення відноситься до заохочувальних і компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески (пункт 1); суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум (пункт 2).

Відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Враховуючи аналіз вказаних норм права, суд зазначає, що оскільки з нарахованих та виплачених роботодавцем матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати нараховуються та стягуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, то такі виплати входять до структури заробітної плати, і як наслідок матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати включаються в розрахунок для обчислення пенсії позивача.

Таким чином, суд вважає, що при відмові у перерахунку пенсії позивача відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим такі його дії слід визнати протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, зобов'язати нарахувати та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Щодо посилань відповідача на пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, то суд зазначає, що відповідно статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

За таких обставин, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог, а заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 41247138, індекс 77400, вулиця Галицька, 21, місто Тисмениця, Івано-Франківська область) в перерахунку ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з не включенням в розрахунок пенсії державного службовця нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 41247138, індекс 77400, вулиця Галицька, 21, місто Тисмениця, Івано-Франківська область) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки Івано-Франківської обласної ради від 27.12.2017 за №11-114/1695р/182.

Зобов'язати Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 41247138, індекс 77400, вулиця Галицька, 21, місто Тисмениця, Івано-Франківська область) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 31.12.2006.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.