про відкриття провадження в адміністративній справі
05 лютого 2018 року м. Київ №810/510/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави до Жуківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівської районної ради Київської області та Відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Перший заступник прокурора Київської області в інтересах держави з позовом до Жуківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівської районної ради Київської області та Відділу освіти Згурівської районної державної адміністрації Київської області, у якому позивач просить суд:
- визнати незаконною бездіяльність Жуківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівського районного ради Київської області та Відділу Згурівської районної державної адміністрації щодо невчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, площею 4,5 га під вказаним навчальним закладом;
- зобов'язати Жуківський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівського районного ради Київської області та Відділ освіти Згурівської районної державної адміністрації вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку 4,5 га, яка знаходиться за адресою: Київська обл., Згурівський р-н., с.Жуківка, вул.Шкільна, 59, шляхом звернення до Жуківської сільської ради Згурівського району Київської області з клопотанням про передачу у постійне користування вищевказаної земельної ділянки.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до положень статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною 1 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
У позовній заяві позивачем зазначено в якості третіх осіб Жуківську сільську раду Згурівського району Київської області та Головне управління Держгеокадастру у Київській області.
Відповідно до ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Як вбачається з позовної заяви, предметом позову є, зокрема, вимога про визнання незаконною бездіяльності Жуківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівського районного ради Київської області та відділу Згурівської районної дерлавної адміністрації щодо невчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, площею 4,5 га під вказаним навчальним закладом.
Судом встановлено, що земельна ділянка, площею 4,5 га, яка знаходиться за адресою: Київська обл., Згурівський р-н., с.Жуківка, вул.Шкільна, 59, перебуває у межах території Жуківської сільської ради Згурівського району Київської області.
У позовній заяві позивач зазначив про те, що передача позивачу у постійне користування вказаної земельної ділянки здійснюється виключно за рішенням Жуківської сільської ради.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно з п.7 Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держгеокадстру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, встановлено, що Головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Відповідно до пп.30 п.4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі, зокрема, дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що рішення, прийняте за результатами розгляду даної справи, може вплинути на права та обов'язки Жуківської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Київській області, оскільки вказаний орган місцевого самоврядування та виконавчої влади приймає участь у вирішенні питання про передачу земельних ділянок у користування фізичним та юридичним особам.
У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, Жуківську сільську раду та Головне управління Держгеокадастру у Київській області.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися одноособово суддею Кушновою А.О. за правилами загального позовного провадження.
2. Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
3. Призначити підготовче засідання на 05 березня 2018 року о 11:30 год.
Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
4. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів, Жуківську сільську раду Згурівського району Київської області (07643, Київська обл., Згурівський р-н., с. Жуківка, вул.Каштанова, буд.72) та Головне управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м.Київ, вул.Серпова, буд.3/14).
5. Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
6. Витребувати докази по справі від Жуківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівської районної ради Київської області:
- копію технічного паспорту на будівлю школи;
від Жуківської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Київській області:
- документи, які свідчать про площу земельної ділянки, яка використовується для обслуговування Жуківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівської районної ради Київської області;
- викопіювання з картографічного матеріалу із зазначенням на ньому земельної ділянки, яка використовується для обслуговування Жуківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Згурівської районної ради Київської області.
7. Запропонувати відповідачеві подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
8. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
9. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Кушнова А.О.