Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 січня 2018 р. Справа№805/4014/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., за участю секретаря судового засідання Смирнової Ю.А., представника позивача - Корнієнка А.Г. (довіреність від 25.10.2017 року № 177), відповідача - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Офісу великих платників податків ДФС України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.08.2017 року № 0006964613, -
15 листопада 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (надалі - ТОВ «ДТЕК Східенерго», позивач) звернулось до суду із позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.08.2017 року № 0006964613 на суму 42 043,99 грн. (в подальшому - спірне ППР), що прийняте Офісом великих платників податків ДФС України (далі за текстом - Офіс ВПП ДФС, відповідач).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Офісом великих платників податків ДФС прийнято податкове повідомлення - рішення від 03.08.2017 року № 0006964613, відповідно до якого до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 42 043,99 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних за періоди березень, липень, жовтень та грудень 2016 року. Позивач вважає зазначене податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки підприємство перебувало на території здійснення антитерористичної операції, що перешкоджає здійсненню господарської діяльності, наявність обставин непереборної сили підтверджена сертифікатами Торгово-промислової палати, а отже зазначені дії відповідача є порушенням ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 р. №1669-VІІ, якою встановлено пряму заборону на притягнення суб'єкту господарювання до відповідальності за неналежне виконання ним зобов'язань, якщо такий суб'єкт господарювання знаходився під дією обставин не переробної сили.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (ідентифікаційний код 31831942) зареєстроване як юридична особа 17 грудня 2001 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 266 120 0000 003409; в стані припинення не перебуває (а.с. 7-12).
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань слідує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків ДФС з 17.11.2006 року (а.с. 31-35).
Як слідує із наведеного вище витягу з ЄДР, до складу ТОВ «ТДЕК Східенерго» входять:
- Відокремлений підрозділ «Курахівська теплова електрична станція» (85612, Донецька область, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34),
- Відокремлений підрозділ «Зуївська теплова електрична станція» (86783, Донецька область, м. Зугрес, вул. 60 років Жовтня, 100),
- Відокремлений підрозділ «Луганська теплова електрична станція» (91480, Луганська область, м. Щастя, вул. Гагаріна, 1 «О») (а.с. 7-12).
10.07.2017 року Офісом ВПП ДФС проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «ДТЕК Східенерго» (код ЄДРПОУ 31831942) в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних за періоди: березень, липень, жовтень та грудень 2016 року (включно), за результатами якої податковим органом складено акт від 10.07.2017 року №403/28-01-46/31831942 (а.с. 17-19).
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ в розмірі 157 540,60 грн.,
- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ в розмірі 177,65 грн.,
- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ в розмірі 65 635,99 грн.
21.07.2017 року позивачем подані заперечення на акт про результати камеральної перевірки від 10.07.2017 року №403/28-01-46/31831942.
08.08.2017 року позивачем отримано відповідь на заперечення від 02.08.2017 року №41155/10/28-10-46-13-08, в якій зазначено, що висновки проведеної камеральної перевірки про порушення ТОВ «ДТЕК Східенерго» діючого податкового законодавства є правомірними та обґрунтованими.
Податковим повідомленням-рішенням від 03.08.2017 року № 0006964613 Офісом ВПП ДФС на підставі акту від 10.07.2017 року №403/28-01-46/31831942 та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період 03.2016, 07.2016, 10.2016, 12.2016, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п. 201.1, 201.10 ст. 201 та згідно п. 120-1.1 ст. 120 Податкового кодексу України, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 157 540,60 грн. застосовано до ТОВ «ДТЕК Східенерго» штраф у розмірі 10% у сумі 15 754,06 грн., за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 177,65 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 35,53 грн., за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 0,0 грн. застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 0,0 грн., за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 до більше календарних днів на суму ПДВ 65 635,99 грн. застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 26 254,40 грн., загальна сума штрафу становить 42 043,99 грн. (а.с. 26).
Реквізити податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих ТОВ «ДТЕК Східенерго» в ЄРПН з порушенням граничних строків їх реєстрації, зазначено у розрахунках фінансових санкцій до податкового повідомлення-рішення від 10.07.2017 року №403/28-10-46-13-31831942 (а.с. 27).
Не погоджуючись з прийнятим ППР, позивач звернувся зі скаргою до ДФС України, на яку 19.10.2017 року отримав Рішення ДФС України від 11.10.2017 року №22860/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду скарги. У вказаному рішенні зазначено, що ДФС України вирішено залишити без змін ППР Офісу великих платників податків від 03.08.2017 року № 0006964613, а скаргу платника податків - без задоволення (а.с. 30-31).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України, зокрема, визначено таке:
- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою;
- якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин;
- якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
На підставі п.192.1 ст. 192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
За пунктом 75.1.1 наведеної вище статті ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно підпункту 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
На підставі п. 58.1 ст. 58 ПК України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що за звітний період 03.2016, 07.2016, 10.2016, 12.2016 всупереч вимогам п. 201.10 ст. 201 ПК України, позивач несвоєчасно зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму ПДВ 223 354,24 грн. Реквізити податкових накладних, зареєстрованих ТОВ «ДТЕК Східенерго» в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків їх реєстрації, зазначено у розрахунках фінансових санкцій до податкового повідомлення-рішення від 03.08.2017 року № 0006964613 (а. с. 27).
Що стосується тверджень позивача про протиправність податкового повідомлення-рішення від 03.08.2017 року № 0006964613 та скасування його у повному обсязі через наявність у ТОВ «ДТЕК Східенерго» сертифікату ТПП № 2883/05-4 від 05.09.2014 року та сертифікату ТПП № 2875/05-4 від 05.09.2014 року про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 14 квітня 2014 року, які, на думку позивача, унеможливлює застосування штрафу, суд зазначає таке.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
За ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14.04.2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно даному переліку, м. Курахове, м. Зугрес (Донецька область) та м. Щастя (Луганська область) є населеними пунктами, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
За приписами ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Дослідженням сертифікатів № 2883/05-4 та № 2875/05-4 від 05.09.2014 року встановлено, що Торгово - промислова палата України засвідчила настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 14 квітня 2014 року для ТОВ «ДТЕК Східенерго» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків, обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату ТПП України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с. 36-37).
З огляду на вищезазначене суд дійшов висновку, що наявність у ТОВ «ДТЕК Східенерго» сертифікатів Торгово - промислової палати України № 2883/05-4 та № 2875/05-4 від 05.09.2014 звільняє позивача від відповідальності за невиконання зобов'язань з дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених п.201.10 ст. 201 ПК України.
Водночас суд зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а лише надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Наведені доводи також підтверджуються практикою Донецького апеляційного адміністративного суду, в тому числі у справі № 812/902/16 (колегія суддів: Гайдар А.В., Василенко Л.А., Ханова Р.Ф.).
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 1 600,00 грн., наведена сума відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.
На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Офісу великих платників податків ДФС України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.08.2017 року № 0006964613 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС України від 03.08.2017 року № 0006964613 на суму 42 043,99 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Офісу великих платників податків ДФС України (ЄДРЮФОП 39440996; місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11 Г) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (ЄДРЮФОП 31831942, місцезнаходження - 85612, Донецька область, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34) понесені судові витрати з судового збору у розмірі 1 600, 00 грн.
Вступну та резолютивну частини рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті 31 січня 2018 року. Повне судове рішення складене 9 лютого 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Чучко В.М.