Постанова від 13.02.2018 по справі 125/1103/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 125/1103/17

Головуючий у 1-й інстанції: Питель О.В.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

13 лютого 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Совгири Д. І. Курка О. П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_2 та Барської міської ради Вінницької області на постанову Барського районного суду Вінницької області від 15 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 (далі - позивач) до Барської міської ради Вінницької області, виконавчого комітету Барської міської ради Вінницької області (далі - відповідач 1, 2), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, Барське бюро по приватизації державного житлового фонду (далі - третя особа 1, 2) про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Барської міської ради Вінницької області №138 від 27 квітня 2017 року та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 09.06.2017 звернувся до Барського районного суду Вінницької області з адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Барської міської ради Вінницької області №138 від 27.04.2017 "Про надання дозволу на приватизацію житла" та зобов'язати відповідача утриматись від проведення приватизації зазначеного у позові житлового приміщення без згоди позивача.

Постановою Барського районного суду Вінницької області від 15.08.2017 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Барської міської ради Вінницької області №138 від 27.04.2017 "Про надання дозволу на приватизацію житла".

У іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Барської міської ради Вінницької області на користь ОСОБА_3 640 грн. витрат на сплату судового збору.

Стягнуто з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 640 грн.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, третя особа - ОСОБА_2 та відповідач 1 - Барська міська рада Вінницької області подали апеляційні скарги, в яких просили скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Оскільки позивач оскаржував рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні адміністративного позову, то апеляційний суд не перевіряє законність рішення суду першої інстанції в цій частині.

Судом першої інстанції встановлено, що 15.02.2007 ОСОБА_3 Виконавчим комітетом Барської міської ради Вінницької області видано ордер НОМЕР_4 на право зайняття квартири АДРЕСА_1. У ордері на квартиру зазначено, що на момент його видачі до складу сім'ї позивача входили: ОСОБА_4 - дружина, ОСОБА_5 - донька (вона ж - третя особа 1, апелянт), ОСОБА_6 - син.

Відповідно до даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 30.11.1996 ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис №201, її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3

Відповідно до даних копії свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 13.02.2003 ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис №29, його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3

20.05.2008 Відділом реєстрації актів цивільного стану Барського районного управління юстиції Вінницької області розірвано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про що у Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено відповідний актовий запис №76, що підтверджується даними копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3.

Відповідно до даних висновку органу опіки і піклування Барської районної державної адміністрації Вінницької області №01-1-26/334 від 19.02.2016 місце проживання малолітнього ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, є доцільним з батьком ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до даних копії довідки Балківської сільської ради Барського району Вінницької області №490 від 04.03.2016 ОСОБА_3 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2. Разом з ним проживає його син ОСОБА_6 та знаходиться на його утриманні.

22.02.2017 рішенням 4 сесії 8 скликання Барської міської ради Вінницької області "Про прийняття в комунальну власність об'єктів нерухомого майна по АДРЕСА_1", житловий будинок АДРЕСА_1 прийнято безоплатно у комунальну власність Барської міської об'єднаної територіальної громади, в особі Барської міської ради, на баланс КП "Барське будинкоуправління".

27.04.2017 рішенням Виконавчого комітету Барської міської ради Вінницької області №138 "Про надання дозволу на приватизацію житла" надано дозвіл ОСОБА_2 та членам її сім'ї на приватизацію квартири АДРЕСА_1 на підставі відповідної заяви ОСОБА_2 від 28.03.2017.

Відповідно до даних копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 від 19.09.2015 ОСОБА_2. зареєструвала шлюб з ОСОБА_7, після укладення шлюбу подружжю присвоєно прізвище: "ОСОБА_2".

Відповідно до даних копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 16.05.2017 ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4, актовий запис №115, її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_7

Відповідно до даних копії договору найму житла від 19.11.2007 між Барським ЛВ УМГ та ОСОБА_3, останній та члени його сім'ї: ОСОБА_4 - дружина, ОСОБА_5 - донька, ОСОБА_6 - син, отримав у безстрокове користування житло - квартиру за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 59,6 кв. м, що складається з 2 кімнат.

Відповідно до відповіді Барської міської ради Вінницької області на звернення ОСОБА_3 №1240 від 22.06.2017 приватизація квартири АДРЕСА_1 не проводиться у зв'язку з тим, що члени сім'ї, які знаходяться у конфліктних відносинах, не надали до органу приватизації передбачені Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду" відповідні документи, зокрема заяву про приватизацію, додаток 3 до "Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян", а також довідку про склад сім'ї (додаток 4 до вказаного Положення).

Приймаючи оскаржуване рішення суд І інстанції виходив з того, що рішення виконавчого комітету Барської міської ради Вінницької області №138 від 27.04.2017 прийнято необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При цьому, суд вказав, що відповідно до положень зазначеного вище законодавства, наймач має право придбати за згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з ним, займані ним приміщення у власність на підставах, передбачених чинним законодавством, а також органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом. Однак, у порушення зазначених норм, виконавчим комітетом прийнято оскаржуване рішення без встановлення хто є наймачем вказаної квартири, хто є членами його сім'ї, та хто проживає у вказаній квартирі. Тому суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Барської міської ради Вінницької області №138 від 27.04.2017 підлягає задоволенню.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, орган місцевого самоврядування зобов'язаний діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 58 ЖК України вказано, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення.

Згідно ст. 64 ЖК України, члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору. До членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Наймачі жилих приміщень у будинках державного чи громадського житлового фонду можуть за згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з ними, придбати займані ними приміщення у власність на підставах, передбачених чинним законодавством (ст. 65-1 ЖК України).

Згідно ст. 816 ЦК України у договорі найму житла мають бути вказані особи, які проживатимуть разом із наймачем. Ці особи набувають рівних з наймачем прав та обов'язків щодо користування житлом.

Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396 (далі - Положення № 396) вказано, що передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника (п. 4).

Приватизація квартир (будинків), жилих приміщень в гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд (далі - орган приватизації) (п. 13 Положення № 396).

Передача жилих приміщень в гуртожитках, які на момент набрання чинності Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" перебували у державній власності, у власність громадян здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина (після передачі/прийняття гуртожитку у власність відповідної територіальної громади) (п. 14 Положення № 396).

Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства) (далі - орган з оформлення документів) (п. 15 Положення № 396).

Згідно п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання відносно прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Згідно ордеру НОМЕР_4 від 15.02.2007 позивач - ОСОБА_3 отримав для сім'ї яка складалась з чотирьох чоловік: дружини ОСОБА_4, а також дітей: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 квартиру АДРЕСА_1.

У вказаній квартирі зареєстровані: позивач - ОСОБА_3, дружина ОСОБА_4, діти ОСОБА_6, ОСОБА_2 а також ОСОБА_8, проте згідно пояснень наявних в матеріалах справи ніхто із зареєстрованих осіб не проживає за вищевказаною адресою.

ОСОБА_5 являється донькою позивача - ОСОБА_3, зареєстрована у квартирі АДРЕСА_1, а тому має право на приватизацію житла, яке надавалось на той час у користування всім членам сім'ї.

При цьому, враховуючи вищенаведені норми, виконавчий комітет Барської міської ради не мав права відмовити ОСОБА_2 у наданні дозволу на приватизацію житла.

Таким чином, Виконавчим комітетом Барської міської ради Вінницької області правомірно прийнято рішення від 27.04.2017 №138 "Про надання дозволу на приватизацію житла" яким надано дозвіл ОСОБА_2 та членам її сім'ї на приватизацію квартири АДРЕСА_1 на підставі відповідної заяви ОСОБА_2 від 28.03.2017.

При цьому, апеляційний суд звертає увагу учасників справи, що оскаржуване рішення про надання дозволу на приватизацію, не породжує у третьої особи права власності (чи іншого речового права) на житло, але є лише підставою для подальшої реалізації права на приватизацію у відповідності до вимог та в порядку встановленому законом, в т.ч. з врахуванням прав позивача на приватизацію вказаного житла. Крім того, сам позивач вказаним рішенням не позбавлений права на звернення до органу приватизації для вирішення питання про приватизацію житла.

З врахуванням наведеного апеляційний суд дійшов висновку, що відповідач діяв у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України, і прийнятим рішенням не було порушено законні права та інтереси позивача, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Таким чином, судом першої інстанції порушено норми матеріального права які полягають у неповному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, а саме, вказавши, що відповідач приймаючи рішення не встановив особу наймача квартири, та членів його сім'ї, та мешканців квартири, оскільки, вказані обставини відповідачем були досліджені що підтверджується матеріалам справи та доводами апеляційної скарги Барської міської ради.

У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційні скарги ОСОБА_2 та Барської міської ради Вінницької області задовольнити повністю.

Постанову Барського районного суду Вінницької області від 15 серпня 2017 року - скасувати та прийняти нову.

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Совгира Д. І. Курко О. П.