Постанова від 20.02.2018 по справі 493/1869/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 493/1869/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Мясківська І.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого судді - Запорожана Д.В.,

судді - Яковлєва О.В.,

судді - Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Балтського районного суду Одеської області від 18 грудня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про призначення пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Балтського ОУПФ України Одеської області про зобов'язання призначити пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV з 7 липня 2017 року.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував незаконністю спірної відмови.

Постановою Балтського районного суду Одеської області від 18 грудня 2017 року позов задоволено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі Балтське ОУПФ України Одеської області просить скасувати вищенаведену постанову, як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні даного позову.

Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з обґрунтованості даного позову та наявності підстав для його задоволення.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що з 14.04.2010 року ОСОБА_1 відповідно до поданої заяви від 15.04.2010 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах право на яку визначається пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (надалі - Закон №1788-ХІІ), з урахуванням Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі - Закон №1058-ІV).

Абзац перший пункту другого розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-ІУ передбачає, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють, зокрема, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди

особам, зазначеним в абзаці першому пункту другого, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" .

Статтею 2 Закону №1788-ХІІ визначені такі види державних пенсій - трудові пенсії:

за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Статтею 13 розділу II «Трудові пенсії за віком» визначено умови, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема право працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Статтею 9 Закону №1058-ІУ визначені такі види пенсійних виплат і соціальних послуг:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Абзац другий пункту 16 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV визначає, що положення Закону № 1788-ХІІ застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. При цьому визначення розміру пенсії здійснюється відповідно до ст.26, 27, 28, 40, 41, 42 Закону № 1058-ІV.

Таким чином, Позивач скористався своїм правом на первинне призначення пенсії за віком за нормами Закону №1058-ІV, звернувшись до Управління із заявою від 15.04.2010 року, та переведення на інший вид пенсії не можливий, оскільки Позивач одержує пенсію за віком з 14.04.2010 року.

Заяви, подані Позивачем після призначення пенсії, розглядаються органами Пенсійного фонду України як звернення за перерахунком пенсії.

Відповідно до п. 1 статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь- які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно п.4 статті 42 Закону № 1058-ІV разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148- VIII, внесено зміни до низки законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян. Розділ XV «Прикінцеві положення Закону» №1058-ІV доповнено пунктом 4-3 наступного змісту:

Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до Закону №2148-УІІІ з 01.10.2017 року ОСОБА_1 пенсію за віком, призначену до зазначеної дати, перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник

за 2014-й, 2015-й, 2016-й роки (3764,40 грн), і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Окрім того, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.

З матеріалів справи не вбачається, що позивач взагалі звертався до пенсійного органу з заявою про призначення або перерахунок пенсії у формі передбаченій чинним законодавством.

Отже, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості даного позову та наявності підстав для його задоволення.

Пунктом 4 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив вищенаведені порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи по суті, внаслідок чого його постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області - задовольнити.

Постанову Балтського районного суду Одеської області від 18 грудня 2017 року - скасувати.

Прийняти нове рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про зобов'язання призначити пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV з 7 липня 2017 року - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та відповідно до ст. 328 КАС України, касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий /ОСОБА_2/

Судді /ОСОБА_3 /

/ОСОБА_4/