Постанова від 19.02.2018 по справі 815/2351/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/2351/17

Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді - Шеметенко Л.П.

судді - Потапчука В.О.

судді - Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання неправомірними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для здійснення перерахунку пенсії позивачу, визнання протиправними дії Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, що полягають у незаконному вилученні зі складу грошового забезпечення при виготовленні довідки для перерахунку пенсії позивача встановленого на момент призначення пенсії наступних складових: підвищення посадового окладу (ППО) 50%; щомісячна надбавка особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ - 100% грошового забезпечення; відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; надбавка до посадових окладів спецпідрозділам по боротьбі з організованою злочинністю 50%; надбавка у зв'язку із роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці 15%; надбавка за безперервну службу 90%, зобов'язання Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача (ІПН НОМЕР_1) з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад (ПО) 3000 грн.; підвищення посадового окладу (ППО) 50% -1500 грн.; оклад за спеціальним званням (ОВЗ) - 2200 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 40% від (ПО+ППО+ОВЗ) - 2680 грн.; щомісячна надбавка особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ - 100% грошового забезпечення від (п.1+п.2+п.3+п.4) - 9380 грн.; надбавка до посадових окладів спец підрозділам по боротьбі з організованою злочинністю 50% (п.1+п.2+п.3+п.4) - 4690 грн.; надбавка у зв'язку із роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці 15% (п.1 +п.2+п.3+п.4) - 1407 грн.; відсоткова надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від (п.1+п.2+п.3+п.4) - 4690 грн.; надбавка за безперервну службу 90% від (п.1+п.2+п.3+п.4+п.5+п.6+п.7+п.8) - 26592,30 грн.; премія 33,3% - (п.1+п.2+п.3+п.4+п.5+п.6+п.7+п.8+п.9) - 18694,39 грн., всього 74833,69 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року заявлений позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного надіслання до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсій, призначених особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції в частині задоволених вимог, відповідач - Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заявлених вимог, наголошуючи, зокрема, на порушенні судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, що призвело до неправильного її вирішення.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.

Наказом МВС України № 825 о/с від 10.11.2005 року підполковника міліції ОСОБА_1 заступника начальника 2-го відділу управління внутрішньої безпеки з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в Одеській області з 1 листопада 2005 року звільнено у запас за п. 64 «а» «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України» (за віком). Вислуга років 26 років 00 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 31 рік 03 місяці 22 дні.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, що підтверджується посвідченням № 5288, виданим 16.12.2005 року МВС України.

ОСОБА_1 07.02.2017 року звернувся до МВС України з запитом про надання йому копії довідки про розмір грошового забезпечення та направлення цієї довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, однак отримав відповідь (лист від 24.02.2017 року №22/6-152зі) про направлення до Пенсійного фонду України повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Крім того, позивач 23.03.2017 року звернувся до МВС України та ПФУ із запитами про надання інформації щодо дати надіслання повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та отримав відповіді від цих органів про те, що зазначене повідомлення направлено МВС України 03.02.2017 року та отримано ПФУ 08.02.2017 року (лист №1461/05/22-2017), довідки видаються ліквідаційними комісіями ГУ МВС в областях та в наданому МВС України до ПФУ повідомленні відсутня інформація, яка б дозволяла органам Пенсійного фонду України реалізувати функції щодо проведення перерахунку пенсій, визначені постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45, зокрема, дата, з якої перерахунок проводити та органу, якому надавати списки пенсіонерів.

Вирішуючи справу та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що МВС України допущена протиправна бездіяльність в частині несвоєчасного надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ направлено МВС України до Пенсійного фонду України тільки листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017, при тому, що рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення набрало чинності ще в грудні 2015 року, що суперечить строкам, визначеним постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволення заявлених вимог, з огляду на наступне.

За нормами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Водночас, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно із пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як передбачено пунктом 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, нормами Порядку № 45 визначено чітку процедуру перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: - МВС України у п'ятиденний строк повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; - Головні управління ПФУ в областях складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх ліквідаційним комісіям УМВС (ГУМВС), які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; - ліквідаційні комісії УМВС (ГУМВС) на підставі списків готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається, що також зазначається і самим апелянтом про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ МВС України повідомлено Пенсійний фонд України листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017.

При цьому, в якості підстав для перерахунку вказано постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 року.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що МВС України допущена протиправна бездіяльність в частині несвоєчасного надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ направлено МВС України до Пенсійного фонду України тільки листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017, при тому, що рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення набрало чинності ще в грудні 2015 року, що суперечить строкам, визначеним постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року.

В поданій апеляційній скарзі апелянтом жодним чином не спростовується наведений висновок.

Навпаки, апелянт підтверджує надіслання повідомлення про підстави перерахунку пенсії згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 до Пенсійного фонду України листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017.

Разом з цим, як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і в поданій апеляційній скарзі, апелянтом жодним чином не обґрунтовано надіслання такого повідомлення у вказані строки, що суперечать вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання неправомірними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційного інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Судове рішення складено у повному обсязі 19.02.2018 р.

Головуючий, суддя: Л.П. Шеметенко

Суддя: В.О. Потапчук

Суддя: Г.В. Семенюк