15 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12234/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року (головуючий суддя в суді першої інстанції ОСОБА_1, м. Луцьк) у справі №803/1232/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
22 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області в якому просив рішення Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради (Зимнівської об'єднаної територіальної громади) Володимир-Волинського району Волинської області, викладене в листі від 04.07.2017 № Д-3095/0-1943/0/6-17 скасувати. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повторно розглянути заяву за № Д-3095/0-1943/0/6-17 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради (Зимнівської об'єднаної територіальної громади) Володимир-Волинського району Волинської області в строки, в порядку та у спосіб передбачений ст. 118 ЗК України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України рішення.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про відмову у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради (Зимнівської об'єднаної територіальної громади) Володимир-Волинського району Волинської області, що викладене у листі від 04 липня 2017 року №Д-3095/0-1943/0/6-17.
Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 25.05.2017 року (вх. №Д-3095/0/5-17 від 29.05.2017 року) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2.0 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради (Зимнівської об'єднаної територіальної громади) Володимир-Волинського району Волинської області в строки, в порядку та у спосіб, передбачений статтею 118 Земельного кодексу України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України рішення.
Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, просить таке скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Апелянт свої вимоги мотивує тим, що Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області на офіційному веб-сайті оприлюднена Інформація про перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у III кварталі 2017 року на території Волинської області. Даний перелік земельних Волинській області від 22.06.2017 року №113.
Кабінет Міністрів України 07.06.2017 видав постанову за № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», якою затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними (далі Стратегія), та яка набрала чинності 17.06.2017.
В розділі «Мета Стратегії» вказано, що метою Стратегії є створення сучасної, прозорої і дієвої системи управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності, спрямованої на забезпечення захисту інтересів суспільства (насамперед учасників антитерористичної операції), територіальних громад та держави, а також раціонального та ефективного функціонування сільськогосподарських регіонів з урахуванням потреб розвитку населених пунктів, запобігання деградації земель, необхідності забезпечення продовольчої безпеки держави.
Тобто, з часу набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», якою затверджено Стратегію, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою та передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації, в т. ч. учасникам антитерористичної операції, може здійснюватися лише відповідно до переліків земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за формулою), оприлюднених на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок.
Отже судом першої інстанції не враховано, що Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не порушило вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України в частині підстав відмови у наданні вказаного дозволу, оскільки місце розташування об'єкта (земельної ділянки, щодо якої звернувся ОСОБА_2А.) не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, зокрема, постанови Кабінетів Міністрів України від 07.06.2017 № 413 та наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 22.06.2017 № 113.
Апелянт звертає увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2013 № 413, є обов'язковим для виконання актом нормативного характеру (частини перша, друга статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»), нормам Земельного кодексу України не суперечить, та підлягає до застосування у спірних правовідносинах.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із письмовою заявою від 25.05.2017 року (вх. №Д-3095/0/5-17 від 29.05.2017 року) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою відповідно до ст. 25 Закону України “Про землеустрій” щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться на території Бубнівської сільської ради (Зимнівської об'єднаної територіальної громади) Володимир-Волинського району Волинської області, додавши до заяви копії паспорта, посвідчення учасника бойових дій, картки фізичної особи - платника податків, заяву про надання згоди на збір та обробку персональних даних, роздруківку з кадастрової карти (плану) із зазначенням у ній бажаного місця розташування земельної ділянки та її орієнтовного розміру (а.с. 25-27).
Листом від 04.07.2017 року №Д-3095/0-1943/0/6-17 відповідач повідомив позивача про те, що на сайті ГУ Держгеокадастру у Волинській області у розділі “Перелік земельних ділянок для безоплатної передачі у власність” розміщено перелік ділянок, які мають надаватися безоплатно у власність громадянам протягом ІІІ кварталу 2017 року. Оскільки, у зазначеному переліку відсутні земельні ділянки в межах Бубнівської сільської ради (Зимнівської об'єднаної територіальної громади) Володимир-Волинського району, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства не є можливим (а.с. 8).
Згідно з частиною 2 статті 78 Земельного кодексу України, право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Пунктом “б” частини 1 статті 81 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, в тому числі, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Пунктом “а” частини 3 статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність громадянам, серед іншого, для ведення особистого селянського господарства.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
На підставі пункту “б” частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до частини першої та сьомої статті 5 Закону України “Про особисте селянське господарство”, для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Тобто, підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути невідповідність місця розташування об'єкта вимогам саме схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, генеральних планів населених пунктів тощо.
Щодо відмови відповідача у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, викладеної у листі від 04.07.2017 року №Д-3095/0-1943/0/6-17 суд апеляційної інстанції погоджується з думкою суду першої інстанції виходячи з наступного.
Суб'єкт владних повноважень при розгляді такого клопотання повинен був застосовувати законодавство, чинне на момент звернення особи до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а не на момент прийняття рішення та надання відповіді (04.07.2017 року). Такий спосіб відповідача щодо застосування положень нормативно-правового акту суперечить встановленим нормам законодавства, оскільки згідно рішення Конституційного суду України від 9 лютого 1999 року (справа №1-7/99) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тобто, правові відносини між позивачем та відповідачем щодо отримання/надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, виникли до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 року №413, а тому до даних правовідносин вказана постанова застосовуватися не може.
Крім того, відповідачем не дотримано вимог ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України, якою передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, однак відповідач клопотання позивача від 25.05.2017 року, яке надійшло на його адресу 29.05.2017 року розглянув та прийняв рішення про відмову лише 04.07.2017 року, тобто з пропущенням місячного строку.
Взявши до уваги вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем не доведено, що він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року у справі №803/1232/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у випадку відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_5
Повний текст постанови складений 19 лютого 2018 року.