Рішення від 20.02.2018 по справі 826/14510/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 лютого 2018 року № 826/14510/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Ремавтоматика») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі по тексту відповідач 1), Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі по тексту - відповідач 2), в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві №0002331303 від 20.01.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 1 433 202 грн. 48 коп.;

- визнати протиправним та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві №Ю-5-17 від 12.04.2017 про сплату боргу (недоїмки) в частині застосування штрафних санкцій та пені в розмірі 1 415 285 грн. 28 коп.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників єдиного внеску не застосовуються.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечувала, про що надала суду письмові заперечення, в яких зазначила, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно сплачувати внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Несвоєчасно несплачена сума є недоїмкою та стягується з застосуванням штрафів.

15.12.2017 набула чинності нова редакція КАС України відповідно до пунктів 10, 12 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Так, на підставі ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України 24 січня 2018 року суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Як убачається із матеріалів справи, 27.12.2016 позивачем змінено місцезнаходження юридичної особи та здійснена перереєстрація Товариства з м. Дніпропетровськ, пр. ім. Газети «Правда» 29 на м. Київ, просп. Валерія Лобановського, 119.

У зв'язку зі зв'язку із зміною місцезнаходження у Товариства змінився орган Міндоходів (контролюючий орган) в якому позивач перебуває на обліку.

20.01.2017 новим контролюючим органом - Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві прийнято рішення №0002331303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика».

29.03.2017 Товариство звернулось до ДПІ із листом № 290317/01, в якому просило надати рішення №0002331303 від 20.01.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, та розрахунок фінансових санкцій та пені до нього.

11.04.2017 ДПІ надало представнику Товариства копію вищезазначеного Рішення про нарахування штрафних санкцій в розмірі 1 433 202 грн. 48 коп.

Рішення про застосування штрафних санкцій винесено відповідачем на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату (неперерахування), або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне врахування.

12.04.2017 Головним Управлінням ДФС у місті Києві на адресу Товариства надіслана вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-5-17 в розмірі 1455636 грн. 49 коп., в тому числі: недоїмка в розмірі - 40351,21 грн., штраф в розмірі - 687586,30 грн., пеня в розмірі 727698,98 грн.

Враховуючи те, що розмір пені співпадає із розміром пені, яка нарахована і визначена в рішенні ДПІ у Голосіївському районі, а розмір штрафу зменшений на суми переплат з ЄСВ, перераховані позивачем, Товариство вважає, що відповідач 1 і відповідач 2 надіслали на його адресу рішення, якими вимагають здійснити оплату одних і тих самих штрафних санкцій, які виникли за період з 22.07.2014 по 28.07.2015 двічі.

Не погоджуючись з рішенням податкового органу №0002331303 від 20.01.2017 та вимогою №Ю-5.17 від 12.04.2017, позивач звернуся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини є Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

ТОВ «Ремавтоматика» зареєстровано відповідно до законодавства України та внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 24.07.2002, місцезнаходженням, як суб'єкта господарювання було: вулиця Магнітогорська, будинок 7 м. Луганськ, Луганської області, отже Товариство перебувало на обліку у ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська.

Відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», який набрав чинності 14.04.2014, розпочато проведення антитерористичної операції на території України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку.

Відповідно до наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 №33/6/а визначено райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Луганськ та Луганська область - з 07.04.2014.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 №1669-VII (далі по тексту - Закон України №1669- VII).

Законом України №1669-VII від 02.09.2014 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014, у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:

"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

12.02.2015 Товариство змінило своє місцезнаходження на м. Дніпропетровськ, і починаючи з лютого 2015 року позивачем поновлені платежі.

04.03.2015 позивач скористався наданим йому правом в рамках Закону України №1669- VII щодо справляння обов'язків, визначених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та звернувся до ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області із відповідною заявою №024/03 від 02.03.2015, де просив списати заборгованість з ЄСВ за періоди, коли місцезнаходженням Товариства було місто Луганськ (територія проведення АТО).

Відповідно до Акту звіряння №1610-20, підписаного між позивачем та ДПІ в Амур- Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області станом на 09.04.2015 за позивачем рахувалось від'ємне значення розрахунків (недоїмка) в розмірі 815 866,96 грн.

Як убачається з акту звіряння розрахунків між позивачем та ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області №5211-20 від 18.01.2016 за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 станом на 31.12.2015 позивач мав позитивне сальдо розрахунків в сумі 10 036,35 грн., отже, вищезазначена недоїмка була списана і відсутня в обліку позивача Товариства.

Таким чином, заява позивача щодо списання недоїмки була задоволена, сума недоїмки, яка виникла за період знаходження Товариства на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», була виключена із особового рахунку платника податків.

Крім того, з вищезазначених актів звіряння вбачається, що за даними ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області за позивачем не обліковувались будь-які штрафні санкції, оскільки відповідно до вищезазначеного Закону відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, не застосовуються.

Таким чином, наявність заборони, в силу закону щодо застосування відповідальності штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску на території здійснення антитерористичної операції, приводить до висновку про протиправність винесеного Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві Рішення №0002331303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а тому вказані рішення та вимога підлягають скасуванню.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до п.п. 41.1, 41.3 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.

Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.

Так, стаття 191 ПК України передбачає функції контролюючих органів, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього Кодексу.

Стаття 193 ПК України встановлює функції державних податкових інспекцій, відповідно до яких вони:

193.1.1. здійснюють сервісне обслуговування платників податків;

193.1.2. здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням;

193.1.3. формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи;

193.1.4. виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

В той же час, сервісне обслуговування платників - це надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (п.14.1.2261 ст.14 ПК України).

Вищезазначену правову позицію, щодо здійснення перевірок платників податків, закріплено листом ДФС України від 17.01.2017 №1005/7/99-99-14-03-03-17 «Про організацію перевірок у 2017 році», а саме в абз. 2 вказаного листа зазначено: «Пунктом 8 розділу І Закону №1797 доповнено Кодекс статтею 193 та викладено в новій редакції п.п. 191.1.1 п. 191.1 ст. 191, якими визначено перелік функцій державних податкових інспекцій, а функцію контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.»

Таким чином, податкові інспекції можуть здійснювати лише сервісне обслуговування платників податків та не мають функції податкового контролю, а й, отже, не мають повноважень на прийняття відповідних рішень

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень пропорційно до задоволених вимог.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 194, 241-247, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві №0002331303 від 20.01.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 1 433 202 грн. 48 коп.

Визнати протиправним та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві №Ю-5-17 від 12.04.2017 про сплату боргу (недоїмки) в частині застосування штрафних санкцій та пені в розмірі 1 415 285 грн. 28 коп.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» (проспект Валерія Лобановського, 119, прим. 6, м. Київ, 03039, код ЄДРПОУ 32066020) понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 21498,03 грн. (двадцять одна тисяча чотириста дев?яносто вісім грн. 03 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (вул. Жилянська, 23, м. Київ, 01033, код ЄДРПОУ 39468461).

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремавтоматика» (проспект Валерія Лобановського, 119, прим. 6, м. Київ, 03039, код ЄДРПОУ 32066020) понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 21229,28 грн. (двадцять одна тисяча двісті двадцять дев?ять грн. 28 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко