Рішення від 19.02.2018 по справі 826/17331/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2018 року № 826/17331/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом ОСОБА_1

до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по вересень 2017 року включно 221,7% в межах позовної давності з дня звернення до суду та виплачувати довічно проіндексовану пенсію з моменту звернення з заявою про проведення індексації, а саме: з 3 листопада 2017 року у межах позовної давності.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення», «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затверджене постановою Правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, та зазначає, що управлінням Пенсійного фонду України в порушення вимог чинного законодавства не проводиться індексація пенсії.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач посилається на закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення», «Про Державний бюджет України на 2014 рік», «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про Державний бюджет України на 2016 рік», «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, та зазначає про відсутність підстав для здійснення індексації пенсії, оскільки позивач отримував доплату до прожиткового мінімуму. Також представник відповідача зазначає про те, що індексація здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому обліковано індекс споживчих цін, проте в період до 1 січня 2016 року індексація не в кожному місяці перевищувала 101 %, а в період з 1 січня 2016 року індексація не перевищувала 103 %.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 як пенсіонер перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

4 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просив повідомити про здійснену індексацію пенсії помісячно з 1 січня 2014 року.

Листом від 6 грудня 2017 року за № 18592/03/Д-1592 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що його переведено до категорії непрацюючих пенсіонерів в зв'язку із звільненням з роботи з 1 квітня 2008 року, відповідно до його заяви від 28 вересня 2015 року. В листі зазначено, що пенсія ОСОБА_1 індексувалася відповідно до законодавства починаючи з 1 вересня 2015 року та розмір фіксованої індексації з 1 вересня 2015 року по 30 квітня 2016 року становив 70,34 грн. В зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб ОСОБА_1 з 1 травня 2016 року та з 1 грудня 2016 року проведено перерахунок пенсії та вказано, що з 1 грудня 2016 року пенсія ОСОБА_1 не індексується, оскільки виплата фіксованої індексації припиняється у разі проведення подальших перерахунків, якщо підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації більше або дорівнює сумі фіксованої індексації.

Відповідно до частини першої статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно із статтею 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 Закону № 1282-ХІІ).

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації (поріг індексації установлено в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

Пунктом 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення встановлено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 1 травня 2012 року проведено осучаснення пенсії на підставі статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 1 вересня 2015 року позивачу здійснено перерахунок пенсії, за наслідками якого пенсія позивача збільшилась на 109,02 грн. з огляду на появу доплати до прожиткового мінімуму громадян в розмірі 105,02 грн. та збільшення доплати за понаднормативний стаж в розмірі 4 грн.

Керуючись абзацом 4 пункту 55 Порядку індексації грошових доходів населення, пенсійний орган встановив суму індексації у розмірі 70,34 грн., оскільки розмір грошового доходу не перевищує суму індексації.

З 1 травня 2016 року пенсія позивача збільшилась на 56 грн. за рахунок доплати до прожиткового мінімуму громадян. Керуючись абзацом 4 пункту 55 Порядку індексації грошових доходів населення, пенсійний орган встановив суму індексації у розмірі 14,34 грн. (70,37 грн. - 56 грн.), оскільки розмір грошового доходу не перевищує суму індексації.

З 1 грудня 2016 року пенсія позивача збільшилась на 117 грн. за рахунок доплати до прожиткового мінімуму громадян, з огляду на що відповідачем сума індексації не нараховувалась, оскільки розмір грошового доходу перевищив суму індексації.

Отже, як встановлено під час розгляду справи, позивачу з 1 травня 2012 року перераховано пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при цьому, враховуючи, що з 1 вересня 2015 року перерахована сума пенсії не досягала до мінімального прожиткового рівня, що встановлений Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, тому позивачу призначено доплату до прожиткового мінімуму, відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким визначено, що у випадку, якщо призначена сума пенсії не досягає мінімального прожиткового рівня, пенсіонеру здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії і мінімального прожиткового рівня для непрацездатних осіб та індексація не сплачується.

Враховуючи наведене та з огляду на те, що у складі пенсійної виплати позивач мав доплату до прожиткового мінімуму згідно з абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно позивач не має права на індексацію.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 13 жовтня 2015 року (справа № 21-2389а15).

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, згідно з розпорядженням Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 5 січня 2018 року № 2 позивачу розраховано пенсію за новою формулою та призначено щомісячно пенсію в розмірі 2 639,9 грн.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідачем під час розгляду справи доведено правомірність нарахування пенсії ОСОБА_1

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Бояринцева