19 лютого 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/76/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:
- визнати дії по відмові ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення від 15.12.2017р. № 19/426 та постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017р. по справі № 766/21744/17 та повернення вказаних документів з ГУ ПФУ в Херсонській області до УМВС України в Херсонській області - протиправними;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 15.12.2017 № 19/426.
Ухвалою суду від 15 січня 2018 року відкрите спрощене провадження у справі.
30 січня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача.
Відповідно до ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо:…2) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (п. 2 ч. 1 ст. 263).
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 263).
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч. 3 ст. 263).
Таким чином суд розглядає справу у письмовому провадженні без виклику сторін на підставі позовної заяви та відзиву.
Позов обґрунтований тим, що позивач з 2014р. був звільнений з ОВС України з посади заступника начальника УМВС країни в Херсонській області. На підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених військової служби та деяких інших осіб" йому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 70 % відповідного грошового забезпечення. На думку позивача, сума грошового забезпечення розрахована невірно, що призвело до її заниження та невірного відображення у довідці, на підставі якої була призначена пенсія. У зв'язку з цим постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017р. у справі №766/21744/17 за позовом ОСОБА_1 зобов'язано ліквідаційну комісію Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області виготовити та надати для подання до Головного управління ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області виготовлено нову довідку про грошове забезпечення позивача №19/426 від 15.12.2017р. Однак, ця довідка повернута відповідачем без виконання на підставі того, що довідка, складена відповідно до постанови суду, не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". З урахуванням всіх цих обставин, позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позов повністю.
У відзиві на позовну заяву відповідач просив суд відмовити повністю у задоволенні позову, з огляду на те, що довідка, яка видана на підставі постанови суду, не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 2014 року звільнений з ОВС України з посади заступника начальника УМВС країни в Херсонській області. На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених військової служби та деяких інших осіб" відповідачем призначена ОСОБА_1 пенсія за вислугу років в розмірі 70 % відповідного грошового забезпечення.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області на ім'я ОСОБА_1 виготовлена довідка про новий розмір грошового забезпечення від 03.05.2017 № 792/19/01-2017, прирівняна до грошового забезпечення поліцейських та вказана довідка в травні 2017 була надіслана до ГУПФ України в Херсонській області.
03.05.2017 Ліквідаційної комісією УМВС України в Херсонській області №792/19/01-17 зазначені наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 4600,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції (полковник поліції) - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби 50% - 3500,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 920,00 грн., премія 3,45% - 393,99 грн. Всього 11813,99 грн.
Дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області по видачі цієї довідки оскаржені позивачем в судовому порядку.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017р. у справі №766/21744/17 позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі, у у постанові зазначено:
«..Визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області щодо складання довідки від 03.05.2017 № 792/19/01- 2017 про грошове забезпечення ОСОБА_1 з вказанням розміру його премії 3,14%.
Зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Херсонській області виготовити та надати для подання до Головного управління ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення … - 13178,68 грн.».
Постанова набрала законної сили 26.12.2017р.
На виконання зазначеної постанови суду УМВС України в Херсонській області виготовлена нова довідка про грошове забезпечення на ім'я ОСОБА_1 від 15.12.2017 № 19/426, яка разом з копією постанови Херсонського міського суду від 14.12.2017 по справі № 766/21744/17 надіслана до ГУПФУ в Херсонській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Листом від 28.12.2017 № 8930/03 вказану довідку УМВС України в Херсонській області та копію постанови Херсонського міського суду від 14.12.2017 по справі № 766/21744/17 повернуто відповідачем без виконання до УМВС України в Херсонській області.
Повертаючи довідку без виконання, УПФУ в Херсонській області обґрунтував свої дії тим, що зазначена довідка, складена відповідно до постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017 по справі № 766/21744/17, не відповідає вимогам постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Додатково відповідачем зазначено, що розмір пенсії визначається відповідно до норм, що діють на дату, з якої переглядається її розмір.
Вважаючи такі дії УПФУ в Херсонській області неправомірними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки, складена відповідно до постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017 по справі № 766/21744/17.
Позивач вважає, що наявність довідки, надісланої УМВС України в Херсонській області відповідачу, зобов'язує останнього провести перерахунок пенсії.
Відповідач вважає, що у нього відсутній обов'язок перерахувати позивачу пенсію, оскільки довідка, надісланої УМВС України в Херсонській області, складена із порушенням постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступних обставин та приписів законодавства.
Відповідно до п. 2.2. Положення про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч.1 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно ч. 2 ст. 49 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Крім того, відповідно до вимог ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Як вбачається з матеріалів справи Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017р. у справі №766/21744/17, зокрема зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Херсонській області виготовити та надати для подання до Головного управління ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 13178,68 грн.
Згідно ч.4. ст..78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, не підлягають доказуванню обставини включення УМВС України в Херсонській області до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, оскільки, ці обставини встановлені постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017р., яка набрала законної сили 26.12.2017р. року.
Суд відмічає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до теперішнього часу не скористався своїм правом, передбаченим ч. 1 ст. 293 КАС України, а саме не оскаржило в апеляційному порядку вказану постанову суду першої інстанції.
Отже, дії відповідача щодо повернення довідки УМВС України в Херсонській області від 15.12.2017р. № 19/426 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 є такими, що порушують його право на соціальний захист.
Враховуючи встановлені судом фактичні обставини, а також вимоги наведених норм законодавства, вбачається, що дії відповідача по поверненню довідки УМВС України в Херсонській області від 15.12.2017р. № 19/426 та відмова у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі зазначеної довідки є неправомірними, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії по відмові Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області про грошове забезпечення від 15.12.2017р. № 19/426 та постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 14.12.2017р. по справі № 766/21744/17 та повернення вказаних документів з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до УМВС України в Херсонській області - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 15.12.2017 № 19/426.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 10.2.4