Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 лютого 2018 р. № 820/6070/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Харківського міського центру зайнятості (м. Харків, вул. Шевченка, 137-а) про визнання дій незаконними, -
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського міського центру зайнятості, в якому просив визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості під час здійснення прийому 20 жовтня 2017 року, яка полягає у незабезпеченні відповідності рівня його професійної кваліфікації потребам ринку праці.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час прийому 20.10.2017 відповідачем не було надано послуг з профорієнтації позивача, що є порушенням його прав та невиконання обов'язків щодо надання послуг безробітному. Працівники відповідача ведуть себе зухвало, що призводить до відсторонення ОСОБА_1 від отримання соціальних послуг у повному обсязі. Під час прийому 20.10.2017 відповідач відсторонив позивача від отримання послуг з профорієнтації, під час здійснення прийому не переглядав та опрацьовував непідходящі для позивача роботи, частина яких в його базі вакансій була відсутня. Відповідач не сприяв у підборі підходящої роботи, у зв'язку з чим ОСОБА_1 залишився без направлення на працевлаштування.
Відповідач проти позову заперечував. У наданому відзиву на адміністративний позов зазначив, що Харківський міський центр проводить професійну орієнтацію безробітних та сприяє у проходженні підготовки, підвищення кваліфікації з урахуванням поточних та перспективних потреб ринку праці шляхом направлення на професійне навчання, а також кожного разу під час прийому інформує про стан ринку праці для формування професійних інтересів, намірів та мотивації щодо обрання або зміни виду трудової діяльності, професії, кваліфікації, роботи. Прийом ОСОБА_1 здійснювався у відповідності до Закону України “Про зайнятість населення”, а твердження позивача є такими, що не засновані на фактичних даних.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшла заява від 20.02.2018 про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.6 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши адміністративний позов та наданий відповідачем відзив, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступного.
27.09.2016 ОСОБА_1 звернувся з заявою про сприяння у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований, як такий що шукає роботу, з відкриттям персональної картки № 203916092700052.
Наказом директора від 27.09.2016 року ОСОБА_1 наданий статус безробітного з 27.09.2016 та відповідно до п.п. 2,4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п.п.2.7., 2.9. “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності” призначена виплата допомоги по безробіттю з 04.10.2016 року по 28.09.2017 року.
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про зайнятість населення” статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Згідно з ст.5 Закону України “Про зайнятість населення” держава гарантує у сфері зайнятості: 1) вільне обрання місця застосування праці та виду діяльності, вільний вибір або зміну професії; 2) одержання заробітної плати (винагороди) відповідно до законодавства; 3) професійну орієнтацію з метою самовизначення та реалізації здатності особи до праці; 4) професійне навчання відповідно до здібностей та з урахуванням потреб ринку праці; 5) підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями; 6) безоплатне сприяння у працевлаштуванні, обранні підходящої роботи та одержанні інформації про ситуацію на ринку праці та перспективи його розвитку; 7) соціальний захист у разі настання безробіття; 8) захист від дискримінації у сфері зайнятості, необґрунтованої відмови у найманні на роботу і незаконного звільнення; 9) додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.
Положеннями ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що зареєстровані безробітні зобов'язані: 1) самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; 2) відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів; 3) дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення; 4) інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Відповідно ст. 33 Закону України “Про зайнятість населення” професійна орієнтація осіб, які звернулися до територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснюється шляхом:
1) професійного інформування, що полягає у наданні відомостей про трудову діяльність та її роль у професійному самовизначенні особи, інформації про стан ринку праці, зміст та перспективи розвитку сучасних професій і вимоги до особи, форми та умови оволодіння професіями, можливості професійно-кваліфікаційного і кар'єрного зростання, що сприятиме формуванню професійних інтересів, намірів та мотивації особи щодо обрання або зміни виду трудової діяльності, професії, кваліфікації, роботи;
2) професійного консультування, спрямованого на оптимізацію професійного самовизначення особи на основі виявлення її індивідуально-психологічних характеристик, особливостей життєвих ситуацій, професійних інтересів, нахилів, стану здоров'я та з урахуванням потреби ринку праці;
3) проведення професійного відбору, що полягає у встановленні відповідності особи вимогам, які визначені для конкретних видів професійної діяльності та посад.
Як вбачається із матеріалів справи, 20 жовтня 2017 на прийомі у фахівця з питань зайнятості відділу організації працевлаштування населення ОСОБА_1 надав повістку про виклик його до адміністративного суду на 10 жовтня 2017 року, яка долучена до особистої справи позивача.
Відповідно до пп.12 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 29 вересня 2017 року ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги по безробіттю (у зв'язку із закінченням строку їх виплати).
Під час прийому 20.10.2017 позивачем було повернуто корінець направлення з резолюцією «буде працевлаштована за умови проходження профнавчання» до ТОВ «Афет», рекомендовано пройти профдіагностування. Вакансія - бакалавр права на момент проведення прийому була відсутня, опрацьована вакансія - контролер квитків в театрі Пушкіна. Проте, спеціалістом було з'ясовано, що на даній вакансії передбачається довготривале перебування на ногах (з 6 години по 22 годину).
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про зайнятість населення» заходи щодо сприяння зайнятості населення спрямовуються на: забезпечення відповідності рівня професійної кваліфікації працездатних осіб потребам ринку праці; створення умов для активного пошуку роботи безробітними; підвищення конкурентоспроможності осіб на ринку праці.
До заходів щодо сприяння зайнятості населення належать: професійна орієнтація та професійне навчання; стимулювання діяльності роботодавців, спрямованої на створення нових робочих місць та працевлаштування безробітних; створення умов для самозайнятості населення та підтримка підприємницької ініціативи; забезпечення участі безробітних у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру (п.п.1, 3, 6 ч.2 ст.24 Закону України «Про зайнятість населення»).
З наданої особової справи позивача вбачається, що відповідачем систематично надаються профорієнтаційні та консультаційні послуги. за весь час перебування ОСОБА_1 на обліку, йому було призначено відвідування провідних фахівців з профорієнтації. Пропоновано пошук роботи соціологом, викладачем соціальних дисциплін, спеціалістом державної служби відповідно до його стану здоров'я з урахування виписки із медичної картки амбулаторного хворого № 3354 від 17.10.2016.
Крім того, за весь час перебування на обліку ОСОБА_1 відвідав семінар із загальних питань занятості та стану ринку праці, де був ознайомлений з особливостями сучасного ринку праці, законодавчими аспектами зайнятості, актуальними напрямками працевлаштування за умови професійного навчання та послугами служби зайнятості; семінар “Техніка пошуку роботи. Підготовка резюме”, де за допомогою фахівця склав резюме; семінар “Техніка пошуку роботи. Співбесіда з роботодавцем”, де був ознайомлений з правилами підготовки до співбесіди, питаннями, які обговорюються з роботодавцем, прийомами самопрезентації; профорієнтаційний семінар “Оволодій новою професією”, де був ознайомлений з можливістю працевлаштування за умов проходження професійного навчання, з нормативно-правовим забезпечення проходження професійного навчання безробітних, видами та формами професійного навчання безробітних. На семінарі був презентований перелік професій, за якими організовується професійне навчання в регіоні на поточний місяць (адміністратор, верстатник широкого профілю, штукатур, виноградар, налагоджувальний верстатів і маніпуляторів з програмним керуванням, водій автотранспортних засобів категорій “Д”, “СЕ”, електромонтер контактної мережі, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування).
Позивачем не надано належних та допустимих доказів в розумінні ст.ст.73, 74 КАС України на обґрунтування доводів заявлених позовних вимог щодо бездіяльності відповідача під час здійснення його прийому 20 жовтня 2017 року.
Натомість, докази, надані Харківським міським центром зайнятості підтверджують, що прийом ОСОБА_1 20.10.2017 здійснювався відповідачем у відповідності до Закону України “Про зайнятість населення”.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За правилами ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин відповідачем, у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості про визнання дій незаконними відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз'яснити учасникам справи, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Єгупенко