Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
20 ëþòîãî 2018 ð. ¹820/55/18
Õàðê³âñüêèé îêðóæíèé àäì³í³ñòðàòèâíèé ñóä â ñêëàä³:
ãîëîâóþ÷îãî - ñóää³ Ìàð'ºíêî Ë.Ì.,
ðîçãëÿíóâøè â ì³ñò³ Õàðêîâ³ â ïðèì³ùåíí³ Õàðê³âñüêîãî îêðóæíîãî àäì³í³ñòðàòèâíîãî ñóäó ó ïîðÿäêó ñïðîùåíîãî ïîçîâíîãî ïðîâàäæåííÿ ñïðàâó çà àäì³í³ñòðàòèâíèì ïîçîâîì Íàö³îíàëüíî¿ êîì³ñ³¿, ùî çä³éñíþº äåðæàâíå ðåãóëþâàííÿ ó ñôåð³ ðèíê³â ô³íàíñîâèõ ïîñëóã äî Ïîâíîãî òîâàðèñòâà "ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ "²ÍÂÅÑÒÎÐ" ïðî ñòÿãíåííÿ øòðàôó, -
Ïîçèâà÷, Íàö³îíàëüíà êîì³ñ³ÿ, ùî çä³éñíþº äåðæàâíå ðåãóëþâàííÿ ó ñôåð³ ðèíê³â ô³íàíñîâèõ ïîñëóã çâåðíóâñÿ äî Õàðê³âñüêîãî îêðóæíîãî àäì³í³ñòðàòèâíîãî ñóäó ç ïîçîâîì äî Ïîâíîãî òîâàðèñòâà "ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ "²ÍÂÅÑÒÎÐ" , â ÿêîìó ïðîñèòü ñóä ñòÿãíóòè ç ÏÀÒ “ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ “²ÍÂÅÑÒÎД (êîä ªÄÐÏÎÓ 34695358) (61204, ì. Õàðê³â, âóë. Àõñàðîâà, áóä. 13) äî Äåðæàâíîãî áþäæåòó Óêðà¿íè (íà ðàõóíîê òåðèòîð³àëüíîãî óïðàâë³ííÿ Äåðæàâíî¿ êàçíà÷åéñüêî¿ ñëóæáè Óêðà¿íè çà ì³ñöåì çíàõîäæåííÿ ïëàòíèêà íà áàëàíñîâèé ðàõóíîê 3111 “Íàäõîäæåííÿ äî çàãàëüíîãî ôîíäó äåðæàâíîãî áþäæåòó”, êîä áþäæåòíî¿ êëàñèô³êàö³¿ çà äîõîäàìè 21081100 “Àäì³í³ñòðàòèâí³ øòðàôè òà ³íø³ ñàíêö³¿”, ñèìâîë çâ³òíîñò³ 106) øòðàô ó ðîçì³ð³ 8 500,00 ãðí.
 îá'ðóíòóâàííÿ ïîçîâíèõ âèìîã ïîçèâà÷ çàçíà÷èâ, ùî â³äïîâ³äà÷åì íå íàäàíî çâ³òí³ äàí³ â ïàïåðîâ³é ôîðì³ çà ïåðøå ï³âð³÷÷ÿ 2017 ðîêó, ùî ñâ³ä÷èòü ïðî ïîðóøåííÿ â³äïîâ³äà÷åì çàêîíîäàâñòâà ó ñôåð³ ö³íí³ ïàïåðè, ó çâ'ÿçêó ç ÷èì ïîçèâà÷åì ïðèéíÿòî ð³øåííÿ ïðî íàêëàäåííÿ íà ï³äïðèºìñòâî øòðàôíèõ ñàíêö³é ó ðîçì³ð³ 8500,00 ãðí., ÿê³ â³äïîâ³äà÷åì íå ñïëà÷åí³.
Êîï³ÿ óõâàëè ïðî â³äêðèòòÿ ñïðîùåíîãî ïîçîâíîãî ïðîâàäæåííÿ ðàçîì ç ñóäîâèìè äîêóìåíòàìè áóëà íàä³ñëàíà â³äïîâ³äà÷ó 10.01.2018. Ïîâ³äîìëåííÿ ïðî âðó÷åííÿ ïîøòîâîãî â³äïðàâëåííÿ ðàçîì ç âèùåçàçíà÷åíîþ óõâàëîþ ïîâåðíóëèñü äî ñóäó 14.02.2018 ç â³äì³òêîþ "çà çàê³í÷åííÿì òåðì³íó çáåð³ãàííÿ", òîáòî óõâàëà íå âðó÷åíà àäðåñàòó ç íåçàëåæíèõ â³ä ñóäó ïðè÷èí.
Ô³êñóâàííÿ ñóäîâîãî çàñ³äàííÿ çà äîïîìîãîþ çâóêîçàïèñóâàëüíîãî òåõí³÷íîãî çàñîáó íå çä³éñíþºòüñÿ çã³äíî äî âèìîã ñò. 229 ÊÀÑ Óêðà¿íè.
³äïîâ³äíî äî ÷.5 ñò.262 ÊÀÑ Óêðà¿íè, Ñóä ðîçãëÿäຠñïðàâó â ïîðÿäêó ñïðîùåíîãî ïîçîâíîãî ïðîâàäæåííÿ áåç ïîâ³äîìëåííÿ ñòîð³í çà íàÿâíèìè ó ñïðàâ³ ìàòåð³àëàìè, çà â³äñóòíîñò³ êëîïîòàííÿ áóäü-ÿêî¿ ç³ ñòîð³í ïðî ³íøå. Çà êëîïîòàííÿì îäí³º¿ ³ç ñòîð³í àáî ç âëàñíî¿ ³í³ö³àòèâè ñóäó ðîçãëÿä ñïðàâè ïðîâîäèòüñÿ â ñóäîâîìó çàñ³äàíí³ ç ïîâ³äîìëåííÿì (âèêëèêîì) ñòîð³í.
Âðàõîâóþ÷è ïîëîæåííÿ ÷.11 ñò.126 ÊÀÑ, îö³íèâøè ïîâ³äîìëåí³ ïîçèâà÷åì îáñòàâèíè, äîñë³äèâøè ìàòåð³àëè ñïðàâè, ïðèõîäèòü äî âèñíîâêó ïðî çàäîâîëåííÿ ïîçîâó, âèõîäÿ÷è ç íàñòóïíîãî.
Ïîâíå òîâàðèñòâî "ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ "²ÍÂÅÑÒÎÐ" (äàë³ - ÏÒ "ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ "²ÍÂÅÑÒÎÐ") çàðåºñòðîâàíà ÿê þðèäè÷íà îñîáà, íàáóëî ñòàòóñ ô³íàíñîâî¿ óñòàíîâè øëÿõîì âíåñåííÿ äî Äåðæàâíîãî ðåºñòðó ô³íàíñîâèõ óñòàíîâ, ÿêèé âåäåòüñÿ Íàö³îíàëüíîþ êîì³ñ³ºþ, ùî çä³éñíþº äåðæàâíå ðåãóëþâàííÿ ó ñôåð³ ðèíê³â ô³íàíñîâèõ ïîñëóã, òà º ñóá'ºêòîì íàãëÿäó, â³äïîâ³äíî äî ³íôîðìàö³¿, ùî ì³ñòèòüñÿ ó ªäèíîìó äåðæàâíîìó ðåºñòð³ þðèäè÷íèõ îñ³á, ô³çè÷íèõ îñ³á - ï³äïðèºìö³â òà ãðîìàäñüêèõ ôîðìóâàíü (à.ñ.16-19).
Ç ìàòåð³àë³â ñïðàâè âáà÷àºòüñÿ, ùî ïîçèâà÷åì áóëî ñêëàäåíî àêò ïðî ïðàâîïîðóøåííÿ íà ðèíêó ö³ííèõ ïàïåð³â â³ä 11.09.2018 ¹1749/16-3/13, ÿêèì âñòàíîâëåíî, ùî ÏÒ "ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ "²ÍÂÅÑÒÎÐ" âñòàíîâëåíî, ùî òîâàðèñòâîì íå íàäàíî çâ³òí³ äàí³ â ïàïåðîâ³é ôîðì³ çà ïåðøå ï³âð³÷÷ÿ 2017 ðîêó, ùî ñâ³ä÷èòü ïðî ïîðóøåííÿ òîâàðèñòâîì âèìîã ÷èííîãî çàêîíîäàâñòâà ó ñôåð³ íàäàííÿ ô³íàíñîâèõ ïîñëóã, à ñàìå:
- ñòàòò³ 14 Çàêîíó Óêðà¿íè „Ïðî ô³íàíñîâ³ ïîñëóãè òà äåðæàâíå ðåãóëþâàííÿ ринків фінансових послуг" щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг;
- пунктів 2.1 та 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності ломбардами до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 04.11.2004 № 2740, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.11.2004 за № 1482/10081 щодо неподання звітних даних в паперовій формі за перше півріччя 2017 року до Нацкомфінпослуг.
На підставі ст. 39, п. 3 с.1 ст. 40, п. 2 ч.1 ст. 41, ч.1 ст. 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», абз.1 п. 1.5 розділу І, п.п. 3 п. 2.1, п. 2.4 розділу II, п. 3.2 розділу III, абз. 2 п. 4.21 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 №2319, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за неподання інформації до Комісії у відношенні відповідача було винесено постанову від 04.10.2017 №1161/1749/16-3/13-П про застосування до ПТ "ЛАРЮТІН І КОМПАНІЯ ЛОМБАРД "ІНВЕСТОР" штрафної санкції за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг у розмірі 8500 грн. (а.с.12).
По суті позовних вимог суд зазначає, що такі регулюються Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” (надалі - Закон), який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Так ст.1 Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів ( ст.2 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”).
Частиною 1 ст.5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених тішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до абз.18 п. 2.4 розділу II Положення, якщо до особи застосований захід впливу у вигляді штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, і цією особою сплачено штраф, але правопорушення, за яке застосовано штрафну санкцію (штраф), не усунено, то до такої особи може бути застосований захід впливу, передбачений підпунктом 1 пункту 2.1 розділу II Положення.
Відповідно до пункту 4.25 розділу IV Положення, застосування заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги не звільняє особу від обов'язку припинити порушення.
Водночас, суд зазначає, що у суду відсутні відомості щодо відповідачем оскаржено зазначену постанову про застосування заходу впливу.
Частиною 3 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено, що штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судом встановлено, що на час розгляду справи зазначена сума штрафу Товариством не сплачена, доказів зворотного матеріали справи не містять, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень з відповідача в даному випадку судові витрати не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. т. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд, -
Àäì³í³ñòðàòèâíèé ïîçîâ Íàö³îíàëüíî¿ êîì³ñ³¿, ùî çä³éñíþº äåðæàâíå ðåãóëþâàííÿ ó ñôåð³ ðèíê³â ô³íàíñîâèõ ïîñëóã äî Ïîâíîãî òîâàðèñòâà "ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ "²ÍÂÅÑÒÎÐ" ïðî ñòÿãíåííÿ øòðàôó - çàäîâîëüíèòè â ïîâíîìó îáñÿç³.
Ñòÿãíóòè ç Ïîâíîãî òîâàðèñòâà "ËÀÐÞÒ²Í ² ÊÎÌÏÀÍ²ß ËÎÌÁÀÐÄ "²ÍÂÅÑÒÎÐ" (êîä çà ªÄÐÏÎÓ 34695358, ïîøòîâèé ³íäåêñ 61204, ì. Õàðê³â, âóë. Àõñàðîâà, áóä. 13) íà êîðèñòü Äåðæàâíîãî áþäæåòó Óêðà¿íè (íà ðàõóíîê òåðèòîð³àëüíîãî óïðàâë³ííÿ Äåðæàâíî¿ êàçíà÷åéñüêî¿ ñëóæáè Óêðà¿íè çà ì³ñöåì çíàõîäæåííÿ ïëàòíèêà íà áàëàíñîâèé ðàõóíîê 3111 “Íàäõîäæåííÿ äî çàãàëüíîãî ôîíäó äåðæàâíîãî áþäæåòó”, êîä áþäæåòíî¿ êëàñèô³êàö³¿ çà äîõîäàìè 21081100 “Àäì³í³ñòðàòèâí³ øòðàôè òà ³íø³ ñàíêö³¿”, ñèìâîë çâ³òíîñò³ 106) øòðàô ó ðîçì³ð³ 8500 (â³ñ³ì òèñÿ÷ ï'ÿòñîò ãðèâåíü).
гøåííÿ íàáèðຠçàêîííî¿ ñèëè ï³ñëÿ çàê³í÷åííÿ ñòðîêó ïîäàííÿ àïåëÿö³éíî¿ ñêàðãè, ÿêùî ñêàðãó íå áóëî ïîäàíî. Ó ðàç³ ïîäàííÿ àïåëÿö³éíî¿ ñêàðãè ð³øåííÿ, ÿêùî éîãî íå ñêàñîâàíî, íàáèðຠçàêîííî¿ ñèëè ï³ñëÿ ïîâåðíåííÿ àïåëÿö³éíî¿ ñêàðãè, â³äìîâè ó â³äêðèòò³ àïåëÿö³éíîãî ïðîâàäæåííÿ ÷è çàêðèòòÿ àïåëÿö³éíîãî ïðîâàäæåííÿ àáî íàáðàííÿ çàêîííî¿ ñèëè ð³øåííÿì çà íàñë³äêàìè àïåëÿö³éíîãî ïðîâàäæåííÿ.
гøåííÿ ìîæå áóòè îñêàðæåíî â àïåëÿö³éíîìó ïîðÿäêó äî Õàðê³âñüêîãî àïåëÿö³éíîãî àäì³í³ñòðàòèâíîãî ñóäó øëÿõîì ïîäà÷³ àïåëÿö³éíî¿ ñêàðãè ïðîòÿãîì òðèäöÿòè äí³â ç äíÿ éîãî ïðîãîëîøåííÿ. ßêùî â ñóäîâîìó çàñ³äàíí³ áóëî îãîëîøåíî ëèøå âñòóïíó òà ðåçîëþòèâíó ÷àñòèíè ð³øåííÿ ñóäó, àáî ðîçãëÿäó ñïðàâè â ïîðÿäêó ïèñüìîâîãî ïðîâàäæåííÿ, àáî ñïðîùåíîãî ïîçîâíîãî ïðîâàäæåííÿ, çàçíà÷åíèé ñòðîê îá÷èñëþºòüñÿ ç äíÿ ñêëàäåííÿ ïîâíîãî ñóäîâîãî ð³øåííÿ.
Òåêñò ð³øåííÿ ñêëàäåíî 20 ëþòîãî 2018 ðîêó.
Суддя Мар'єнко Л.М.