Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про передачу адміністративної справи
16 лютого 2018 року Справа № 622/922/17
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у приміщенні суду в м. Харкові матеріали адміністративної справи № 622/922/17 за позовом ОСОБА_1 до Дергачівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Харківської області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
22.09.2017 р. позивач, ОСОБА_1, звернулася до Золочівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом в якому просив суд
- визнати неправомірною відмову Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області у відмові перерахування позивачу пенсії;
- зобов'язати Дергачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити позивачу перерахунок пенсії в сторону ії збільшення виходячи з 90 відсотків від суми місячного заробітку з 01.01.2016 р. у відповідності до довідки прокуратури Харківської області від 16.05.2016 р. № 18-455 про розмір заробітної плати позивача.
15.01.2018 р. ухвалою Золочівського районного суду Харківської області адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними та про зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд Харківського окружного адміністративного суду для розгляду по суті зі стадії відкриття провадження у справі.
Суд зазначає, що відповідно до п.п. 12 п.1 Перехідних положень КАС України, в редакції, що набрав законної сили 15 грудня 2017 року, 12) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Тобто відносно справ, які були подані до суду до набрання чинності новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства повинні бути розглянуті тими ж судами, до яких відповідна заява чи скарга надійшла. Будь-яка передача справ не передбачається.
Крім того, ч. 3 ст. 30 КАС України встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень, крім того, що має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України, зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. Під встановленими законом повноваженнями прийнято розуміти як ті, на наявність яких прямо вказує закон - так звані "прямі повноваження", так і повноваження, які прямо законом не передбачені, але безпосередньо випливають із положень закону і є необхідними для реалізації суб'єктом владних повноважень своїх функцій (завдань) так звані "похідні повноваження".
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Золочівський районний суд Харківської області передаючи справу на розгляд Харківському окружному адміністративному суду не врахував усі норми Кодексу адміністративного судочинства України, який вступив в силу з 15.12.2017р. та його Перехідних положень, оскільки ним не передбачено можливості передачі справ, провадження у яких відкрито з додержанням правил підсудності до набрання чинності новою редакцією Кодексу за підсудністю до іншого суду в зв'язку з її зміною.
В той же час чинна редакція КАС України не містить порядку дій суду при поданні адміністративного позову з порушенням правил предметної підсудності, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону відповідно до ч.6 ст.7 КАС України.
Згідно з ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно із п.2 ч.1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Із ч. 6. цієї статті вбачається, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
За правилами ч.8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Отже суд приходить до висновку, що справа № 622/922/17 безпідставно передана на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду та повинна бути розглянута Золочівським районним судом Харківської області, з додержанням правил підсудності до набрання чинності новою редакцією КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 29, 30 п.п.10, 12 п.1 Перехідних положень КАС України, -
Адміністративну справу № 622/922/17 за позовом ОСОБА_1 до Дергачівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Харківської області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд до Золочівського районного суду Харківської області.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяті днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Рубан В.В.