Постанова від 15.02.2018 по справі 818/2051/17

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2018 р. Справа № 818/2051/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Бойко Є.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2051/17

за позовом ОСОБА_1

до Генеральної прокуратури України

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту -позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Генеральної прокуратури України (далі по тексту - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні позивачу довідки про заробітну плату за посадою, з якої призначено пенсію;

- зобов'язати відповідача надати позивачу інформацію у формі довідки про заробітну плату за посадою заступника начальника відділу у складі управління Генеральної прокуратури України, з якої призначено пенсію, після набрання чинності змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", із зазначенням суми посадового окладу, надбавок за класний чин, вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески, та загальної суми заробітної плати;

- стягнути з Державного бюджету України суму сплаченого судового збору в розмірі 640,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 22.04.2014 р. позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

25.10.2017 р. до Генеральної прокуратури України позивачем направлено заяву щодо надання довідки про розмір його заробітної плати з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №657 до постанови КМУ від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури.

Вказана довідка потрібна для перерахунку пенсії.

Листом першого заступника Генерального прокурора від 08.11.2017 №18-1599вих- 17 в наданні довідки про заробітну плату відмовлено.

Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив у видачі довідки про заробітну плату, оскільки суперечить Закону України "Про звернення громадян", "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації", Кодексу законів про працю України, а також не стосується суті порушеного у заяві питання, та порушує права позивача.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, відповідно до п. 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України від 7 №2148-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій") у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до закону України "Про прокуратуру" її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. З урахуванням положень пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року всім пенсіонерам буде здійснено перерахунок за нормами цього Закону. Водночас, якщо при обчисленні органами пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам-пенсіонерам відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України "Про прокуратуру", то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи зазначене, з прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 25.10.2017 р. ОСОБА_1 надіслав заяву до Генеральної прокуратури України щодо надання довідки про розмір його заробітної плати з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №657 до постанови КМУ від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури (а.с. 8). Вказана довідка потрібна для перерахунку пенсії.

Листом першого заступника Генерального прокурора від 08.11.2017 №18-1599вих- 17 в наданні довідки про заробітну плату позивачу відмовлено (а.с. 9-10).

Позивач отримує пенсію з 22.04.2014 та на цей час перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Задовольняючи позовні вимоги , суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч.ч.1, 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VII, в редакції чинній на момент звернення позивача із заявою до відповідача, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи, зокрема: на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, компенсаційні та грошові й матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

З вищенаведених норм випливає, що обов'язок щодо видачі довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виникнення права на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію.

Суд звертає увагу на те, що відповідач, відмовляючи позивачу у наданні довідки у зв'язку із відсутністю підстав для перерахунку пенсії з посиланням на зміни в пенсійному законодавстві, діяв неправомірно, оскільки висновки про відсутність підстав для перерахунку пенсії відносяться виключно до компетенції органу, який законом уповноважений на здійснення такого перерахунку.

Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.

На підставі викладеного, суд приходить висновку, що відмова позивачу видати довідку є протиправною, та належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Генеральної прокуратури України видати довідку про грошове забезпечення позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Посилання представника відповідача у письмових запереченнях на втрату чинності деякими нормативно-правовими актами та відсутність інших нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини; відсутність трудових правовідносин між позивачем та відповідачем з 2014 року, суд не вважає належними, оскільки вказані обставини жодним чином не були відображені у наданих відповідачем відповідях, а також з урахуванням раніше виданої 17.05.2016 Генеральною прокуратурою України позивачу довідкою.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, позивачу відшкодовується за рахунок бюджетних асигнувань Генеральної прокуратури України суму судового збору в розмірі в розмірі 640 грн.

Керуючись ст. ст. 90, 241-246, 254, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Генеральної прокуратури України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Генеральної прокуратури України щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за посадою, з якої йому призначено пенсію.

Зобов'язати Генеральну прокуратуру України надати ОСОБА_1 інформацію у формі довідки про заробітну плату за посадою заступника начальника відділу у складі управління Генеральної прокуратури України, з якої йому призначено пенсію, після набрання чинності змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», із зазначенням суми посадового окладу, надбавок за класний чин, вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески, та загальної суми заробітної плати.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Генеральної прокуратури України (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15) суму судового збору в розмірі 640,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.02.2018 року.

Суддя О.А. Прилипчук