Рішення від 12.02.2018 по справі 809/592/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2018 р. справа № 809/592/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

відповідача - ОСОБА_3,

представника третьої особи - ОСОБА_4,

розглянувши у відктитому судовому засіданні за правилами спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Редакційно-видавничий комплекс “Злагода” до державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_6, Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_5 районна рада Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2016,-

ВСТАНОВИВ:

21.04.2017 товариство з обмеженою відповідальністю «Редакційно-видавничий комплекс «Злагода» звернулося до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3, Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, про визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2016.

Позовні вимоги мотивовані тим, що державним реєстратором під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно не виконано вимоги пункту 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме - не зроблено запит до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили державну реєстрацію прав власності до 01.01.2013. У зв'язку з цим державний реєстратор не встановив фактичну наявність зареєстрованого права власності на нежитлове приміщення по вулиці Кармелюка, будинок 10 в місті Тлумачі Івано-Франківської області на підставі договору купівлі-продажу від 30.04.1997, укладеного між ОСОБА_5 районним споживчим товариством та редакційно-видавничим комплексом «Злагода», зареєстрованого в Івано-Франківському обласному бюро технічної інвентаризації, що підтверджується реєстраційним посвідчення від 17.03.2008, де зазначено, що дане нежитлове приміщення належить редакційно-видавничому комплексу «Злагода» на праві колективної власності. Вважаючи вищевказані дії відповідача неправомірними, позивач просив суд визнати рішення державного реєстратора від 29.04.2016, індексний номер 29471123 протиправним та скасувати його.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.04.2017 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено до судового розгляду.

10.05.2017 на адресу суду від державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 надійшло заперечення на позов від 05.05.2017, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки при проведенні державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення по вулиці Кармелюка, будинок 10 в місті Тлумачі Івано-Франківської області державним реєстратором було дотримано всіх вимог, передбачених чинним законодавством, тому немає підстав для визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію від 29.04.2016, індексний номер 29471123. Відповідач зазначає, що положення пункту 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на яке посилається позивач, стосується тих випадків, коли на державну реєстрацію права власності подано документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно, яке виникло у встановленому законом порядку до 01.01.2013. У даному випадку з поданих на реєстрацію документів не вбачалося виникнення права власності на нежитлове приміщення по вулиці Кармелюка, будинок 10 в місті Тлумачі Івано-Франківської області до 01.01.2013. Натомість із рішення ОСОБА_5 районної ради №25-03/02 від 29.08.2002 «Про майно та об'єкти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району» та додатку №1 до нього, які подавались головою ОСОБА_5 районної ради для реєстрації права власності, вбачалось, що нежитлове приміщення по вулиці Кармелюка, будинок 10 в місті Тлумачі Івано-Франківської області перебуває у власності сіл, селищ, міста Тлумацького району. Також відповідач звертає увагу на встановлену законодавцем можливість державного реєстратора запитувати від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та реєстрацію прав, інформацію необхідну для такої реєстрації у разі виникнення сумнівів та неточностей у поданих для державної реєстрації документах, а не обов'язок здійснювати такий запит. Окрім цього, відповідач просив суд закрити провадження в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Редакційно-видавничий комплекс «Злагода» до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора у зв'язку з наявністю ухвали Тисменицького районного суду від 28.11.2017 в справі №353/5612/16-а з того самого спору і між тими самими сторонами, що набрала законної сили (т.1, а.с.30-32).

19.06.2017 у судовому засіданні представником товариства з обмеженою відповідальністю «Редакційно-видавничий комплекс «Злагода» подано клопотання про поновлення строку на звернення до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, Державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2016 (т.1, а.с.59-61) та клопотання про залучення до розгляду справи як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 районну раду Івано-Франківської області (т.1, а.с.57-58).

Ухвалами Івано-Франківського окружного адміністративниго суду від 19.06.2017 дані клопотання задоволено та поновлено позивачу строк на подання адміністративного позову до суду та залучено до розгляду справи як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 районну раду Івано-Франківської області.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративниго суду від 05.09.2017 за наслідками розгляду клопотання відповідача, провадження у цій справі закрито у зв'язку з наявністю таких, що набрали законної сили постанови чи ухвали суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

Дану ухвалу було оскаржено позивачем у Львівському апеляційному адміністративному суді. За наслідками розгляду апеляційної скарги, 26.10.2017 Львівський апеляційний адміністративний суд постановив ухвалу за №876/9913/17, якою скасував ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2017 про закриття провадження у справі №809/592/17, а справу направив до суду першої інстанції для продовження розгляду (т.1, а.с.157-159) .

03.11.2017 адміністративна справа за №809/592/17 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та призначена до повторного автоматизованого розподілу, за наслідками якого призначено головуючого суддю Главача І.А.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.11.2017 адміністративна справа №809/592/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Редакційно-видавничий комплекс «Злагода» до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_5 районна рада Івано-Франківської області, про визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2016, призначено до судового розгляду.

22.11.2017 на адресу суду надійшло клопотання державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 від 16.11.2017 про виключення Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, оскільки, за словами відповідача, вказаний відділ є особою, яка не може бути стороною в адміністративному процесі чи провести заміну неналежної сторони в порядку статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на момент розгляду справи) (т.1,а.с.188).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2017 у задоволенні даного клопотання відмовлено.

Також цього ж дня надійшло клопотання державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 про закриття провадження у даній справі, мотивоване тим, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки між сторонами існує спір про право (т.1, а.с.192-193).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2017 у задоволенні даного клопотання відмовлено.

14.12.2017 Івано-Франківським окружним адміністративним судом за наслідком розгляду клопотання представника позивача від 08.12.2017 (т.2, а.с.1) постановлено ухвалу про витребування від ОСОБА_5 районної державної адміністрації належним чином завірену копію реєстраційної справи щодо нерухомого майна за реєстраційним номером 914104226256 та зупинено провадження в адміністративній справі №809/592/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Редакційно-видавничий комплекс «Злагода» до державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_6, Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_5 районна рада Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2016 на підставі пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент постановлення ухвали) до 27.12.2017.

Окрім цього, 16.01.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом за наслідками розгляду клопотання державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_6 про витребування доказів, яке надійшло на адресу суду 09.01.2018 (т.2,а.с.83), постановив ухвалу про витребування в Тлумацького відділення поліції Коломийського відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області постанови старшого слідчого СВ Тлумацького відділення поліції Коломийського відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_7 про закриття кримінального провадження за матеріалами досудового розслідування №12016090240000107 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.05.2016.

02.02.2018 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від Тлумацького відділення поліції Коломийського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області надійшла копія постанови про закриття кримінального провадження №12016090240000107 від 31.08.2016 (а.с.105-108). Згідно даної постанови, кримінальне провадження №12016090240000107 закрито у зв'язку з відсутністю в діянні складу правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 366 Кримінального кодексу України.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, представника третьої сторони, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, дослідивши позовну заяву, відзив на позов, інші письмові докази та матеріали в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Рішенням від 29 серпня 2002 року №25-03/02 III сесії ОСОБА_5 районної ради IV демократичного скликання був затверджений перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ міста району, до якого, згідно датку №1, належить нежитлове приміщення (будинок) за адресою: вулиця Кармелюка, будинок10, місто Тлумач, Івано-Франківська область.

На виконання вимог Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» 02.03.2016 трудовий колектив редакційно-видавничого комплексу «Злагода» провів збори і одноголосно ухвалив рішення реформуватися шляхом виходу ОСОБА_5 районної ради із складу співзасновників.

04.03.2016 позивач звернувся до ОСОБА_5 районної ради з пропозицією прийняти рішення про реалізацію пріоритетного права трудового колективу на спосіб реформування засобу масової інформації та редакції, а також про вихід ОСОБА_5 районної ради із співзасновників друкованого засобу масової інформації - газети «Злагода» та редакційно-видавничого комплексу «Злагода».

Рішенням ОСОБА_5 районної ради від 17.03.2016 №075-04/16 пропозицію редакційно-видавничого комплексу «Злагода» взято до уваги. Питання про реформування друкованого засобу масової інформації - газети «Злагода» та редакції - редакційно-видавничого комплексу «Злагода» мало бути розглянуте на сесії районної ради після якнайшвидшої реєстрації права спільної власності територіальних громад міста, селища, сіл району на приміщення редакційно-видавничого комплексу «Злагода» за адресою: вулиця Кармелюка, будинок 10, місто Тлумач, Івано-Франківська область, відповідно до вимог чинного законодавства. Зокрема, пунктом 2 зазначеного вище рішення зобов'язано голову районної ради ОСОБА_8 вжити заходів щодо якнайшвидшої державної реєстрації права спільної власності територіальних громад міста, селищ, сіл району на приміщення редакційно-видавничого комплексу «Злагода» відповідно до вимог чинного законодавства. Згідно пункту 3 даного рішення, питання «Про реформування редакційно-видавничого комплексу «Злагода» мало бути розглянуто на сесії районної ради після виконання пункту 2 цього рішення.

28.04.2016 до Відділу державної реєстрації реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради Івано-Франківської області звернувся голова ОСОБА_5 районної ради ОСОБА_8 з пакетом відповідних документів для державної реєстрації об'єкта комунальної форми власності - редакційно-видавничого комплексу «Злагода», що розташований за адресою: вулиця Кармелюка, будинок 10, місто Тлумач, Івано-Франківська область.

Судом встановлено, що ОСОБА_8 для проведення державної реєстрації права власності разом із заявою про державну реєстрацію прав було подано наступні документи:

технічний паспорт на виробничий будинок від 11.11.1997, виданий обласним комунальним підприємством «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації»;

витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності №05-03-00965 від 28.04.2016, виданого регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській області (на підтвердження того, що приміщення, відносно якого подані документи на реєстрацію, не перебуває у державній власності);

рішення ОСОБА_5 районної ради №25-03/02 від 29.08.2002 «Про майно та об'єкти спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району» та додаток №1 до нього, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальний власності;

виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію ОСОБА_5 районної ради

копію паспорта голови ОСОБА_5 районної ради ОСОБА_8.

Державним реєстратором виготовлено електронні копії поданих для державної реєстрації права власності документів шляхом сканування та розміщення їх у Державному реєстрі прав, перевірено наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав. Так як підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав, передбачених статтями 23-25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не виявлено, державним реєстратором 29.04.2016 було прийнято рішення про державну реєстрацію прав, індексний номер 29471123, на підставі якого відкрито розділ в Державному реєстрі прав №914104226256 та сформовано інформацію з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником.

Вважаючи таку реєстрацію незаконною, головний редактор редакційно-видавничого комплексу «Злагода» ОСОБА_9 звернувся в Тлумацький ВП Коломийського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області із відповідною заявою. За наслідками розгляду даної заяви було відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 366 Кримінального кодексу України, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016090240000107. Постановою начальника слідчого відділення Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_10 від 31.08.2016 кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016090240000107, закрито у з'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 366 Кримінального кодексу України

Окрім цього, редакційно-видавничий комплекс «Злагода», дізнавшись про порушення свого права власності, звернулось в Тисменицький районний суд Івано-Франківської області з позовом до державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Ухвалою Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 28.11.2016 закрито провадження в даній адміністративній справі, у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а вказаний спір необхідно розглядати в порядку господарського судочинства.

Відтак, ОСОБА_5 редакційно-видавничий комплекс "Злагода" звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до ОСОБА_5 районної ради про визнання права власності на нерухоме майно, скасування запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно, яка була зареєстрована в Господарському суді Івано-Франківської області 13.12.2016 року за № 909/1131/16.

09.02.2017 року Господарський суд Івано-Франківської області вирішив: «В позові редакційно-видавничого комплексу «Злагода» до ОСОБА_5 районної ради про визнання за позивачем права власності на нежитлове приміщення - редакційно-видавничий комплекс «Злагода» за адресою: Івано-Франківська область, м.Тлумач, вул. Кармелюка,10 , загальною площе. 533.0 кв.м та скасування запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно щодо реєстрації за ОСОБА_5 районною радою Івано-Франківської області права власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення редакційно-видавничого комплексу «Злагода», за адресою: Івано-Франківська область, м.Тлумач, вул. Кармелюка, 10, реєстраційний номер нерухомого майна 91404226256 - відмовити.

Провадження у справі за позовом Тлумацького редакційно-видавничого комплексу «Злагода» до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради Івано-Франківської області про визнання за позивачем права власності на нежитлове майно - редакційно-видавничий комплекс «Злагода» за адресою: Івано-Франківська область, м.Тлумач, вул. Кармелюка, 10, загальною площею 533.0 кв.м та скасування запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно щодо реєстрації за ОСОБА_5 районною радою Івано-Франківської області права власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення редакційного-видавничого комплексу «Злагода», за адресою: Івано-Франківська область, м.Тлумач, вул. Кармелюка, 10, реєстраційний номер нерухомого майна 91404226256 - припинити».

Редакційно-видавничий комплекс «Злагода», з рішенням Господарського суду Івано-Франківської області не погодився та подав апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду.

26 квітня 2017 року Львівський апеляційний господарський суд своєю Постановою постановив: «Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 09.02.2017 у справі № 909/1131/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу Тлумацького редакційно-видавничого комплексу «Злагода» - без задоволення».

Відтак ОСОБА_5 редакційно-видавничий комплекс "Злагода" звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області про визнання права власності на нерухоме майно, скасування запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно на підставі ухвали Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 28 листопада 2016 року про закриття провадження, однак рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 09.02.2017 та Постановою Львівського апеляційного господарського суду 26.04.2017 року припинено провадження у справі за позовом Тлумацького редакційно-видавничого комплексу «Злагода» до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради Івано-Франківської області про скасування запису у зв'язку із тим, що даний спір не підсудний господарському судочинству.

Після цього редакційно-видавничий комплекс «Злагода» звернувся в Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Як вбачається з відомостей, які містяться у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 03.08.2017 було припинено державну реєстрацію юридичної особи редакційно-видавничий комплекс «Злагода» внаслідок його перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю «Редакційно-видавничий комплекс «Злагода», яке є правонаступником редакційно-видавничого комплексу «Злагода» (т.1,а.с.127-131).

У зв'язку з відкриттям провадження в даній справі до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України, передбаченою Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017, відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» на підставі пункту 10 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд даної адміністративної справи з 15.12.2017 здійснювався за правилами, що діють після набрання чинності новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства України.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» N1952-IV від 01.07.2014 (далі ОСОБА_9 - №1952-IV). Умови, підстави та процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначаються Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (далі - Порядок №1127).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1952-IV(в редакції, чинній на момент вчинення реєстраційних дій та прийняття оскаржуваного рішення) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із статтею 4 Закону №1952-IV право власності підлягає державній реєстрації.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п'ятим цієї частини (абзац 4 частини 5 статті 3 Закону №1952-IV).

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №1952-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав проводилась в такому порядку:

1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;

6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;

8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Згідно частини 2 даної статті перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до частини 1-2 статті 22 Закону №1952-ІV документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Електронні документи, подані для проведення державної реєстрації прав, оформляються згідно з вимогами, встановленими цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Не розглядаються документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, з пошкодженнями, що не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст, а також оформлені з порушенням вимог законодавства.

Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.

У позовній заяві редакційно-видавничий комплекс «Злагода» посилається на частину 1 статті 27 Закону №1952-IV, в якій наведено перелік документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності та інших речових прав, а саме звертає увагу суду на те, що в даному переліку відсутні такі документи як витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, виданий регіональним відділенням Фонду державного майна України та рішення районної ради про затвердження об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району, які подавалися представником ОСОБА_5 районної ради для проведення державної реєстрації права власності.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Положення частини 1 статті 27 Закону №1952-IV містить загальний перелік, який розширюється в спеціальних нормах, що регламентують особливості реєстрації окремих видів майна, в тому числі і комунального. Окрім цього, суд звертає увагу, що даний перелік не є вичерпним і законодавець передбачив можливість державним реєстраторам проводити державну реєстрацію права власності та інших речових прав на підставі інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно. Також законом передбачена можливість проведення державної реєстрації прав на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності навіть за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності.

Зокрема відповідно до пункту 43 Порядку №1127 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються:

1) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;

2) витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності);

3) документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності);

4) документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Як вбачається з матеріалів справи, представником відповідача для проведення державної реєстрації права комунальної власності ОСОБА_5 районної радина редакційно-видавничий комплекс «Злагода», що розташований за адресою: вулиця Кармелюка, будинок 10, місто Тлумач, Івано-Франківська область разом із заявою про державну реєстрацію прав, серед іншого, було подано наступні документи:

технічний паспорт на виробничий будинок від 11.11.1997, виданий обласним комунальним підприємством «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації»;

витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності №05-03-00965 від 28.04.2016, виданого регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській області (на підтвердження того, що приміщення, відносно якого подані документи на реєстрацію, не перебуває у державній власності);

рішення ОСОБА_5 районної ради №25-03/02 від 29.08.2002 «Про майно та об'єкти спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району» та додаток №1 до нього, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальний власності.

Отже, заявником було подано усі документи, які відповідно до пункту 43 Порядку №1127 необхідні для державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права комунальної власності на такий об'єкт.

Окрім цього, позивач, оскаржуючи спірне рішення, зазначає, що державним реєстратором Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 не виконано вимоги пункт 3 частини 3 статті 10 Закону №1952-IV, в якій зазначено, що «під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником»

Однак на момент проведення державної реєстрації права власності на приміщення по вулиці Кармелюка, будинок 10 в місті Тлумачі Івано-Франківської області діяв ОСОБА_9 №1952-IV в редакції від 01.01.2016, де вищезазначений пункт був викладений наступним чином: «під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником».

Тобто на час виконання реєстраційних дій щодо реєстрації права власності на приміщення редакційно-видавничого комплексу «Злагода» за адресою: вулиця Кармелюка, будинок 10, місто Тлумач, Івано-Франківська область, законодавець наділяв державного реєстратора правом запитувати від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та реєстрацію прав інформацію необхідну для такої реєстрації, однак не покладав на державного реєстратора такого обов'язку.

Таким чином, доводи позивача щодо нездійснення державним реєстратором такого запиту є помилковими та не можуть прийматися судом.

Статтею 23 Закону №1952-IV передбачено підстави відмови в державній реєстрації. Зокрема, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;

12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесеного до Єдиного реєстру боржників.

Пунктом 18 Порядку №1127 встановлено, що за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Так як жодна із підстав, передбачених статтею 23 Закону №1952-IV не мала місце, державним реєстратором Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 29.04.2016 було прийнято рішення, індексний номер 29471123, на підставі якого проведено державну реєстрацію права власності ОСОБА_5 районної ради на редакційно-видавничий комплекс «Злагода», що розташований за адресою: вулиця Кармелюка, будинок 10, місто Тлумач, Івано-Франківська область, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 914104228256, форма власності - комунальна, розмір частки 1/1 та відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що документи, подані на реєстрацію права власності на приміщення редакційно-видавничого комплексу «Злагода» за адресою: вулиця Кармелюка, будинок 10, місто Тлумач, Івано-Франківська область, відповідали вимогам законодавства, а відповідачем було здійснено усі необхідні дії для проведення державної реєстрації права власності. У зв'язку з наведеним, рішення є правомірним та не може бути скасованим.

Окрім цього, суд вважає за необхідне звернути увагу на обставини, які встановлені Гоподарським судом Івано-Франківської області в рішенні від 09.02.2017 в справі №909/1131/16 за позовом Тлумацького редакційно-видавничого комплексу «Злагода» до ОСОБА_5 районної ради, Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради Івано-Франківської області, про визнання права власності на нерухоме майно, скасування запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Так, під час розгляду вищевказаної справи №909/1131/16 Гоподарський суд Івано-Франківської області встановив, що Редакційно-видавничий комплекс "Злагода" створений за рішенням ОСОБА_5 районної ради від 01.03.1995 року «Про злиття районної друкарні з редакцією районної газети "Злагода", шляхом об'єднання районної друкарні з редакцією районної газети "Злагода".

Відповідно до Довідки про включення в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України, яке видане 25.09.1997 року, форма власності редакційно-видавничого комплексу "Злагода" - комунальна.

З Реєстраційної картки суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи організаційно-правовою формою РВК "Злагода" є комунальне підприємство, форма власності - комунальна.

З інформаційної довідки є Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, копія якої міститься в матеріалах справи, форма власності нежитлового приміщення, редакційно-видавничий комплекс "Злагода" - комунальна.

Відповідно до листа №2136/01-21 від 18.05.2012 року Івано-Франківського обласного бюро технічної інвентаризації об'єкт нерухомого майна належить РВК "Злагода" на праві комунальної власності, а не на праві колективної, як помилково вказано в реєстраційному посвідченні.

Відповідно до листа №74/38-11 від 25.05.2012 року Управління статистики у Тлумацькому районі Про форму власності РВК "Злагода" - РВК "Злагода" протягом 1998 року перебував на обліку в ЄДРПОУ як суб'єкт з класифікаційною ознакою "Форма власності - комунальна".

Посилання позивача на довідку з Єдиного державного реєстру від 12.08.1997 року про те, що РВК "Злагода" є колективної форми власності спростовується Довідкою про включення в Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України, яка видана 25.09.1997 року, відповідно до якої форма власності редакційно-видавничого комплексу "Злагода" - комунальна.

Таким чином, є всі підстави вважати, що ОСОБА_5 редакційно-видавничий комплекс "Злагода" є комунальним підприємством, протилежного позивач перед судом не довів.

Відповідно до договору купівлі-продажу від 30.04.1997 року, копія якого міститься в матеріалах справи, ОСОБА_5 міське споживче товариство (продавець) продало Редакційно-видавничому комплексу "Злагода" (покупець) будинок, що знаходиться за адресою: м. Тлумач, вул. Кармелюка, 10, загальною площею 533.0 м.кв.

В спірному випадку, судом не приймаються до уваги твердження позивач про те, що вказане нежитлове приміщення було придбано за кошти трудового колективу, оскільки відповідно до вказаного договору купівлі-продажу покупцем є саме підприємство РВК "Злагода". Оскільки, підприємство Редакційно-видавничий комплекс "Злагода" має ознаки комунального підприємства, відтак придбане вказаним підприємством приміщення також є комунальним.

Також Господарським судом Івано-Франківської області взято до уваги, що відповідно до Наказу фінансового управління Івано-Франківської обласної державної адміністрації №23 від 04.07.1997 року «Про виділення позики Тлумацькому рай бюджету» та Акту контрольно-ревізійного управління від 30.04.1998 року - РВК "Злагода" одержав у Тлумацькому відділенні АКБ "Україна" позику в сумі 100 000 гривень для придбання приміщення під розташування комплексу, гарантом вказаної позики і відсотків за користування нею виступила райдержадміністрація.

Враховуючи вказане, в суду є всі підстави вважати, що нежитлове приміщення - редакційно-видавничий комплекс "Злагода", яке знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Тлумач, вул. Кармелюка, 10 є комунальною власністю. Позивач протилежного перед судом не довів.

З огляду на викладене, в суду відсутні підстави визнавати за позивачем право власності на нежитлове приміщення - редакційно-видавничий комплекс "Злагода", яке знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Тлумач, вул. Кармелюка, 10.

Суд зазначає, що згідно частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що доводи позивача про належність йому на праві власності нежитлового приміщення - редакційно-видавничого комплексу "Злагода", яке знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Тлумач, вул. Кармелюка, 10, не відповідають дійсності.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на наведені обставини, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення від 29.04.2016, індексний номер 29471123, державний реєстратор Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені наведеними вище нормами законодавства.

Таким чином, суд вважає, що позов товариства з обмеженою відповідальністю «Редакційно-видавничий комплекс «Злагода» до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ, державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів -ОСОБА_5 районна рада Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення від 29.04.2016, задоволенню не підлягає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Редакційно-видавничий комплекс “Злагода” (78000, Івано-Франківська область, м. Тлумач, вул. Кармелюка, будинок 10, код ЄДРПОУ - 02472950).

Державний реєстратор Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ ОСОБА_6 (78000, Івано-Франківська область, м. Тлумач, площа ОСОБА_11, будинок 17).

Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 міської ради ОТГ (78000, Івано-Франківська область, м. Тлумач, площа ОСОБА_11, будинок 17, код ЄДРПОУ - 04054234).

ОСОБА_5 районна рада Івано-Франківської області (78000, Івано-Франківська область, м. Тлумач, вул. І.Макуха, будинок 12, код ЄДРПОУ - 04054470).

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 19 лютого 2018 р.