Рішення від 12.02.2018 по справі 809/1716/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2018 р. справа № 809/1716/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Біньковської Н.В.,

судді Могили А.Б.,

судді Скільського І.І.,

за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,

представника позивача - Жируна Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

11.12.2017 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом протиправно, в порушення вимог ч.1, п.4 ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пунктів 12, 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року за № 975, допущено бездіяльність щодо не направлення документів про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, а Міністерством оборони України протиправно не розглянуто заяву, не направлено документи на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав наведених у позовній заяві, відповіді на відзив. Просив позов задовольнити.

Представник Івано-Франківського обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явився, відповідачем подано клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до вимог ч.1, п.1 ч.3 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за відсутності представників відповідачів.

У відзиві на позовну заяву Івано-Франківський обласний військовий комісаріат зазначив, що позовні вимоги не визнає у зв'язку з відсутністю даних, які б свідчили про причини та обставини отримання позивачем поранення (контузії) (а.с.45).

В судовому засіданні 02.02.2018 року представник Міністерства оборони України позовні вимоги не визнав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву (а.с.64). Суду пояснив, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності документи позивача щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги не розглядались з підстав ненадходження від уповноваженого органу, рішення з цього питання не приймалось. Просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, взявши до уваги заяви по суті справи, дослідивши подані докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 31.05.1980 року по 12.04.1981 року проходив військову службу на території Республіки Афганістан, що підтверджується копією військового квитка НОМЕР_1 від 24.11.1979 року (а.с.16-18).

Згідно витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №4008 від 19.09.2016 року вогнепальні осколкові поранення голови, спини, лівої нижньої правої верхньої кінцівок (контузія головного мозку 1981 р.) рядового запасу ОСОБА_1 , наслідки яких рубці шкіри у зазначених анатомічних областях підтверджені висновком спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи №2323 від 19.09.2016 року Київського міського клінічного бюро СМЕ які в подальшому призвели до розвитку: «Стійких залишкових явищ перенесеної контузії головного мозку у вигляді посттравматичної та дисциркуляторної енцефалопатії II ст., прогресуючий перебіг з вираженими церебростенічним, антено-невротичним, вестибуло-атактичним і стійким цефалічним синдромами, вегето-судинною дисфункцією, двобічною пірамідною симптоматикою, частими судинними кризами (1-2 на тиждень) змішаного характеру, дисомнією, мнестичним зниженням, емоційно-вольовою нестійкістю. Післятравматичний церебральний арахноїдит з вираженим лікворо-гіпертензивним синдромом, центральною вестибулярною дисфункцією III ст. ІХС. Дифузний кардіосклероз. Гіпертонічна хвороба II ст., кризовий перебіг. СН-II Аст. Інфекційний гепатит, гострожовтушна форма (1980р.)», що підтверджені медичними та військово-обліковими документами, довідкою Центрального архіву воєнно-медичних документів м. С-Петербург РФ, - поранення, (контузія) і захворювання, ТАК, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.19).

Згідно довідки до акту огляду МСЕК АВ №0779559 від 09.11.2016 року ОСОБА_1 з 09.11.2016 року встановлена друга група інвалідності вперше (поранення (контузія), без переогляду, за наявності захворювань, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.15).

31.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги як інваліду другої групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби (а.с.47).

01.11.2017 року Івано-Франківський обласний військовий комісаріат повідомив позивача, що підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України не має у зв'язку з відсутністю даних, що свідчать про причини та обставини отримання поранення (контузії) (а.с.30).

06.11.2017 року позивач звернувся до Міністерства оборони України із заявою, в якій зазначив, що не згідний з позицією Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо підстав відмови у оформленні висновку, тому відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року просить направити документи на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Листом №3/6/4309 від 19.12.2017 року Департамент фінансів Міністерства оборони України листом №3/6/4309 від 19.12.2017 року повідомив позивача, що за наслідками опрацювання Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом поданих документів, підстав для подання висновку на Комісію не встановлено, оскільки відсутній документ, що свідчить про причини та обставини поранення, та рекомендовано подати такий документ до військового комісаріату (а.с.92-93).

Частиною 5 статті 17 Конституції України визначено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовців та членів їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі, визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (ч.6 ст.16-3 Закону).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч.9 ст.16-3 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який визначає механізм призначення і виплати такої одноразової грошової допомоги.

Перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності подає уповноваженому органу, зазначений у пункті 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Такими документами відповідно пункту 11 Порядку є: заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку (п.15 Порядку).

Судом встановлено, що до заяви про виплату одноразової грошової допомоги як інваліду другої групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби позивачем було додано копії наступних документів: довідки до акта огляду МСЕК серії АВ 0779559 від 09.11.2016, архівної довідки Центрального архіву (філіал) м. Санкт-Петербург №6/3/0-9 від 22.01.2014 року, витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №4008 від 19.09.2016 року, висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 19.09.2016 року № 2323/Ж, військового квитка НОМЕР_1 , паспорта НОМЕР_2 та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Підставою для відмови Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом в оформленні висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачу та направленні документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України слугувала відсутність даних, що свідчать про причини та обставини отримання поранення (контузії).

Таке твердження відповідача суд вважає помилковим, оскільки документом, який свідчить про причини і обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) можуть бути будь-які відомості, які містять таку інформацію.

В даному випадку такими документами є висновок спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 19.09.2016 року №2323/Ж, витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №4008 від 19.09.2016 року.

Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, визначено, що причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19. (п. 21.3).

Пунктом 21.5 вказаного Положення передбачено, що постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема:

«Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії (п. б).

«Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення (п. в).

«Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії» - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії, і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій (п. г).

Згідно висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 19.09.2016 року №2323/Ж наявні у ОСОБА_1 рубці є наслідком загоєння ран, що могли утворитися внаслідок осколочних поранень, які виникли внаслідок розривної дії снаряду, могли бути спричинені в період проходження служби під час виникнення бойових дій в 1981 році. У витязі з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №4008 від 19.09.2016 року зазначено, що вогнепальні осколкові поранення голови, спини, лівої нижньої правої верхньої кінцівок (контузія головного мозку 1981р.) і захворювання, так, пов'язані з проходженням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Із змісту цього витягу слідує, що таких висновків комісія прийшла за результатами вивчення медичних та військово-облікових документів, довідки Центрального архіву воєнно-медичних документів м.Санкт-Петербург РФ.

При цьому, у протоколі не встановлено, що поранення (контузія) пов'язане із вчиненням правопорушення чи є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення позивачем собі тілесних ушкоджень.

Таким чином, позивачем при зверненні до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою про отримання одноразової грошової допомоги подано всі необхідні документи, передбачені пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Як наслідок, суд приходить висновку, що Івано-Франківський обласний військовий комісаріат протиправно, в порушення пункту 13 зазначеного вище Порядку не подав відповідні документи ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності до Міністерства оборони України, що є підставою для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 у відповідності до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, вона задоволенню не підлягає.

Так, в судовому засіданні встановлено, що заяву позивача від 06.11.2017 року відповідачем розглянуто і 19.12.2017 року надано відповідь.

Крім того, визначена зазначеним вище Порядком послідовність дій з призначення і виплати одноразової грошової допомоги передбачає, що рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги розпорядник бюджетних коштів приймає після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються відповідні документи, однак, такий висновок із долученими до нього документами Івано-Франківський обласний військовий комісаріат стосовно позивача Міністерству оборони України не направляв.

Позивач, відповідно до посвідчення № серії НОМЕР_3 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни, а відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій, а тому в порядку ст.7 Закону України є звільненим від сплати судового збору.

Факт сплати позивачем судового збору підтверджується квитанцією за №119.165.1/8923652 від 06.12.2017 року (а.с.3). Позивачу належить повернути 1280 гривень сплаченого судового збору.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо не подання документів ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності до Міністерства оборони України.

Зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат подати Міністерству оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір згідно квитанції №119.165.1/8923652 від 06.12.2017 року в розмірі 1280 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят гривень).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Головуючий суддя /підпис/ Біньковська Н.В.

суддя /підпис/ Могила А.Б.

суддя /підпис/ Скільський І.І.

Рішення складене в повному обсязі 19.02.2018 .