ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" лютого 2018 р. справа № 809/6/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення із врахуванням надбавок та премій з підстав протиправної видачі суб'єктом владних повноважень довідки про розмір грошового забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання та із зменшенням премії,-
ОСОБА_1 02.01.2018 звернувся в суд з позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення із врахуванням надбавок та премій з підстав протиправної видачі суб'єктом владних повноважень довідки про розмір грошового забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання та із зменшенням премії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Пз/9901/1/18 від 02.02.2018 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом особи до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Ознайомившись із ухвалою Верховного Суду Пз/9901/1/18 від 02.02.2018, встановлено, що адміністративна справа №809/6/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення із врахуванням надбавок та премій з підстав протиправної видачі суб'єктом владних повноважень довідки про розмір грошового забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання та із зменшенням премії, є типовою справою по відношенню до зразкової справи, провадження в якій відкрито Верховним Судом 02.02.2018, оскільки відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлений структурний підрозділ), спір у вказаних справах виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, а позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Враховуючи приписи вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України, на думку суду слід зупинити провадження у даній адміністративній справі у зв'язку з оприлюдненням Верховним Судом повідомлення про відкриття провадження у зразковій справі.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у зв'язку з прийняттям Верховним Судом як судом першої інстанції до свого провадження типової адміністративної справи для постановлення зразкового рішення, провадження у даній адміністративній справі підлягає зупиненню до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Враховуючи наведене, керуючись п.п. 21, 22 ч. 1 ст. 4, п. 9 ч. 2 ст. 236, ч. 1 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Зупинити провадження в адміністративній справі №809/6/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення із врахуванням надбавок та премій з підстав протиправної видачі суб'єктом владних повноважень довідки про розмір грошового забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання та із зменшенням премії, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі, провадження в якій відкрито ухвалою Верховного Суду Пз/9901/1/18 від 02.02.2018.
Відповідно до статей 256, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2